Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par brīvprātīgu Valsts aizsardzības dienestu (VAD). Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Sergejs Pogorelovs. Viņš akcentē, ka pašlaik apspriešanā esošā VAD modelis paredz, ka jauniešiem dienests būs obligāts. Šāda pienākuma uzlikšana, viņaprāt, nesamērīgi ierobežo pilsoņu brīvību.

Pogorelova ieskatā, piedāvātajam dienestam nepieciešamo pieteikumu skaitu ir iespējams savākt brīvprātīgā kārtā. Aizsardzības ministrijai būtu mērķtiecīgi jāceļ dienesta prestižs, jāpiedāvā konkurētspējīga kompensācija un izdevīgi noteikumi. Jo pievilcīgāki būs nosacījumi, jo vairāk brīvprātīgo pieteiksies dienestam, jo prestižāks tas būs, un valsts drošību tas stiprinās paredzami efektīvāk par obligātu dienestu, pieļauts iniciatīvas pieteikumā.

Līdz ar to idejas autors aicina no VAD likumprojekta izslēgts punktu, kas paredz, ka VAD iesauc vīriešus no 18 gadu vecuma līdz 27 gadu vecumam, mainot arī punktu ar aprakstu vispārīgajos noteikumos.

Gadījumā, ja VAD būs brīvprātīgs, motivācija dienējošajiem būtu augstāka; nebūtu gadījumu, ka cilvēki izvairās no iesaukšanas; jaunieši respektētu valsti, kas dienestu viņiem neuzspiež, pārliecināts Pogorelovs, piebilstot, ka cieņpilna valsts attieksme pret pilsoņiem veicinās patriotismu.

Kā ziņots, Saeima konceptuāli atbalstīja VAD likumprojektu un citus rekrutēšanas reformai paredzētus vairāku likumu grozījumus.

VAD likumprojekts paredz, ka pienākums dienēt būs visiem Latvijas pilsoņiem - vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem, kā arī dienestam brīvprātīgi varēs pieteikties Latvijas pilsones - sievietes šajā pašā vecuma grupā.

Lasi vēl

Komentāri (4)

 • 0
  Kriska 13.10.2022, 12:13:49

  Vai pašlaik nepieņem brīvprātīgos dienēt?

 • -2
  Kriska 13.10.2022, 12:16:31

  Brīvprātīgie būs tie , kuri nekur nemācās , nestrādā, ar pamatskolas izglītību. Vai armijai tādus vajag?

 • -4
  Гроссмейстер 13.10.2022, 14:52:49

  Tieši tādi var iet armijā. Ja cilvēks vēlās dzīvē ko sasniegt - viņš mācās, studē, veido ģimeni, strādā, tad viņam nav gadu jāatsēž kaut kur tālu no ģimenes, pazaudējot darbu vai pārtraucot studijas. Savukārt, ja cilvēks ir bezmērķīgs, dzīvē neko nav sasniedzis un arī nevēlas sasniegt, negrib nekur mācīties - tad var vismaz armijā 400 EUR pelnīt.

 • -1
  Heinrich 13.10.2022, 16:13:57

  Tam,kurš lietotājvārdu raksta kirilicā
  Ja cilvēks mācās, studē, veido ģimeni, strādā,bet nejēdz apieties ar ieroci,lai dotu pretsparu (tfu,tfu,tfu) kara gadījumā okupantam (visdrīzāk lielkrievu),tad no tā visa kāda jēga?Kaut arī izdotos nosist ar mietu kādu krieveli un atņemt kalašņikovu,ko ar to darīs?

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: