Latvijā ar  C hepatītu inficēto iedzīvotāju skaits tuvojas 39 000, no kuriem tikai nepilni 17 000 zina par savu saslimšanu.

Šie skaitļi pierāda, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, kas ir inficējušies, par to nezina. Tāpēc infektologi aicina ikvienu reizi gadā veikt vienkāršu asins analīzi, lai izslēgtu saslimšanu ar vīrushepatītu C, vai arī to laikus konstatētu un izārstētu.

Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītājs profesors Jāzeps Keišs stāsta, ka pret C hepatītu nav vakcīnas. C hepatīts ir bīstams, jo lielākajai daļai inficēto nav nekādu simptomu, tapēc apmēram 60% cilvēku uzzina par inficēšanos tikai tad, kad viņiem tiek konstatēta aknu ciroze.

Vīruss tikai 5% inficēto cilvēku rada akūtu aknu iekaisumu ar ādas dzelti, nelabu dūšu, sliktu ēstgribu, bet 95% cilvēku, kuru organismā ir vīrushepatīts C, nekādu klīnisko pazīmju nav, vīruss turpina vairoties aknu šūnās, radot dažādas pakāpes aknu bojājumus.

Profesors Jāzeps Keišs, aicinot sabiedrību nepalikt vienaldzīgiem pret savu veselību, atgādina, ka C hepatīta analīze jāveic ikvienam iedzīvotājam, ja:

- ir pārlietas asinis līdz 1992. gadam vai veiktas jebkādas medicīniskās manipulācijas (operācijas),

- ir veikts tetovējums, pīrsings,

- ir veikts manikīrs, pedikīrs,

- ir bijuši vairāki dzimumpartneri,

- ir bijusi saskarsme ar narkotiku lietošanu,

- ir bijusi cieša saskarsme ar C hepatīta slimnieku,

- cilvēks izjūt ilgstošu, neizskaidrojamu nogurumu.

Hepatīta parbaudes var veikt pie sava ģimenes ārsta, jebkurā laboratorijā vai Latvijas Infektoloģijas centrā.

Pateicoties Latvijas Infektoloģijas centra aktivitātēm, tiem C hepatīta slimniekiem, kuri ieguvuši trūcīgās ģimenes statusu, ārstēšana tiek pilnībā apmaksāta no Eiropas Savienības līdzfinansējuma. Pārējiem pacientiem, arī bērniem, valsts apmaksā tikai pusi no ārstēšanas izmaksām, līdz ar to pacientam pašam jāmaksā vidēji 300 lati mēnesī, bet ārstēšanas kurss hroniska C hepatīta gadījumā ir  1 gads.

19. maijs ir Vispasaules hepatīta diena, kad infektologi aicina medijus informēt sabiedrību, aicinot ikvienu veikt C hepatīta analīzi. Profesors Jāzeps Keišs, uzrunājot ģimenes ārstus, aicina pacientiem rekomendēt veikt C hepatīta pārbaudi.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: