Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojums par daļēju mobilizāciju nepaaugstina militārā apdraudējuma līmeni Latvijā, tomēr Latvijai ir jāsagatavojas situācijai, ja patvērumu šeit lūgs mobilizācijai pakļautie Krievijas pilsoņi, sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Krievijā tiks izsludināta daļēja mobilizācija bruņotajos spēkos, trešdien paziņoja Putins. Pēc viņa teiktā, tiks mobilizēti tikai tie pilsoņi, kuri ir bruņoto spēku rezervē, un pirmām kārtām tie, kuri dienējuši bruņotajos spēkos, kuriem ir konkrētas militārās specialitātes un atbilstoša pieredze. Iesauktie pirms nosūtīšanas uz vienību izies papildu militāro sagatavošanu, sacījis Putins.

Runājot pat to, kādai jābūt rietumvalstu reakcijai uz šo Putina paziņojumu, Pabriks atbildēja, ka kopumā nekam nav jāmainās, vismaz ne uz vājo pusi, proti, rietumvalstu līderiem vienotā balsī un stingri jāpasaka, ka Krievijas iecerētie viltus referendumi Ukrainā netiks atzīti nekādā formā un Ukrainas teritorija joprojām ir nedalāma. Tāpat rietumvalstīm ir maksimāli jāturpina Ukrainas atbalstīšana visos veidos. Vienlaikus Putina paziņojums šodien ir jāapspriež arī NATO līderu līmenī, pārliecināts ministrs.

Viņa skatījumā, šis Putina paziņojums lielā mērā nozīmē to, ka no vienas puses Krievija vēlas apskatīties, "kurš pirmais nodrebēs Rietumu auditorijā". No otras puses, tas ir zināmā veidā apliecinājums līdzšinējām neveiksmēm, ka Krievija nav spējīga sasniegt ne savus militāros, ne politiskos mērķus Ukrainā. "Tas nozīmē, ka mēģinās mazliet vairāk piegriezt skrūves iekšpolitiski pašā Krievijā," piebilda ministrs.

Līdz ar Putina paziņojumu Latvijai militāri draudi nav pieauguši, "jo mēs zinām, kas notiek viņu pusē". Vienlaikus Latvijas armijas gatavība jau ilgstoši ir pietiekami augstā līmenī un atbilstoša arī šiem pēdējiem paziņojumiem. Latvija cieši sadarbojas ar NATO sabiedrotajiem, veicot nepārtrauktu situācijas monitoringu un izvērtējumu.

Vienīgais, ar ko Latvijai būtu jātiek skaidrībā gan politiskajā, gan sabiedriskajā vidē, ir par rīcību gadījumā, ja pie Latvijas robežām parādīsies Krievijas bēgļi vai patvēruma lūdzēji, kas nevēlas doties Krievijas armijā. "No vienas puses ir starptautiskās normas, kas liktu varbūt izskatīt patvēruma pieprasījumus, bet no otras puses jāsaprot, ka lielākā daļa Krievijas cilvēku nav pret Putina režīmu un nav mūsu vērtību atbalstītāji. Tāpat nav zināms, kas aiz viņiem slēpjas, tur var būt arī dažāda veida infiltrācijas mūsu teritorijā," uzsvēra ministrs.

Pabriks uzskata, ka, parādoties šādam spiedienam, Latvijai patvērumu lūdzēju pieteikumu izskatīšanā jābūt maksimāli konservatīvai un piesardzīgai.

Vienlaikus Pabriks norādīja, ka mobilizējamiem Krievijas pilsoņiem ir citi virzieni, kurp doties, jo ir valstis, kur nevajag vīzas un ir vienkāršāka ieceļošana. "Zinot šo situāciju, tas būtu tikai normāli, ka izveidotos izvairīšanās no mobilizācijas pieaugums. Turklāt principā nav tādas daļējas mobilizācijas. Vai nu mobilizācija ir vai nu nav, un Krievijas pilsoņus ķers ciet Krievijā," piebilda ministrs.

Vaicāts, kādi tad pasākumi būtu jāveic uz Latvijas austrumu robežas, gatavojoties iespējamiem riskiem, ministrs atbildēja, ka "nevajag strēbt karstu", jo robežsardzes resursi patlaban ir pietiekami, lai tiktu skaidrībā ar situāciju. "Vienkārši jāzina, ka šajā momentā papildus šāds izaicinājums var rasties. Vienkārši patlaban ir jābūt labai izlūkošanai, kas mums jau ir, un robežsardzei ir jābūt papildus instruktāžai no Iekšlietu ministrijas puses. Ja būs nepieciešams, bruņotie spēki būs gatavi palīdzēt," piebilda ministrs.

Tikmēr ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajos tīklos paziņojis, ka drošības apsvērumu dēļ Latvija neizsniegs humānās vai cita veida vīzas tiem Krievijas pilsoņiem, kuri izvairās no mobilizācijas, kā arī nemainīs kopš 19. septembra ieviestos robežšķērsošanas ierobežojumus Krievijas pilsoņiem ar Šengenas vīzām.

19. septembrī stājušies spēkā Ministru kabineta (MK) noteiktie ierobežojumi Krievijas pilsoņu - Šengenas īstermiņa vīzu turētāju - ieceļošanai Latvijā nebūtiskiem mērķiem, piemēram, tūrisma un atpūtas nolūkos.

Lasi vēl

Komentāri (9)

 • -3
  Kriska 21.09.2022, 13:26:03

  Kā mani tracina šie "kas būs , ja būs"!! Kāpēc jāceļ panika cilvēkos?

 • -1
  Vadims Kevrelis 21.09.2022, 14:27:43

  Nekā personīga, bet tādā gadījumā lai šie bēgļi griežas nevis pie mums bet pie Gutjereša ANO.

 • 0
  Gārfilds 21.09.2022, 15:38:02

  Pēter, tu kā twitter lietotājs būsi palaidis garām Pabrika un Rinkēviča paziņojumus.

 • 0
  Gārfilds 21.09.2022, 15:47:35

  Vates jau tagad bēg no urlu rajoniem. Kad karoja čuhņu karavīri, tad visi bija "za". Kad pašus sauc, izpērk aviobiļetes un pirž prom uz drošību. Dižie urālu patrioti. Izzombētie divkoši.

 • -1
  Pornieks 21.09.2022, 16:22:12

  Piedodiet, manā izpratnē - būtu jādara viss lai agresorvalsts pilsoņi nepaķertu līdzi nevienu citu pirms kļūst par moderno 777 lielgabalu gaļu.
  Vienkāršojot tēlaino valodu, ja viņš negrib kļūt par slepkavu mobilizējoties tad no Baltijas valstu puses primitīvi liegt patvērumu būtu visai amorāli.
  Latvija atbalsta Ukrainas aizstāvību arī ar saviem valstspiederīgajiem frontē.

 • -2
  Pornieks 21.09.2022, 16:29:23

  Diez kas jau nav, kaut kādas tur bēgļu filtrācijas nometnes organizēt.
  Tie paši ukraiņi tā nemaz neraujas atpakaļ uz savu rōģinu, tikko jandāliņš beigsies. Grib pasauli redzēt kamēr jaunas. Visādā ziņā krievu bēgļi varēs apņemt ukraiņu bēgles lai bērni pamazām izspiestu vietējo etnosu šepat.

 • -1
  Heinrich 21.09.2022, 16:50:47

  Bēgli - ne mazkrievu,ne lielkrievu - nedrīkstētu šeit "nogruntēties" uz ilgāku palikšanu.Sveštautiešu mums jau tā ir daudz par daudz.
  Latviju-latviešiem!Latviešiem darbu un maizi!

 • -1
  Bardo 22.09.2022, 09:49:18

  Vai gribam, lai pret ukraiņiem būtu vairāk karotāju ?

 • 0
  Pornieks 22.09.2022, 20:35:29

  dd@vdd.gov.lv
  Если кто в Латвии заполучил российскую повестку, пишите на этот адрес (гос. служба безопасности).
  За службу в воисках РФ у нас грозит уг. ответственность и в случае двойного гражданства возможно так же отнять латвийский паспорт.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: