Lai popularizētu Latvijas lībiskās saknes un lībiešu mantojumu latviešu valodā, Ventspilī un citur Latvijā tiks atzīmēts Lībiešu mantojuma gads. Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru izsludina 2023. gadu par Lībiešu mantojuma gadu.

Kā stāsta Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits, “lībieši ir unikāla Latvijas vērtība - tās otra pamattauta un seni iedzīvotāji, kas saglabājuši savu valodas un kultūras savdabību līdz pat mūsdienām. Lībiešu mantojums sniedzas ievērojami dziļāk un plašāk - lībieši, kas savulaik apdzīvojuši teju trešdaļu Latvijas, gadu tūkstošu laikā ir devuši nozīmīgu artavu latviešu valodas, Latvijas tautas un tās identitātes, Latvijas valsts un tās simbolu izveidē.”

Viens no šī gada centrālajiem notikumiem ir Lībiešu mantojuma diena - šogad aizsākama tradīcija, kas iecerēta kā simboliska Latvijas novadu lībisko sakņu pieminēšana un godināšana. Atsaucoties Lībiešu institūta aicinājumam, 26. martā, pirmajā svētdienā pēc pavasara saulgriežiem, pie vairākām Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādēm tiks pacelti lībiešu karogi un, iestājoties krēslai, koncertzāle “Latvija” tiks izgaismota lībiešu karoga krāsās, tādējādi simboliski atklājot Lībiešu mantojuma gadu.

Ventspilī paredzēti gan koncerti, lekcijas, izstādes, ekspedīcijas, gan dažādi citi izglītojoši pasākumi saistībā ar Lībiešu mantojuma gadu. 26. martā plkst. 11 Bērnu pilsētiņā un plkst.15 Bērnu parkā “Fantāzija’’ notiks putnu modināšanas pasākums “Šūvō šūvō!”. Tā ir viena no interesantākajām un savdabīgākajām lībiešu tautas tradīcijām: sens lībiešu rituāls, kas tradicionāli notika pavasara saulgriežu rītā vai Lieldienu pirmajā svētku rītā, kad tika dziedātas putnu modināšanas dziesmas.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: