Livonijas ordeņa pilī skatāma glezniecības izstāde no Ventspils muzeja krājuma “Ar mani atkal runā kaijas”, kas piedāvā iepazīt gan kuģu portretus, gan lielformāta kompozīcijas sociālā reālisma stilā, kuras radījuši arī pazīstami un atzīti gleznotāji. Gleznas tapušas no 19.gs. beigām līdz 20.gs. 60.gadiem.

Ventspils muzeja mākslas kolekcijā atrodas vairākas kapteiņu gleznas, kas attēlo kuģus, kas traucas pa nevainojamiem viļņiem un kuģu attēlojumā ievērota pedantiska precizitāte, lai būtu skaidri redzami visi iluminatori un pat mazītiņš kuģa sunītis. Ja tāds ir. Izstādē eksponētie kuģi vai to kapteiņi gandrīz vienmēr saistīti ar Ventspili, piemēram, vācbaltu marīnista Fridriha Baura (1879-1950) attēlotais karakuģis “Virsaitis” ir vairākkārt pabijis Ventspilī un no 1929.gada par tā kapteini kļūst ventspilnieks un vēlākais flotes admirālis Teodors Spāde (1871,Ventspils-1970,Temir-Tau). Savukārt, Ventspils panorāmas skats, ko 1936.gadā gleznojis primitīvists Viktors Treulands (1905–1961) ir unikāla, naivi sirsnīga liecība par pilsētu 20.gs. 30.gados, kas radīta uz vaskadrānas… Bet varam būt droši, ka visi skursteņi, namu logi un apstādījumu koki panorāmā ir godīgi saskaitīti.

20.gs. 50.-60.gadu lielformāta kompozīcijas, kurās attēloti iespaidīgie zvejnieki, kuģu krāsotāji un pieticīgās reņģu sālītājas arī ir redzētvērti, īpaši tālab, ka šie darbi savu apjomu dēļ reti vai nemaz nav tikuši eksponēti.

Izstādi papildina nelieli lasāmgabali par darbiem vai to varoņiem. Izstāde “Ar mani atkal runā kaijas” Livonijas ordeņa pilī skatāma līdz septembra vidum.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: