Par situāciju narkotisko vielu apritē ekspresintervijā jautājām Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Ventspils iecirkņa priekšniekam Didzim Vilemsonam.

Kāda ir tendence?

– Stāvoklis ir stabils jau vairāku gadu garumā. Pamatā narkomānu loks nepaplašinās, tie ir vieni un tie paši cilvēki. Policijas redzes lokā nonāk tikai daži jauni narkomāni. Nevar teikt, ka palielinās arī izplatītāju skaits. Tieši otrādi, viņi samazinās, jo pieprasījums ir krities. Narkotisko vielu cenas nav kritušās saistībā ar krīzi un narkomāni nevar tās atļauties.

Kādi ir narkomāni?

– Lietotāji ir potenciālie noziedznieki. Tie ir tie cilvēki, kas izdara arī citus noziegumus, pārsvarā zādzības, citos gadījumos laupīšanas. Mēs redzam, ka lielāko daļu zādzību izdara narkomāni. Šie cilvēki nonāk pie mums un viņi tiek notiesāti un ielikti cietumā.

Kā jūs uzzināt par tirgoņiem?

– Tirgotājus noķert nav vienkārši, jo tas nav aizturēt cilvēku ar televizoru. Tur ir jāiegulda liels darbs. Arī iedzīvotāji sniedz informāciju. Tāpat mēs bez ievērības neatstājam komentārus, kas parādās pilsētas portālos. Pārsvarā narkotiku tirdzniecība notiek cilvēku dzīves vietās. Viņam ir kaimiņi, un ja tas notiek ilgstošā laika posmā, tad kaimiņi redz, ka nāk jauni cilvēki, tuvumā mētājas šļirces. Es aicinu cilvēkus mums ziņot par šādiem gadījumiem.

Vai kaimiņš var būt drošs, ka netiks atklāts, piemēram, aicinot par liecinieku tiesā?

– Viņš var būt pilnīgi drošs, jo viņam nebūs liecinieka statuss, ja policiju ir tikai painformējis par savām aizdomām. Viņš var nākt pie manis uz pieņemšanu vai piezvanot dežūrdaļai. Informācijas sniedzējs var neatklāt savu vārdu un uzvārdu. Šeit jau nav Sicīlijas mafija, kas var izrēķināties.

Klubos un diskotēkās arī pārbaudes veicat?

– Jā, mēs esam veikuši reidus. Nesen masu medijos parādījās informācija, ka kādā no Ventspils klubiem izplata narkotikas. Mēs taisījām reidu, taču šī informācija neapstiprinājās. Mums jau vispār Ventspilī naktsdzīve nav īpaši attīstīta, tādēļ masveidā tādas lietas nenotiek. Ventspils ir maza pilsēta un šeit visi visu zina un ja ne šodien, tad rīt noziegums tiek atklāts.

Parasti tiesā tikai par vienu epizodi

– Tiesā iet runa tikai par to, ko mēs varam pierādīt. Viņš varbūt ir notirgojis kilogramu, bet mēs to nevaram pierādīt. Tāpēc arī tiesā iet runa par vienu reizi, kaut gan mēs zinām, ka šis cilvēks ir tirgojies jau gadu.

Kādas narkotikas ir visizplatītākās?

 

– Pirms desmit gadiem pilsētā parādījās heroīns, kas bija ļoti sliktas kvalitātes un bija arī augsta mirstība narkomānu vidū. Vienu gadu, ja nemaldos, bija pat 14 mirušie no narkotiku pārdozēšanas. Tagad heroīns ir praktiski pazudis, jo tas ir dārgs un sliktas kvalitātes. Šobrīd pārsvarā ir sintētiskās narkotikas, tai skaitā amfetamīni, un arī marihuāna. Ja kāds domā, ka marihuāna nekas nav, tad varu pateikt, ka absolūtais vairākums narkomānu ir sākuši tieši ar marihuānu.

Vai policijai pietiek resursu?

–Šobrīd policijai resursi samazinās. Ja kādreiz bija divi darbinieki, kas nodarbojās tikai ar narkotiku lietām, tad šobrīd tik šauras specializācijas vairāk nav. Tas ir ļoti slikti, jo ir jābūt speciālistam, kurš ar to strādā ikdienā. Tagad ir tā – šodien jāstrādā ar vistu zādzību, vienlaicīgi ir informācija par narkotiku lietošanu, bet rīt notiek slepkavība, kas arī ir jāizmeklē. Nevaram nodarboties tikai ar narkotiku lietu, kas dotu vislielāko rezultātu.

TABULA

Ventspils iecirkņa atklātie noziegumi saistībā ar narkotisko vielu
nelegālo apriti:

2008. gadā atklāti 15 noziegumi

2009. gadā atklāti 23 noziegumi

2010. gadā uzsākti 5 kriminālprocesi

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: