Īstenojot Turcijas prasību par finansiālās palīdzības palielināšanu trīs miljardu eiro apmērā, Latvijai papildus varētu nākties maksāt aptuveni vienu miljonu eiro, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Kučinskis gan uzsvēra, ka vēl ir pāragri kaut ko rēķināt, ņemot vērā, ka šāds risinājums vēl nav apstiprināts. Tomēr Eiropas Komisija (EK) esot gatava segt aptuveni vienu miljardu eiro no šīs summas, pieļaujot, ka laika gaitā EK atbalsts varētu palielināties. Attiecīgi - divi miljardi paliek dalībvalstīm un tiek sadalīti pēc iekšzemes kopprodukta, teica Kučinskis.

Tas nozīmē, ka Latvijai varētu būt jāmaksā apmēram viens miljons eiro, viņš piebilda.

Premjers arī akcentēja, ka Latvijai pašlaik ir divi varianti - uzņemt bēgļus vai arī maksāt. "Esmu par to, ka labāk ir maksāt, nekā mums rodas nekontrolējama patvēruma meklētāju plūsma, bet pie noteikuma, ka problēma tiešām risinās," uzsvēra premjers.

Viņaprāt, Turcijas piedāvājums ir interesants, tomēr to vispirms būtu jāizmēģina un tikai tad jāprasa tam nauda. "Ja mehānisms patvēruma meklētāju plūsmu apturētu, tad mēs saprastu par ko katrai dalībvalstij jāmaksā," teica premjers.

Viņš arī akcentēja, ka aktuāls ir jautājums par uzticēšanos Turcijai. Proti, vai tiešām aktuālās problēmas tiks risinātas, tai skaitā patvēruma meklētāju kontrabandistu izskaušana.

Tāpat ir jādomā par to, vai patvēruma meklētāju plūsma nepāries citos virzienos, noslēdza Kučinskis.

Jau ziņots, ka Turcijas premjerministrs Ahmets Davutolu sarunās Briselē pārsteidza Eiropas Savienības (ES) valstu līderus, pēkšņi lūdzot palielināt palīdzību Turcijai par trim miljardiem eiro un līdz jūnijam nodrošināt Turcijas pilsoņiem bezvīzu režīmu ar ES.

Viņš sacīja, ka apmaiņā pret to Turcija varētu uzņemt atpakaļ visus nelegālos migrantus, kas ieradušies Grieķijas salās. Davutolu arī ierosināja vienošanos, saskaņā ar kuru ES izmitinātu vienu Sīrijas bēgli no nometnēm Turcijā apmaiņā pret katru sīrieti, kuru Turcija uzņemtu no Grieķijas.

ES samitā tomēr nevēlējās pieņemt dažas Turcijas pēdējā brīdī izteiktās prasības. ES valstu līderi atlika lēmuma pieņemšanu līdz nākamās nedēļas samitam, lai apspriestu Ankaras jauno prasību detaļas.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: