Būtiski samazinoties narkomānijas ārstēšanas valsts finansējumam, no narkotikām atkarīgiem cilvēkiem arvien vairāk jārēķinās ar saviem spēkiem.

Ventspilī izveidota to narkomānu psiholoģiskā atbalsta grupa, kas izvēlējušies atveseļošanās ceļu. Grupu izveidojuši divi narkomāni, kas atveseļojas, – Aleksandrs un Vitālijs.

Iesācēji cer, ka viņiem pievienosies arī citi cilvēki, kas nonākuši līdzīgā nelaimē un kas vēlas atbrīvoties no šīs nopietnās atkarības. Abiem ir aptuveni 30 gadu, taču ir pietiekami liela pieredze narkotiku lietošanā un katram – savs ceļš uz atveseļošanos.

Aleksandrs sāka lietot alkoholu un vieglās narkotiskās vielas jau bērnībā, bet kopš 20 gadu vecuma pārgāja uz venozu heroīna lietošanu. Narkotikas izpostījušas visu viņa dzīvi. Strauji pasliktinājās fiziskā un psihiskā veselība, sākās personības degradācija.

2005. gadā divas reizes mēģināja izdarīt pašnāvību. Palikdams dzīvs, Aleksandrs nokļuva Rīgas narkomānu rehabilitācijas centrā, kur arī aizsākās viņa ceļš uz atveseļošanos un atgriešanos dzīvē.

Atveseļošanās posmā Aleksandram īpaši svarīgs bija cilvēku psiholoģiskais atbalsts, kas jau pirms tam bija veikuši līdzīgu ceļu. Rīgā Aleksandrs sāka apmeklēt Anonīmo narkomānu grupu. Nesen viņš atgriezās Ventspilī, kur dzīvo viņa vecāki.

Tādam narkomānam, kas atveseļojas, nav vēlams ilgi būt vienam, tāpēc Aleksandrs sāka apmeklēt Ventspils Anonīmo alkoholiķu grupu, kur cilvēki atveseļojas pēc grupu psihoterapijas programmas. Pēc kāda laika viņš sastapa Vitāliju, kas tāpat centās izārstēties no narkomānijas.

Vīrieši nolēma nodibināt AN grupu arī Ventspilī. Vitālijs no narkotikām viņš atteicās pirms 10 gadiem. Taču pēdējā laikā sācis manīt, ka, esot skaidrā, atgriežas narkomāna domāšana un uzvedība.

Tas lika Vitālijam atcerēties par Anonīmo narkomānu izveseļošanās 12 soļu programmu, kas reiz viņam palīdzēja uzsākt dzīvi ar skaidru saprātu.

Narkomānu psiholoģiskā atbalsta Ventspils grupa tāpat savā darbā izmanto 12 soļu atveseļošanas programmu, uz kuras balstās Anonīmo narkomānu (AN) vispasaules kustība.

Latvijā tiek izmantotas vairākas vispārpieņemtas narkomānu ārstēšanas un rehabilitācijas metodes un programmas – kā medikamentu, tā arī drug free. Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskā palīdzības dienesta ārste Astrīda Stirna uzskata, ka ļoti liela nozīme narkomānu atveseļošanās procesā ir psiholoģiskā atbalsta grupām.

Jo īpaši tagad, kad valsts finansējums narkomānu ārstēšanai būtiski samazināts. Šogad centrs saņēmis finansējumu vien neatliekamai narkomānu palīdzībai un tikai trīs vietu uzturēšanai rehabilitācijas nodaļā.

Anonīmo narkomānu grupas sapulce Ventspilī notiek ceturtdienās no plkst. 19.00 līdz 20.00 Ūdens ielā 15 (otrajā stāvā). Tālrunis: 28864649. Turpat notiek arī Anonīmo alkoholiķu grupas sapulce: trešdienās no plkst. 19.00 un svētdienās no plkst. 12.00. Tālrunis: 29803304.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: