Šodien Ventspilī notiek Arhitektūras diena 2010. Atbraukušos viesus var atpazīt pēc apģērba, kurā dominē sarkanā, melnā un baltā krāsa – tieši šīs krāsas veido arhitektūras dienas vadmotīvu.

Savukārt dienas norises svarīgākā sadaļa ir – skates Labākie realizētie darbi arhitektūrā, vides dizainā un būvniecībā Ventspils pilsētā 2009. gadā uzvarētāju apbalvošana.

Arhitektūras darba izvērtēšana pavasarī Ventspilī notiek jau vairāk nekā 10 gadus.

Arī šogad strādājusi kompetenta žūrija, nodrošinot vērtējuma profesionalitāti 

un objektivitāti. «Pērn, ekonomiskās krīzes rezultātā, uzbūvēts daudz mazāk objektu, nekā citus gadus. Kopā skatē piedalās 14 objekti un 6 reklāmas. Daudzi no tiem ir ļoti lieli, apjomīgi projekti.

Ja šos darbus sadalītu nominācijās, tad katrā iznāktu pa vienam, diviem darbiem. Skate un darbu izvērtēšana tādējādi zaudētu jēgu, jo vērtējumā atzinību jāgūst darbiem, kas patiesi ir izdevušies. Tāpēc arhitektūras skates nolikums ir mainīts, nominācijas atceltas, bet visi skatei pieteiktie darbi iedalīti trijās kategorijās,» skaidro pilsētas galvenā māksliniece Daiga Dzedone. 

Nosaukumu Gada būve 2009 piešķirs pieciem objektiem sabiedrisko būvju kategorijā un pa vienam privātmāju un izkārtņu un reklāmu kategorijās.Uz grand priks pretendē visi finālisti. Tiks noteikti arī gada labākie būvnieki. Žūrijas loceklis, žurnāla Latvijas arhitektūra galvenais redaktors Jānis Lejiņš augsti vērtē Ventspilī paveikto – īpaši Pārventas bibliotēku, kura atzīta par pašu labāko, mūsdienīgāko un ievērojamāko 2009. gada sasniegumu Latvijas arhitektūrā.

Izcils darbs viņaprāt ir arī Teātra nams Jūras vārti, kas kļuvis par īstu Ventspils kultūras centru. «Kultūras dzīves aktivitāte ir arī arhitektu nopelns, jo kļūmes ēkas arhitektūrā iespaido arī cilvēku vēlmi to apmeklēt,» vērtē Lejnieks. 

Arhiteratūras diena Ventspilī tradicionāli notiek kopš 1999. gada. Tās aizsācēja un idejiskā veidotāja ir pilsētas galvenā arhitekte Daiga Dzedone, bet dienas organizēšanā aktīvi iesaistās pilsētas domes arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļas kolektīvs. Šogad viesi, arhitekti no Rīgas, Liepājas un citām pilsētām caur krāsām iepazīs vairākas jau uzbūvētās un arī topošās Ventspils celtnes.

Sarkanā prieka, mīlestības krāsa iemiesojas Teātra namā Jūras vārti un vēl būvējamajā bērnu dārzā Bitīte. Darba un elegances simbolu, melno krāsu pārstāvAkmeņogļu pārkraušanas terminālis. Tosts arhitektūrai tiks uzsaukts baltajā Pārventas bibliotēkā.

Sabiedriskās būves

Akmeņogļu pārkraušanas terminālis (arhitekti Indulis Kalns un Ainars Markvarts) Veikals Supernetto (arhitekte Vita Balode)

Teātra nams Jūras vārti (arhitekti Juris Poga, Astra Poga, interjers- Imants Rubīns, Ivo Tacs)

Apvedtilts (SIA Witteveen + Bos Latvia)

Pārventas bibliotēka (arhitekti  Pēteris Bajārs, Ivars Kalvāns, Rūdolfs Jansons, Ieva Baumane, Dina Sotņikova un Ilze Ļuļe. Interjers - Ausma Ķibilde),\

Daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas fasāžu renovācija Brīvības ielā 33/35 (inženiere Dace Skrube, konstruktors Vilhelms Bricis)

Vēsturiskā tirgus laukuma rekonstrukcija (arhitekts Ēriks Cērpiņš)

Apbūves rekonstrukcija Ģertrūdes ielā 29/31 (arhitekte Svetlana Sizasa)

Biroja ēkas jaunbūve Kaļķu ielā 8a (arhitekte Digna Gerule)

Ūdens piedzīvojumu parks (arhitekti Andris Kokins, Aija kokina, interjers – Krista Strelita-Strēle).

Privātmājas

Ēkas Rīgas ielā 26 rekonstrukcija (arhitekte Svetlana Sizasa)

Jaunbūve Kļavu ielā 6 (arhitekte Digna Gerule)

Jaunbūve Dīķu ielā 82 (arhitekte svetlana Sizasa)

Jaunbūve dīķu ielā 4 (arhitekte Gundega Martirova)

Izstāde ar arhitektūras skatei pieteikto objektu attēliem apskatāma Teātra namā Jūras vārti.

 (Kategorijā A – piedalās jebkura ēka, kas uzbūvēta, rekonstruēta, restaurēta, renovēta, pārbūvēta utt. pagājušajā gadā - pieteikti 10 objekti. Kategorijā B iekļautas 4 privātās ģimenes mājas, bet kategorijā C pieteiktas 6 izkārtnes un reklāmas.)

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: