Ventspils Augsto tehnoloģiju parka uzņēmums EuroLCDs svinīgi atklājis jauno fizikālā tvaika kondensācijas metodes pārklājuma ražošanas iekārtu, kas ļaus būtiski attīstīt 3D displeju ražošanas iespējas.

EuroLCDs ir viens no Ventspils brīvostas industriālās teritorijas uzņēmumiem, kas savu darbu Augsto tehnoloģiju parkā sāka 2013. gadā. Faktiski tukšā vietā, bruņojušies tikai ar ideju un pārliecību, bet drīz vien pierādījās, ka pareiza ir gan vieta, gan darbošanās virziens. Uzņēmums galvenokārt izgatavo jaunas paaudzes displejus, kuri nodrošina 3D attēla iegūšanu bez brillēm vai citām optiskām palīgierīcēm, līdz ar to padarot tā izmantošanu lietotājam iespējamu ilgā laika periodā bez pārtraukumiem. Šie produkti galvenokārt tiek ražoti pēc SIA Lightspace Technologies pasūtījuma, kas šo unikālo tehnoloģiju ir patentējusi.

EuroLCDs ražošanas vadītājs Ainārs Ozols svinīgajā pasākumā uzņēmuma attīstību salīdzināja ar bērna augšanu, piebilstot, ka labu rezultātu sasniegšanai bija nepieciešama arī pacietība, par ko viņš ir pateicīgs arī Ventspils pilsētai, kas visus šos gadus bijusi blakus un sniegusi atbalstu: «Šeit ir izveidota lieliska sistēma, lai uzņēmumi augtu, iekļaujot arī izglītības iestādes, ar ko ļoti daudzas vietas nevar palepoties. Darbs ir ļoti mērķtiecīgi orientēts uz industrijas augšanu, un tieši tāpēc arī nāk klāt uzņēmumi un tie attīstās.»

Likumsakarīgi, ka svinīgajā pasākumā klāt bija arī pilsētas domes vadība, arī tās priekšsēdētājs Aivars Lembergs: «Mēs tiešām bijām pacietīgi, jo labi sapratām, ka Latvijai konkurēt ar Dienvidkoreju, Japānu, Ķīnu un daudziem citiem elektronikas ražotājiem ir milzīgs izaicinājums. Esam pateicīgi, ka uzņēmums piekrita izvēlēties Ventspili, lai gan šeit agrāk elektronika nekādā veidā nebija tikusi ražota un nebija nekādu tradīciju. Pa šiem gadiem notikusi jaudīga attīstība, un šobrīd EuroLCDs jau iekāpusi pavisam citās kurpēs. Tāpēc atliek vien novēlēt izturēt globālajā konkurencē un atrast spēcīgus partnerus. Attīstot pārstrādājošo rūpniecību, šis noteikti ir viens no virzieniem, turklāt tāds, kuram speciālistus gatavo arī Ventspils Tehnikums un Ventspils Augstskola.»

Pasākumā vajadzēja piedalīties arī ekonomikas ministram Ralfam Nemiro, kurš tomēr nevarēja ierasties, taču bija atsūtījis savu apsveikumu video formātā. Sveicot uzņēmumu ar būtisko notikumu, ministrs uzsvēra, ka EuroLCDs ir labs piemērs tam, kā Latvijā veiksmīgi tiek īstenotas inovatīvas, uz eksportu vērstas idejas: «Augstas pievienotās vērtības produktu ražošana ir viena no prioritātēm, kurā jūsu uzņēmums un radītais produkts noteikti ir starp flagmaņiem. Tas ir arī pierādījums, ka Ekonomikas ministrija, sadarbojoties ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un dažādiem uzņēmumiem, iet pareizā virzienā un ar laiku šeit sagaidāmi spilgti rezultāti.»

Jaunā fizikālā tvaika kondensācijas metodes pārklājuma ražošanas iekārta volumetrisko trīsdimensiju attēlu displeju un bistabilo displeju ražošanai spēs nodrošināt indija alvas oksīda, silīcija oksīda un niobija oksīda uzklāšanu stiklam un citiem materiāliem izmēros līdz pat 1000x1500x4 mm. Tas būtiski paplašinās uzņēmuma iespējas pielāgoties dažāda izmēra materiālu ražošanai nozarēm, kur ir visaugstākās kvalitātes prasības – medicīnā, aviācijā, navigācijā.

Ozols, komentējot jaunās tehnoloģijas plusus, skaidro, ka šādi stiklu iespējams pārklāt ievērojami kvalitatīvāk. Pirms tam stikla plāksnes vienkārši tika apsmidzinātas, kas bija kaut kas līdzīgs krāsošanai, tāpēc varēja gadīties, ka tas netiek paveikts vienmērīgi. Jaunajā iekārtā, kuras izmaksas ir 1,1 miljons eiro, stikla plāksnes vispirms nonāks kamerā, kurā tiek sasniegts dziļš vakuums, un tikai pēc tam sākas apsmidzināšana. Procesam jaunajā iekārtā seko līdzi divi operatori, kuriem laiku pa laikam arī jāiejaucas notiekošajā, piemēram, parūpējoties par dzesēšanu. Viens stiklu apsmidzināšanas cikls aizņem aptuveni pusstundu. «Stiklam uzklājam attiecīgo pārklājumu, tad to nogādājam tā saucamajā tīrajā telpā, kur starp stikliem ievietojam šķidro kristālu,» tehnoloģisko procesu skaidroja Ozols. Uzņēmuma produkciju pēc tam tiek nogādātā gan Eiropas valstīs, gan arī Amerikā.

Ventspils brīvostas industriālajā teritorijā pēc Brīvostas pārvaldes pasūtījuma kopš 2002. gada uzbūvētas deviņas ražošanas ēkas, darbam Ventspils brīvostā piesaistīti vairāk nekā 20 ražošanas uzņēmumu, kas kopā radījuši vairāk nekā 1700 jaunu darba vietu. Apstrādes rūpniecības izaugsmes rādītāji Ventspilī šobrīd ir augstākie Latvijā, ļaujot ieņemt stabilu vietu reģiona rūpniecisko centru vidū.

Esam saņēmuši lielisku Ziemassvētku dāvanu

Ainārs Ozols, EuroLCDs ražošanas vadītājs

– Līdzīgi kā jebkurš bērns, kurš pamazām saprot, ko viņš var un ko nevar, kas būs viņa stiprās un kas vājās puses, nākamos attīstības soļus esam spēruši arī mēs. Pirms apmēram astoņiem gadiem vietā, kur tagad ir rūpnīca, bija zaļa zāle, bet tad ar Ventspils atbalstu šis Augsto tehnoloģiju parks paplašinājās ar EuroLCDs. Viena no pirmajām lietām, ko mēs iemācījāmies darīt, bija dažādu displeju izgatavošana. Tad arī sapratām, ka lietas, kas mums padodas ļoti labi, ir displeji, kas strādā ar gaismas izkliedēšanu. Ļoti būtiska šī darba sastāvdaļa ir dažādu plānu pārklājumu radīšana, kas arī veido tās īpašības, ko vēlāmies iegūt. Pirms četriem gadiem, domājot, kā attīstīties tālāk, kā panākt lielākus apjomus, saņēmām ieteikumus sākt šos displejus taisīt lielākā izmērā. Viena no lietām, ko šajā brīdī gribējām atrisināt, bija tieši šie plānie pārklājumi, tāpēc uzrunājām vācu uzņēmumu FHR Angebau, izstāstījām savas vēlmes un idejas, kā to varētu izdarīt. Apmēram pēc gada saņēmām lielisku Ziemassvētku kartīti, uz kuras kā tāda dāvana tika attēlots smalko daļiņu putinātājs. Šo kartīti es visu laiku glabāju, bet, lai uz tās attēlotais tiktu arī realizēts, mēs rakstījām projektu un tikām pie atbalsta. Mūs atbalstīja gan Ekonomikas ministrijas, gan šajā trīs, četru gadu garajā ceļā arī Ventspils. Tagad atkal gandrīz jau pienākuši Ziemassvētki, man joprojām ir šī apsveikuma kartīte, bet nu ir arī pati dāvana. Tas mūsu uzņēmumam ir ļoti svarīgs solis, bet nākamajā gadā sekos vēl vienas iekārtas palaišana, lai mēs varētu apgūt visas iespējas, ko piedāvā jaunā līnija. Esmu tiešām pateicīgs visiem, kas bija kā tādi Ziemassvētku vecīši un palīdzēja mums šī projekta īstenošanā.

EuroLCDs jauno līniju iedarbināja uzņēmuma ražošanas vadītājs Ainārs Ozols un pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Stikla plāksnes vispirms nonāk kamerā, kurā tiek sasniegts dziļš vakuums, un tikai pēc tam tiek apsmidzinātas ar nepieciešamo pārklājumu.

Procesiem jaunajā ražošanas līnijā seko divi operatori, un stikla apstrādes cikls aizņem aptuveni pusstundu.

EuroLCDs gatavā produkcija ceļo gan uz Eiropas valstīm, gan Ameriku.

Lasi vēl

Komentāri (4)

 • 0
  Rizhais mekijs nazis 12.12.2019, 00:18:10

  Iedarbināja jauno iekārtu nospiežot STOP pogu?

 • -3
  sranskis 12.12.2019, 10:53:41

  Nepriecājaties par agru! Tūlīt jūsu ēkas pārņems valsts un tad redzēsiet kā iet biznesā!

 • -1
  еs 12.12.2019, 11:30:51

  Vai valsts neievēros kategorisko imperatīvu?

  ''Rīkojies tā, lai tavas gribas maksima vienmēr vienlaikus varētu noderēt par vispārējas likumdošanas principu.''

 • -3
  sranskis 12.12.2019, 15:53:52

  Valsts varētu rīkoties pēc tiesiskās paļāvības principiem, bet bet baidos, ka šoreiz nebūs tā!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: