Izbaudīt saskarsmes burvību ar vieniem no senākajiem cilvēces pavadoņiem zirgiem, reizi nedēļā uz z/s Demora staļļiem dodas desmit bērnu nama Selga audzēkņi un desmit bērni invalīdi.

 Jātnieku sporta kluba Demora jaunieši pēc savas iniciatīvas iesaistījušies Eiropas savienības finansiāli atbalstītajā programmas Jaunatne darbībā projektā Zirgi – vienojošais spēks. Uzrakstītais pieteikums guvis atbalstu, dodot iespēju bērniem un jauniešiem, kuri līdz šim par zirgiem neko nezināja, no 1. februāra līdz oktobra beigām regulāri apmeklēt jātnieku klubu.

Demorieši izvēlējušies sadarboties ar bērnu nama audzēkņiem un bērniem – invalīdiem, kuriem saskarsme ar zirgiem varētu būt īpaši labvēlīga. Tomēr tikšanās reizes nav ekskursijas, bet gan reāla iespēja iemācīties apieties ar zirgiem, barot tos, jāt, kā arī projekta noslēgumā kopā ar demoriešiem veidot kopīgu teatralizētu uzvedumu.

Projekta īstenošanai izvēlēti vispaklausīgākie, paši mierīgākie Demoras zirgi; Feja, Vaterlo, vinkāršāk runājot Voldiņš un Leksika. «Ne katru zirgu var nodot bērrnu rīcībā,» skaidro jātnieku sporta kluba valdes priekšsēdētāja Gelinta Egendorfa. 

«Zirga psihei jābūtu ļoti stabilai, tam jābūt pieradušaam pie dažādām situācijām. Tomēr, lai izbēgtu no jebkuras nejaušības, projektā iesaistītie bērni ir apdrošināti. 

Bērnu invalīdu kontakti ar lielajiem dzīvniekiem ir ļoti emocionāli, viņus sajūsmina iespēja zirdziņus paglaudīt, pieskarties tiem, no rokas iedot sienu.

«Kad zirgs pasniegto kumosu ar lūpām satver, bērni skaļi smejas un izpauž savu sajūsmu. Taču Selgas bērni sešās apmeklējuma reizēs jau iemācījušies sēdēt zirga mugurā un droši jāt.»

Bērnu nama audzēknis Andris atzīst, ka pirmo reizi uzkāpjot zirga mugurā, bijis nedaudz bail, taču tagad jau pierasts – patīk ļoti. Ērika, Dita un Renāte - sešus un deviņus gadus vecas meitenītes - arī nebaidās no lielajiem dzīvniekiem. Viņas zina, ka papriekšu zirdziņiem jāiedod cukurgraudiņš, un tad tie paklausa.

Viena no projekta rakstītājām un īstenotājām ir Kate Andersone. Viņa sporta klubā Demora darbojas jau piecus gadus. Meitene atceras, ka grūtāk bijis sākumā, pirmajās reizēs, kad atnākušie par zirgiem vēl neko nezināja. «Mācījām, ka stallī, lai zirdziņus  nesabaidītu, nedrīkst skriet un tuvoties dzīvniekiem no mugurpuses, nedrīkst ienākt ar čaukstošiem papīrīšiem kabatās, bet, ja cienā vienu zirdziņu, tad kārums jādod arī visiem pārējiem,» stāsta meitene.

Demorieši piedalās visās nodarbībās - katrs atbild par vienu zirgu un tā jājējiem. Vaicāta par topošo uzvedumu, Kate spriež, ka tajā   varētu parādīt indiāņu dzīves ainiņas. Taču šobrīd vēl jānobeidz skolas gads, tad par  priekšnesumu varēs domāt ar pilnu atdevi.

Gelinta Egendorfa iecerējusi, ka jauniešu pirmā uzstāšanās varētu notikt 18. jūlijā, kad notiks Demoras sacensības konkūrā.

Paraksts pie foto: 

Projekta dalībnieki sasēduši zirgos. Priekšplānā (no kreisās) Jātnieku kluba Demora aktīviste Kate, īpašniece Gelinta, bērnu nama Selga skolotāja Renāte un demoriete Arta.

Foto Ģirts Staris

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: