Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc minimālā derīguma termiņa beigām atļaut ziedot labdarībai.

Likumā līdz šim bija noteikts, ka pārtika, kurai beidzies derīguma termiņš, jāatzīst par izplatīšanai nederīgu. Tas attiecas gan uz pārtiku, kurai ražotājs norādījis termiņu "Izlietot līdz…", gan uz pārtiku ar minimālo derīguma termiņu "Ieteicams līdz…". Likuma izmaiņas paredz valdībai deleģēt uzdevumu noteikt produktu grupas, izplatīšanas veidu un kārtību, kā arī laikposmu, kādā pārtiku, kura marķēta ar norādi "Ieteicams līdz...", atļauts izplatīt pēc minimālā derīguma termiņa beigām. Plānots, ka attiecīgās normas stāsies spēkā 2019. gada 1. jūlijā.

Eiropas Savienības (ES) normatīvie akti nenosaka, ka pārtika, kurai beidzies minimālais derīguma termiņš, uzskatāma par nederīgu. Tāpēc, lai mazinātu pārtikas atkritumu rašanos, nepieciešams noteikt, ka konkrētā laikposmā un kārtībā normatīvajos aktos norādītas produktu grupas ir atļauts izplatīt, piemēram, nodot labdarības iestādēm, atzīmēts likuma izmaiņu anotācijā.

Izmaiņas iecerētas, balstoties uz ES pārtikas ziedošanas pamatnostādnēm, kurās norādīts, ka pārtikas izšķērdēšanai ir būtiska ekonomiska un sociāla ietekme, turklāt tā rada pārmērīgu spiedienu uz izsmeļamajiem dabas resursiem un vidi. Pēc ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas datiem, aptuveni trešdaļa no visas pasaulē saražotās pārtikas iet zudumā vai tiek izšķērdēta. Pārtikas ziedošana ne tikai atbalsta cīņu pret pārtikas trūkumu, bet var būt arī efektīvs instruments to pārtikas pārpalikumu daudzuma mazināšanai, ko izmanto rūpnieciskām vajadzībām vai nosūta uz atkritumu apstrādi, norādījuši likumprojekta izstrādātāji.

Lasi vēl

Komentāri (7)

 • -2
  Kārlis_ 25.10.2018, 11:34:27

  nu tad bedziot, galvenais, lai nesaindējās cilvēki!

 • 0
  reku 25.10.2018, 11:35:26

  Loģiskāk un praktiskāk būtu,ja šādus produktus cilvēkiem varētu atdot pie veikaliem,no sētas puses ,katru vakaru,teiksim.Tad nebūtu nepieciešamas visādas starpnieku organizācijas.

 • -4
  Johny Bannis 25.10.2018, 14:52:44

  Tagad izmest miskastē skaitīsies ziedot labdarībai?

 • 0
  karlito 25.10.2018, 18:20:06

  Zinot cik ''lielu'' algu pelna Maxima,Rimi pārdevēji,tagad veikalu īpašnieki,kā bonusu saviem darbarūķiem piedāvās bezmaksas pārtiku ar beigušos derīguma termiņu....nāciet,strādājiet,un nebļaujiet,ka šeit ir slikti...
  Tas protams viss nenopietni....bet katrā jokā ir daļa patiesības..

 • 0
  Profesors Preobraženskis 25.10.2018, 19:06:36

  Ja kā bonusu,kāpēc gan ne?
  Bezmaksas pārtika darba vietā ir liels stimuls.Sliktāk būtu,ja tā būtu jāizpērk,kaut par samazinātu cenu.

 • 0
  Nif nifs 26.10.2018, 08:47:01

  Vai tad nebija tā, ka agrāk to izmeta miskastēs pie lielveikaliem, un bija kontingents, kas vāca. To aizliedza. Tagad oficiāli pieņēma lēmumu ka drīkst atdot. Krēslos sēdošo darba imitācija?

 • 0
  Kurzemniece. 27.10.2018, 18:48:46

  Citās zemēs daudzi cilvēki no tā vien iztiek,frīgāni,vai kā viņi sevi sauc.Mums par ko tādu atliek vien sapņot.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: