VID datu bāzes apzagšanas sāga: datu noplūde, publiskošana, aizturēšanas operācija var izrādīties rūpīgi plānota cīņa par varu, kas īpaši saasinās priekšvēlēšanu gaisotnē.

Līdztekus dažādu Latvijas iestāžu un uzņēmumu algu sarakstiem publiskotas tika arī Ventspils Brīvostas pārvaldes, Ventspils pašvaldības policijas un valsts policijas algas. Imants Sarmulis, Ventspils Brīvostas pārvaldnieks, komentējot Poikāna aizturēšanu, uzsvēra, ka gadījums ir jāvērtē tikai no likuma viedokļa. Vai Poikāna darbības nodarījušas kaitējumu viņa vadītajai iestādei un darbiniekiem, Sarmulis nevēlas vērtēt, uzsverot, ka tā nav viņa kompetence.

Ventspils pašvaldības policijas priekšnieks Jānis Arājs NEO rīcībā kaitējumu sev un Ventspils pašvaldības policijai nesaskata. Pirmkārt, netika publiskoti personas dati, otrkārt, viņa ienākumi ir publiski pieejami Valsts ieņēmuma dienesta datu bāzē.

Jebkurš, kuram ir interese par tiem, var iepazīties. No otras puses Arājs atzīstas, ka nevienam cilvēkam nav patīkami, ja informācija par viņa finansiālo stāvokli tiek publiskota presē un elektroniskajos medijos, tikai tādēļ, ka NEO vai kāda avīze izdomā, ka iedzīvotājiem tas varētu būt interesanti.

Jāatzīmē, ka algu sarakstu publiskošana varēja radīt iekšējus konfliktus darbinieku vidū, kas brīvi varēja salīdzināt savu atalgojumu ar kolēģiem. Šis ir vienīgais vērā ņemamais arguments, kurā var saskatīt Poikāna kaitējumu sabiedrībai.

Vērtējot Ilmāra Poikāna nodarījumu, politoloģe Ilze Ostrovska uzsver, ka NEO ir kaitīgs tikai vienai mazai sabiedrības daļai. Viņa ir pārliecināta, ka datu noplūde, publiskošana, aizturēšanas operācija ir cīņa par varu, kas īpaši saasinās priekšvēlēšanu gaisotnē.

Ostrovska prognozē, ka jau rudenī parādīsies pārējie armijas biedri ar jauniem datiem. Problēmas sakne nav NEO. Tā ir sociāla problēma. „Ja nebūtu milzīgā disproporcija starp tiem, kas vada un tiem, kas dara reālo darbu, NEO nebūtu pamata parādīties.”

Pēc politoloģes domām, šobrīd uzskatāmi veidojas jauns vēlētāju sadalījums. Krīzes apstākļos tradicionālais modelis latvietis - krievs vairs nestrādā. Ar NEO iznākšanu no aizkulisēm, katrs savā pusē var nostāties tie, kuriem ir un tie, kam nav.

To, kurā pusē katram jānostājas, NEO skaidri parādīja ar atalgojuma skaitļiem. Ņemot vērā, ka lielākā daļa sabiedrības, gandrīz 70%, pieder pie tiem, kam nav, iegūs tie politiskie spēki, kas nostāsies Poikāna pusē.

Ekspertes viedokli par plānotu priekšvēlēšanu kampaņu netieši apstiprina notikumu attīstība pēc hakera aizturēšanas. Samērā ātri Ilmārs Poikāns no iespējamā NEO kļuva par NEO.

Vienlaikus viņa aizstāvību uzņemas Sabiedrība Citai Politikai līderis, Aleksejs Loskutovs. Opozīcijas spēki un no jauna veidotās politiskās apvienības cenšas publiski paust atbalstu Ilmāram Poikānam, protestējot un vācot ziedojumus. Tikmēr varas pārstāvji tieši šodien Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas paredz publiskot ne tikai amatpersonu, bet visu valsts un pašvaldības iestāžu darbinieku algas.

Slavenais hakeris NEO, ko daži jau sākuši dēvēt par mūsdienu Robinu Hudu beidzot nācis atklātībā. Tas ir matemātiķis un fiziķis, mākslīgā intelekta pētnieks Ilmārs Poikāns.


Poikāns tika aizturēts 11. maija vakarā, savā darba vietā, Latvijas Universitātes Matemātikas un Fizikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijā. NEO atklātībai nodeva algu sarakstus, tomēr neatklāja personas datus. Tajos uzskatāmi bija redzama augstākā līmeņa vadītāju atalgojuma krasā atšķirība no pārējiem darbiniekiem un tas, cik dāsni valsts un pašvaldības iestādes un uzņēmumi sevi atalgojuši treknajos gados.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: