Dzīvojamai mājai Rīgas šosejā 15, Ugālē, piešķirts sociālās mājas statuss. Tagad ēkas remontam varēs izmantot Eiropas Savienības līdzekļus.

«Šādu lēmumu domes sēdē pieņēmām, lai, iesaistoties projektos, mēģinātu iegūt Eiropas finansējumu mājas labiekārtošanai, kurā dzīvo trūcīgie un maznodrošinātie» apliecina Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks.

Vaicāts, vai ēkas statusa maiņa nozīmē arī pašvaldības īrnieku maiņu, amatpersona saka: «Nedomāju, ka viņiem tūlīt būtu jāpamet dzīvokļi, bet nākotnē, iespējams, varētu būt kādas izmaiņas. Lai gan Rīgas šoseja 15 ir novada dzīvojamais fonds, ēkā, visticamāk, arī turpmāk turpinās dzīvot tieši ugālnieki.»

Nav noslēpums, ka tauta par celtni Rīgas šosejā 15 mēļo negatīvi, saucot to par dzērāju un bomžu mitekli, kura iemītniekiem nav pastāvīga darba, tāpēc jāiztiek ar piepelnīšanos. Daļēji šim viedoklim piekrīt arī Ilze un Jana, kas dzīvo ēkā piecpadsmito gadu un raugās, lai kaimiņi ievēro kārtību un tīrību: «Daudziem tas nepatīk, tāpēc mūs saukā par raganām, esam dzirdējušas reālus draudus, bet nepadodamies!»

Draudzenes nesaprot, kāpēc pēdējo pāris gadu laikā notiek tik intensīva īrnieku maiņa un pašvaldība mājā iemitina sīvā cienītājus un neremontē ēku. Kad vaicāju viņām, vai pašas godīgi maksā īri, Ilze atbild, ka pamazām cenšas, savukārt Jana saka: «Nē! Neuzskatu, ka jāmaksā par dzīvokli avārijas stāvokļa mājā, kurā dūmo plīts, tek griesti un jādomā, kurā brīdi man, bērniem vai mazbērniem uzkritīs uz galvas apmetuma gabals. Jābaidās arī par to, vai kaimiņi nenosvilinās māju, jo daudziem nav elektrības, tāpēc viņi arī ziemā iztiek ar svecēm.»

Ugālnieces par saviem līdzekļiem izremontējušas koplietošanas gaiteni, nopļāvušas pie mājas zāli. Par spīti neērtajiem apstākļiem, neviena no viņām šobrīd nav gatava pārcelties uz citu dzīvesvietu. «Jā, te ir traki apstākļi, bet, no otras puses, esam te pieradušas un iekopušas apkārtni, ir uzcelts šķūnītis.

Ja ietu prom, viss būtu jāsāk no nulles. Sociālā darbiniece prasīja, vai negribu pārcelties, bet piedāvāja vienu istabu. Es gribētu divas un noteikti – ar malkas apkuri,» saka Ilze. Arī Jana negrib laisties prom uz dzīvokli, «kur jādzīvo uz asfalta un bērniem nav, kur izskrieties». Ventspils novada domes Sociāla dienesta vadītājas vietniece Aiga Strazdiņa iesaka kaimiņienēm sakārtot dokumentus, lai noskaidrotu, vai viņām pienākas maznodrošināto statuss.

«Ir cilvēki, kas izvēlas dzīvot draugos ar alkoholu, bet tā ir viņu brīva griba. Starp citu, trīs Rīgas šosejā 15 dzīvojošie strādā 100 latu programmā, kādu apmeklē sociālais aprūpētājs. Mēs zinām, kas notiek tajā mājā, zinām arī to, ka cilvēki nespēj samaksāt par dzīvokli, bet arī viņiem vajadzīgas mājas,» norāda Strazdiņa.  

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: