Naftas produktu un rapšu eļļas smakas atkal ietekmējušas ventspilnieku ikdienu, informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča.

Ventspilī pēdējo dienu laikā ir novērots lēns mainīga virziena vējš, kurš bieži iegriezās ziemeļu un ziemeļrietumu virzienā, pūšot no Ventspils ostas termināļiem uz pilsētas pusi. Tas radīja īslaicīgus labsajūtas traucējumus tuvējās apkārtnes iedzīvotājiem, tādēļ VVD Ventspils reģionālā vides pārvalde (RVP) saņēma vairākas sūdzības par smakām pilsētā.

25. augustā, pārbaudot sūdzības par naftas produktu smakām, vides inspektori konstatēja vieglu, periodisku mazutam raksturīgu smaku, kas nerada traucējumus.

Sazinoties ar AS "Ventbunkers" dispečeru, tika noskaidrots, ka uzņēmums veic mazuta noliešanu no dzelzceļa vagoncisternām, bet jau paši ir konstatējuši, ka mainīsies vēja virziens uz ziemeļrietumiem, kas pūš virzienā no termināļa uz pilsētu, un ir pieņēmuši lēmumu samazināt sūkņu jaudu. Rezultāta smaka pēc stundas vairs nav tikusi konstatēta.

Arī 27. augustā, kad VVD Ventspils RVP saņēma sūdzības par naftas produktu smakām, uzņēmumā "Ventbunkers" notika mazuta noliešana no vagoncisternām. Smaka varēja rasties, atverot cisternu vākus, jo cisternās esošais mazuts bija uzsilis un zalvveida izmešu veidā nonāca vidē. Tā kā vāku atvēršana bija īslaicīga, tad arī smaka, kas izplatījās, nebija traucējoša. Vides inspektors konstatēja smaku īsā 10 - 15 minūšu ilgā periodā.

Veicot smaku pārbaudes, tiek izskatīti arī mēraparātu "e-deguns" rādītāji un secināts, ka pilsētas publiskajās teritorijās uzstādītie monitori pārsniegumus - piecas smaku vienības - nav reģistrējuši.

25. augustā un 27. augustā VVD Ventspils RVP saņēma iedzīvotāju sūdzības par rapšu eļļas smaku. Uzņēmums SIA "BioVenta", kas iegūst eļļu no rapša sēklām, tās vispirms žāvējot, bija uzsācis kārtējo ražošanas ciklu un, neraugoties uz pašlaik uzņēmumā pieejamajām tehnoloģijām, nespēja pilnībā novērst smaku emisiju.

Uzņēmums patlaban veic temperatūras pazemināšanu, rapšu sēklas žāvējot, kas nedaudz samazina smaku emisiju, un strādā pie iespējamo tehnoloģiju izpētes, kas uzlabotu un modernizētu ražošanas procesu.

VVD Ventspils RVP ir rekomendējusi uzņēmuma "BioVenta" pārstāvjiem iepazīties ar citu Ventspils uzņēmumu pieredzi, kuros patlaban ir iespējams novērtēt jau uzstādīto smaku emisiju samazināšanas iekārtu darbību.

Lasi vēl

Komentāri (5)

 • -4
  Vilis Skuja IV 28.08.2019, 13:08:51

  Tikai nevajag!
  Rapšu eļļas smarža veselībai kaitējumu nevar nodarīt.

 • -1
  Veselovs 28.08.2019, 13:18:48

  mazuta smaka ar neko īpašu nevar nodarīt veselībai, ja nu vienīgi ar lielu benzola saturu. Interesanti, kāds varētu būt VB pārkrautā mazuta benzola saturs? Tam vajadzētu sekot līdzi!
  Sērūdeņradis un merkaptāni ir tās vielas, kas ir smakas galvenais avots mazutā, bet to koncentrācijai ir jābūt diezgan lielai, lai ietekmētu veselību. Cerams, ka šie rādītāji arī tiek fiksēti.

 • -1
  Mimmīte 28.08.2019, 14:26:12

  Smird un smirdēs,kamēr būs ķīmiskie uzņēmumi pilsētas teritorijā!

 • -3
  Arnis Junge 28.08.2019, 15:37:38

  Bet tie uzņēmumi nodarbina gandrīz štuku, ja ne vairāk, ventspilniekus un novada iedzīvotājus. Tie uzņēmumi nekur nepazudīs - mums visiem ir jāspiež uz šo uzņēmumu vadību - lai tie protas un domā par to, kā maksimāli samazināt ietekmi uz vidi un mums.

 • -10
  Skeptiķis no malas 28.08.2019, 15:59:37

  Prieks, ka kāds arī reaģē uz iedzīvotāju pamatotajām sūdzībām par smakām. Ir jāturpina zvanīt.Uz savām tiesībām ir jāpastāv.
  Bio Ventai gan nevajadzēja rekomendēt, bet gan uzlikt par pienākumu uzstādīt smaku samazinošās iekārtas. Citādāk varēs teikt, ka viņu uzdevums bija iepazīties ar citu uzņēmumu pieredzi, uni šo uzdevumu viņi ir izpildījuši ( iepazinušies ), bet vairāk nekas nebija jādara. Un turpinās smakot.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: