Ventspils Piedzīvojumu parka teritorijā tiks būvēti 16 petanka laukumi.

Spēles aizsākumi meklējami jau tālajā 1907. gadā Francijā, kad tika izstrādāti mūsdienīgi noteikumi. Petankā spēlētāji gan indivuduāli, gan komandās sacenšas, kurš tuvāk kašonetam trāpīs kādu no speciālajām spēles bumbām.

Lai labāk izprastu šo spēli, tad tai ir radniecība ar kērlingu, tikai tur spēlētāji uz ledus mēģina tuvāk centra aplim novietot akmeņus. Kašonets ir mazāka lodīte, tulkojumā no franču valdoas – sivēns, ko spēlētājs spēles sākumā no metiena apļa izdara sešus līdz 10 metru attālumā. Tad komandas pamīšus met bumbas. Pirmais metiens pienākas komandai, kura meta kašonetu, tad met komanda, kuras bumbas atrodas tālāk no mazās lodītes.

Metiena brīdī kājām jābūt kopā un tās nedrīkst atraut no zemes. Spēle rit līdz 13 punktiem, par katru tuvāko bumbu kašonetei viens punkts. Lai spēlētu petanku, nepieciešams bumbu komplekts (3 gabali), kašonets un mērlente. Bumbas ir ar noteiktu cietības klasi, svaru (650 līdz 800 grami), diametru (70,5 līdz 80 milimetri) un gravētu rakstu. Sacensības var notikt spēlējot vienam sāncensim pret otru, diviem pret diviem vai trijiem pret trim dalībniekiem.

Pēdējais ir populārākais turnīru standarts. Var rasties maldīgs priekšstats, ka šī spēle ir vienkārša. Lai veiksmīgi spēlētu, ir nepieciešams labs acumērs, prasme aprēķināt metiena spēku un izvēlēties tā trajektoriju. Tāpat petanks attīsta prāta elastīgumu, stratēģisko domāšanu un prasmi darboties komandā.

Petanku kā sporta veidu ir atzinusi Starptautiskā Olimpiskā komiteja, jo ar šo sporta veidu nodarbojas vairāk nekā 60 pasaules valstīs. Mērķis ir Olimpiskās spēles, un, iespējams, ka pēc kādiem gadiem tas arī realizēsies. Protams, vieni no vadošajiem spēlētājiem pasaulē ir šīs spēles aizsācēji francūži, bet pēdējos gados nopietnu konkurenci izrāda Taizemes (2008. gada pasaules čempioni), Madagaskaras, Tunisijas, Spānijas un Beļģijas sportisti. 2009. gadā tika dibināta Latvijas Petanka sporta federācija, kura tajā pašā gadā tika uzņemta arī Starptautiskajā Petanka federācijā.

Šajā pašā gadā Latvijas izlase arī pirmo reizi startēja pasaules čempionātā sievietēm. Turnīrā Taizemē piedalījās 36 valstvienības, un mūsu – Latvijas – komanda tajā spēja izcīnīt trīs uzvaras. Latvijas izlasi pārstāvēja trīs spēlētājas: Aida Pētersone, Jautra Grosbārde un Agita Puriņa.

Aida Pētersone

VKK kluba petanka sekcijas vadītāja

– Ventspilī ar petanku pagaidām nodarbojas 16 interesenti – 11 sievietes un 5 vīrieši. Petanku vislabāk spēlēt uz sasmalcināta bitumena vai grants seguma. Treniņus aizvadām Piejūras parkā uz celiņiem. Bet tagad ar Olimpiskā centra Ventspils un pilsētas domes atbalstu tiks izveidoti 16 spēļu laukumi Piedzīvojumu parka teritorijā. Liels paldies jāsaka Uldim Boitmanim, ar kura palīdzību tagad mums būs pašiem savi laukumi. Šogad spēlējam Latvijas čempionātā, kur labākā komanda tiek noteikta pēc trīs apļu turnīra. Turnīrā sieviešu konkurencē piedalās astoņas komandas, no kurām trīs pārstāv Ventspili. Trešais posms risināsies šosvētdien pie mums Ventspilī. Cerams, ka izdosies labi nostartēt, jo otrais posms mums nebija pārāk veiksmīgs un kopvērtējumā Ventspils labākajai vienībai pašreiz ceturtā vieta. Čempionāta labākā vienība iegūs tiesības augustā pārstāvēt Latviju pasaules čempionātā Slovēnijā. Spēlēm ir dažādas taktikas, bet parasti pirmo bumbu, kas ir smagākā, cenšas likt priekšā kašonetam. Atkarībā no spēles ritējuma jāpielāgojas situācijām un jāizvērtē situācijas un iespējamie rezultāti. Protams, visi interesenti var nāk trenēties un piedalīties turnīros. 24. un 25. jūlijā Ventspilī risināsies starptautisks turnīrs petankā Ventspils 2010.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: