Par nepilngadīgas ventspilnieces izvarošanu un netieši arī par viņas tēva nāvi atbildīgais Igors Bazjaks kompensāciju par cietumā pavadīto laiku, visticamākais, saņems. Cilvēktiesību eksperti Ministru Kabinetam nerekomendēs pārsūdzēt Eiropas Cilvēktiesību tiesas lēmumu.

Kā Ventas Balss aizvakar jau vēstīja, tiesa lēmusi, ka Bazjaka ieslodzījuma apstākļi Daugavpils cietumā bijuši „pietiekami slikti, lai radītu viņam satraukumu un ciešanas”. Kā noprotams no Ieslodzījumu vietu pārvaldes priekšnieka Visvalža Puķītes skaidrojuma, lielākās problēmas par Balto gulbi dēvētajā Daugavpils cietumā ir pārapdzīvotība un tas, ka ieslodzītie nevar pasēdēt uz poda pilnīgā vientulībā un klusumā.

Par šīm ciešanām Latvija viņam maksās 8223 latus, un tas ir uz pusi vairāk, nekā Bazjakam bija jāsamaksā savam upurim ārstniecības izdevumu segšanai un morālajai kompensācijai. Meitene pēc notikušā sajuka prātā, bet viņas tēvs izdarīja pašnāvību.

Teorētiski ECT pieņemtais lēmums nav galīgs un triju mēnešu laikā ikviena no pusēm var pieprasīt lietu pārskatīt ECT Lielajā palātā. Taču maz ticams, ka tā notiks.

Izvarotājam I. Bazjakam nav pamata neapmierinātībai ar spriedumu, savukārt Latvijas valstij faktiski nav izredžu viņu uzvarēt. Ministru Kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Inga Reine Ventas Balsij skaidro, ka jautājums par pārsūdzību ir tieši atkarīgs no apstākļiem, kādi ir Latvijas cietumos, un tie daudzu gadu laikā piedzīvojuši vien nenozīmīgus uzlabojumus. „Mans personīgais viedoklis – izredzes, ka apelācijas sūdzība tiktu pieņemta, ir tuvu nullei,” saka juriste.

Nav pat runa par tās izskatīšanu. Līdzšinējās valdības, izvēloties maksāt kompensācijas tādiem neliešiem kā I.Bazjaks, nevis būvēt jaunus cietumus, pieļāvušas smagu stratēģisku kļūdu. „Šis cilvēks paņems naudu un aizies, bet cietumi no tā labāki nepaliks,” spriež I. Reine. Un tādi nelieši kā I. Bazjaks jau stāvot rindā pēc Latvijas valsts naudas. Juriste apstiprina, ka ECT sūdzības par necilvēcīgu un pazemojošu apiešanos iesnieguši arī citi noziedznieki.

Tātad tas, vai lieta Bazjaks pret Latviju tiks pārsūdzēta vai nē, nekādi neietekmēs nākamo lietu virzību. Un arī Eiropas institūciju attieksme pret noziedznieku cilvēktiesību pārkāpumiem nemainīsies. Cietumiem ir jābūt cilvēka cieņu nepazemojošiem. Atliek vienīgi ķerties pie cietumu apstākļu uzlabošanas, lai pēc iespējas mazinātu jaunpienākušu noziedznieku iespējas sūdzēties.

Foto: Juris Ģigulis

1998. gada 2. jūnijā tēvs šajā mājā Pārventā ieveda savu meitu. Viņa pēc notikušā sajuka prātā, viņš izdarīja pašnāvību. Bet izvarotājs Igors Bazjaks, desmit gadus atsēdējis cietumā, šobrīd ir 47 gadus vecs, bauda brīvību un gaida naudu.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: