Valdība nolēma atcelt prasību lietot sejas maskas ārstniecības un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs. Prasība lietot sejas maskas tika ieviesta Covid-19 pandēmijas dēļ, bet tagad Covid-19 epidemioloģiskā situācija gan Latvijā, gan pasaulē kopumā ir uzlabojusies, tāpēc secināts, ka no šādas prasības var atteikties.

Pēdējā laikā vairs nav novērojami uzliesmojumi ar ļoti lielu Covid-19 inficēto skaitu, kā arī Covid-19 saslimšana vairumā gadījumu norit vieglā formā un slimnīcās nonāk mazāks skaits pacientu ar pamatdiagnozi Covid-19. Tādēļ, Veselības ministrijas (VM) vērtējumā, Covid-19 vairs nerada tik augstu risku veselības aprūpes sistēmai kā tas bija agrāk un šobrīd Covid-19 ir pielīdzināma citām cirkulējošām respiratorām infekcijām, piemēram, sezonālajai gripai.

VM norāda, ka Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumi ir jāpielīdzina citiem respiratoro infekciju ierobežojošiem pasākumiem, tai skaitā regulējums sejas masku lietošanai. Līdz ar to grozījumi paredz, ka sejas maskas var nelietot ārstniecības iestādēs un sociālās aprūpes centros.

Vienlaikus tiek paredzētas tiesības ārstniecības iestādēm un sociālās aprūpes centriem, noteikt nepieciešamību lietot sejas maskas gan darbiniekiem, gan pacientiem, gan apmeklētājiem, izvērtējot riskus atbilstoši reģionālajai epidemioloģiskajai situācijai. Šāda situācijas varētu būt, piemēram, uzliesmojumu gadījumā konkrētajā iestādē.

Šobrīd par valsts budžeta līdzekļiem institūcijās var testēt ar Covid-19 antigēna testiem darbiniekus ar augšējo elpceļu infekcijas pazīmēm un var testēt klientus ar Covid-19 skrīninga testiem. Grozījumi paredz, ka šīs normas ir piemērojamas līdz 2023. gada 30. jūnijam. Minētās normas pārejas periodā ir plānots saglabāt, jo valsts sociālās aprūpes centru rīcībā vēl ir palikuši gan Covid-19 antigēna testi darbiniekiem, gan Covid-19 skrīninga testi klientiem.

Gadījumos, ja darbiniekam ir negatīvs Covid-19 tests, bet ir augšējo elpceļu infekcijas slimību pazīmes, darbinieks nedrīkst apmeklēt darbu klātienē, jo tas var izraisīt respiratoro vīrusu izplatību darbavietā

Tāpat no noteikumiem "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" tiek svītrotas prasības par savvaļas dzīvnieku izmeklējumiem, kā arī Pārtikas un veterinārajam dienestam ziņot EK attiecībā par konkrētu sugu dzīvnieku inficēšanos ar SARS-CoV-2.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • -2
  Pilsēta 09.05.2023, 15:48:23

  Tad jau rīt laikam būs sniegs vai arī krupji kritīs no gaisa.

 • -2
  Covid 19-24.ventspils.lv 09.05.2023, 17:49:06

  No tām lupatmaskām jau lielas jēgas nebija jau no paša sākuma.Varbūt apkārtējos pasargāja no slimnieka,bet veselu cilvēku no vīrusa gan ne.Tur bija vajadzīgi profesionāli respiratori,kas gan padārgi,taču drošāki.Diemžēl valdīšana nekādi nesekmēja tādu nopietnāku aizsarglīdzekļu lietošanu-taisni otrādi-par atbilstošiem atzina tos lupatveidīgos...

 • -4
  Vaņa 10.05.2023, 11:58:11

  ja vēl būtu bijis no kā sargāt

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: