Kurzemes piekrastē pie Ovišiem nedēļas nogalē sastapts šogad pirmais roņu mazulis. Tas bija veselīgs un tam palīdzība nebija nepieciešama. Lai ronēnus saudzētu, Dabas aizsardzības pārvalde aicina roņiem netuvoties un sargāt tos no suņu uzbrukumiem.

Roņu mazuļi, kas pavasarī vērojami jūras krastā, Latvijā nav nekas neparasts – tie ir iznākuši liedagā, lai uzkrātu spēkus un sasildītos. Būtiski atcerēties, ka roņu mazuļus nav jādzen ūdenī un veselīgiem ronēniem cilvēka palīdzība nav nepieciešama.

“Lai gan speciālisti lēš, ka ūdens straumju un vēja virziena dēļ šajā pavasarī mūsu piekrastē mazo ronēnu skaits varētu būt neliels, tomēr kā ik gadu veicam preventīvus pasākumus, lai saulaino dienu baudītāji liedagā būtu gatavi pareizai rīcībai, sastopot ronēnus. Papildu izplatītajai informācijai dažādos kanālos, esam izvietojuši arī informatīvos plakātus pludmalē, kā arī lūguši piekrastes pašvaldību policijas iesaisti, nodrošinot papildu patruļas,” pauž pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Roņi un to mazuļi Rīgas līča piekrastē nav nekas ārkārtējs vai rets, un to iespēja krastā netraucēti atpūsties, ir būtiska to izdzīvošanai. Ja ronis tiek izbiedēts vai iedzīts jūrā pirms tas ir atguvis spēkus un pietiekami sasildījies, ūdenī tam ir liels risks neizdzīvot.

Ronēni līdz Rīgas jūras līča piekrastei lielākoties nokļūst no Igaunijas. Ziemā pelēko roņu mazuļi dzimst uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem, un līdz Latvijas pludmalei martā un aprīlī nokļūst peldus vai retos gadījumos uz dreifējošiem ledus gabaliem.

Būtiski roņu laikā pieskatīt savus četrkājainos draugus un pludmalē vest suņus pavadā. Suņi var apdraudēt roņu mazuļus, tos izbiedējot vai uzbrūkot. Tuvošanās roņu mazuļiem ir drauds arī pašiem suņiem – roņi var pārnēsāt slimības, kas ir bīstamas gan mājdzīvniekiem, gan cilvēkiem, turklāt roņi ir plēsēji ar asiem zobiem un var nopietni savainot iespējamo uzbrucēju.

Ziņot pārvaldei nepieciešams gadījumā, ja tiek novērots ronis, kurš ir novārdzis vai ar redzamiem ievainojumiem. Šādā situācijā pārvalde aicina sazināties ar attiecīgā reģiona speciālistiem – 29461880 (Kurzeme), 26424972 (Pierīga) un 26329412 (Vidzeme). Speciālisti izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā ronēnu nogādās uz Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu atveseļošanai.

Plašāks skaidrojums par roņu mazuļiem, to atrašanos liedagā, kā arī pareizu vai nepareizu rīcību, tos sastopot, apkopots pārvaldes tīmekļvietnē www.daba.gov.lv sadaļā Roņi liedagā – kā rīkoties.

Baltijas jūrā sastopamas trīs roņu sugas – plankumainais ronis, pogainais ronis un pelēkais ronis. Pie Latvijas krastiem biežāk sastopams pelēkais ronis Halichoerus grypus Fabricius, kas ir augumā lielākais no trim Baltijas jūras sugām un pieaugušā vecumā pelēkais ronis var sasniegt no 150 – 300kg. Pogainais ronis Pusa hispida no pelēkā roņa atšķiras ar īsāku purnu, mazāku izmēru un ornamentējumu, kas parasti ir ovāli, melni plankumi uz gaišākas krāsas gredzeniem. Savukārt plankumainais ronis Pusa vitulina Latvijas jūras krastos novērots vien pāris reižu. Tā nokrāsa var variēt no pavisam gaišas blāvi dzeltenas līdz pat gandrīz melnai.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • -2
  Barons (Freiherr von ...) 11.03.2024, 15:47:44

  Būt vaidziks organizieret vien Aptauj.
  Kō dōmat Zveiniek par šitiem.
  Vai viņ vaidzet saudzet,oder ar Hakapikk likvidieret.Tō ir Jautajum,le zinat.

 • -3
  Pipars 12.03.2024, 10:23:33

  Vel vaig aptauj-ko tie roņ domā par tiem zvejniekiem ,kas kàš to jūr arā,samazinot roņiem pieejamo barībs daudzum:)))

 • -1
  ventspilnieks 36,7 12.03.2024, 10:51:00

  Pipar kung. Iekš to kung gald nebūs lachs rōgen. Būt vaidziks smēret to roņ' tauk uz maiz, le zinat.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: