Vecāku un skolēnu vidū ir dažādi viedokļi, cik lepni rīkot izlaiduma svinēšanu. Vieni uzskata, ka notikums ir gana svarīgs, citi piesauc krīzi, zemās algas un iebilst pret centralizētu naudas vākšanu.

Šonedēļ skolu izlaiduma klašu audzēkņiem skanēs pēdējais zvans, priekšā – izlaidums, kuram gatavošanās jau sākusies. Lai svarīgos mirkļus padarītu skaistākus, nepieciešama lielāka vai mazāka naudas summa.

Portālā ventasbalss.lv forumā aizsākusies spraiga diskusija. Daži izlaiduma klašu vecāki asi iebilst pret to, ka skolā izlaiduma organizēšanai tiek vākta nauda, citi to pieņem kā pašsaprotamu lietu.

Ģimnāzijas 12. klases audzēknes mamma Maija Skore atgādina, ka tradīcija apsveikt klases audzinātāju un atstāt kādu piemiņas dāvanu skolai ir tradīcija, kas pastāvējusi jau tad, kad viņa pati beigusi skolu. «Jau divpadsmit gadus zinu, ka pienāks laiks, kad meita beigs skolu,» saka skolnieces mamma. Tāpēc viņa, neskatoties uz grūto finansiālo situāciju, pa latiņam iekrājusi paredzamajiem tēriņiem.

To, ka no skolas nākusi iniciatīva par dekoderu iegādi, viņa uztver veselīgi – labāk, lai skolas beidzēji uzdāvina ko skolai patiešām nepieciešamu, nevis nevajadzīgu vāzi vai svečturi. Skore saprot, ka ne visas skolai nepieciešamās lietas var nodrošināt valsts un pašvaldība, un atbalsta, ka savu artavu dod vecāki.

Arī 12. klases audzēkne Daiga pārliecināta, ka apsveikt skolotājus un atstāt dāvanu skolai ir «pieklājīgi, un tā ir pieņemts». Savukārt viņas skolasbiedrene Aija, kaut arī kopīgi nolemto summu samaksājusi, atzīstas, ka viņai ir sajūta, ka skolotāji tā kā atgādina: «Protieties!» Viņas klasē pēdējā zvana un izlaiduma svinībām nolemts vākt pa Ls 15.

Šajā summā ietilpst ziedi un kliņģeris skolotājiem, dāvana skolai, izdevumi par svinībās pieaicinātajiem mūziķiem. Aija zina, ka paralēlklasē vāc vēl vairāk – Ls 20, un daudzi vecāki ir neizpratnē, par ko. Aijas klase centīsies ekonomēt, paši pagatavojot apsveikuma kartītes, rotājumiem izmantot ziedus no vecāku dārziem. Meitene pastāsta, ka pēc izlaiduma klasesbiedri plāno kopīgi atpūsties pirtī, tuvākajās dienās jāsamaksā par fotogrāfijām. Tā kā izdevumu vēl ir daudz.

4. vidusskolas direktore Dagnija Gromova uzsver, ka skola organizē tikai izlaiduma svinīgo daļu, un tajā iztiek tikai ar saviem resursiem. To, kā un vai rīkot izlaiduma neoficiālo daļu, vai atstāt piemiņas dāvanu skolai, ir vecāku ziņā. «Mēs neiejaucamies,» apgalvo Gromova.

Arī Piltenes vidusskolā visas naudas lietas tiek apspriestas klašu sapulcēs, stāsta direktore Baiba Šulca, paši vecāki arī vāc naudu. Skolai visbiežāk absolventi dāvinot kādu enciklopēdiju vai citu vērtīgu grāmatu, kuru vēlāk izmanto absolventu skolasbiedri, taču skola dāvināt neko neuzspiež.

Pēc Ventas Balss uzrunāto nākamo absolventu un viņu vecāku aplēsēm, kopējās izlaiduma izmaksas mērāmas, sākot no Ls 70-80. Izdevumos jāierēķina nauda par svētku tērpu, frizūru, meitenes parasti vēlas pirms izlaiduma balles sakopt nagus. Kaut ko maksā arī izlaiduma svinību neoficiālā daļa, cienasts.

Skaisto mirkli gribas iemūžināt fotogrāfijās un video. Viss maksā, bet vienmēr ir iespēja no kaut kā arī atteikties.       

Izlaiduma laiks tūlīt būs klāt arī bērnudārzu vecāko grupu audzēkņiem. Arī mazo bērnu vecāku vidū bieži vienotu viedokli par nepieciešamo svinību summu atrast grūti. Vieni norāda, ka bērnudārza izlaidums nav nekāds sasniegums, tāpēc nav ko tērēties, citi no sirds vēlas pateikties prasmīgiem pedagogiem un atvadas no bērnības nosvinēt ar vērienu. Kompromisu var atrast tikai savstarpējās sarunās.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: