30. augustā, valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas priekšlikumu par finansējuma palielināšanu 1.-4. klašu skolēnu brīvpusdienām. Tādējādi no 1. septembra finansējums viena bērna ēdināšanai dienā sasniegs 2,15 eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā. Pusi no šīs summas sedz valsts, pusi - pašvaldība.

''Finansējuma palielinājums brīvpusdienām 1. - 4. klašu skolēniem ir Izglītības un zinātnes ministrijas izpildītais solījums, ko devām šā gada aprīlī. Līdz šim spēkā esošā summa - 1,42 eiro dienā vienam skolēnam bija nepietiekama, ko apstiprināja arī Veselības ministrijas kolēģi. Tāpēc esam gandarīti, ka valdība ir atbalstījusi finansējumu viena bērna ēdināšanai 2,15 eiro apjomā dienā,'' norāda izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

No valsts budžeta 2022. gadam papildus nepieciešami 2,1 milj. eiro. Atbilstoši MK noteikumiem, ministrija veic finanšu līdzekļu ieturējumu tām pašvaldībām, kuru iesniegtajos pārskatos par iepriekšējo kalendāro gadu ir uzrādīts finanšu līdzekļu atlikums. No pašvaldībām pārskaitāmās dotācijas par 2022. gada septembri tiks veikts finansējuma ieturējums 486 477 eiro apmērā. Atlikušo papildus nepieciešamo finansējumu 1,6 milj. eiro apmērā IZM pieprasīs no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Savukārt jautājums par finansējuma piešķiršanu 2023. gadam un turpmāk ik gadus, lai nodrošinātu valsts budžeta līdzekļu apmēra palielināšanu, skatāms valdībā likumprojekta ''Par valsts budžetu 2023. gadam'' un likumprojekta ''Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam'' izstrādes procesā kopā ar visu ministriju iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem, ņemot vērā valsts budžeta finansiālās iespējas.

Ministru kabineta noteikumi ''Kārtība, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus izglītojamo ēdināšanai" nosaka kārtību, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus to skolēnu ēdināšanai, kuri klātienē apgūst pamatizglītības programmas 1., 2., 3. un 4. klasē. Tāpēc IZM izstrādātajos noteikumu grozījumos netiek vērtēta citu klašu grupu ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšana no valsts budžeta līdzekļiem. Katra pašvaldība, izvērtējot savas budžeta iespējas, var lemt par iespējām nodrošināt brīvpusdienas arī vecāko klašu skolēniem  vai atsevišķām iedzīvotāju grupām.

Tā kā ģeopolitisko apstākļu dēļ ir pieaugušas izmaksas par pārtikas produktiem un energoresursiem, pašvaldības un ēdinātāji jau aizvadītā mācību gada beigās cēla trauksmi, ka ar esošo brīvpusdienām atvēlēto finansējumu nav iespējams nodrošināt bērniem kvalitatīvu un uzturvielām bagātu ēdienu. Tāpēc jautājums par viena izglītojamā ēdināšanas izmaksu paaugstināšanu 1.-4. klašu bērniem tika skatīts gan Veselības ministrijas organizētajā starpinstitūciju sanāksmē, gan Sadarbības sanāksmē, panākot vienošanos par finansējuma palielinājumu no 2022. gada 1. septembra. Tāpat panākta vienošanās, ka nākamajos gados nepieciešams turpināt darbu pie pakāpeniskas finansējuma palielināšanas atbilstoši faktiskajai tirgus situācijai.

Izglītības un zinātnes ministrijai ir dots uzdevums sagatavot un iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā arī grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, paredzot finansējuma pieaugumu arī nepilngadīgajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem. Plānots noteikt, ka to bērnu ēdināšanai, kuri izglītības iestādēs klātienē apgūst pamatizglītības programmas 1., 2., 3. un 4. klasē, valsts budžeta finansējumu brīvpusdienām ir 2,15 eiro dienā.

Lasi vēl

Komentāri (4)

 • 0
  reku 30.08.2022, 14:33:27

  Laikam jau nabaga Ventspils pilsēta nekad nespēs nodrošināt ar brīvpusdienām pilnīgi VISUS skolēnus līdz pat 12. klase ieskaitot?
  Bagātā Kuldīga gan to var atļauties.

 • -7
  Marta P 31.08.2022, 14:09:23

  Žests jau skaists, un ja to var atļauties - kāpēc gan ne. Bet vai tiešām tas būtu vajadzīgs? Pilnīgi piekrītu, ka tiem, kam ir nepieciešama palīdzība - jā, noteikti. Bet tiem, kas dzīvo pārtikuši, kas , iespējams, izvēlētos neēst šīs pusdienas, jo raduši pie cita ēdiena, vai arī ir kāda pašu izvēlēta vai ārstu noteikta diēta - vai tiešām tērēt pašvaldības naudu sagatavojot šīs maltītes un izmetot? tas līdzmaksājums tomēr ir pietiekami niecīgs, lai paēstu kvalitatīvu ēdienu, ja to vēlas. Un joprojām palieku pie sava uzskata, ka veidojot ģimeni tomēr ir jāplāno arī tas, ka tie bērni pašiem jāaprūpē un jābaro, nevis jāgaida, ka kāds cits to darīs jūsu vietā!

 • 0
  reku 01.09.2022, 05:29:38

  Izcils lembergisma ideoloģijas piemērs šis komentārs!
  Vai Marta P (***) būtu kārtējā lemberga vaukšķe?

 • 0
  SantaK 12.09.2022, 19:09:21

  Vecāki jau var savus bērnus paēdināt, bet tomēr būtu forši, ja bagātā, "mazulim draudzīgā" pašvaldība savus iedzīvotājus gribētu atbalstīt un redzēt pieaugam to skaitu. Bet laikam ierēdņi, kuri gadu desmitiem sēž savos ērtajos krēslos, vairs vispār nespēj saprast, kā dzīvo cilvēki viņiem līdzās.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: