Ventspils 2. vidusskolas skolēnu mācību uzņēmums Glow Brows Junior Achievement Latvia organizētajās Jauno uzņēmēju dienās 2023, saņēma konkursa Start Strong 3+3 galveno balvu – apmaksātu ceļojumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm.

Skolēnu mācību uzņēmumā (SMU) Glow Brows darbojas Ventspils 2. vidusskolas 10. klases audzēknes Aļika Avtuhova, Arina Abramova, Evnika Avakjana un Taisija Kučuhidze. Jaunietes konsultē skolas SMU koordinators skolotājs Oļegs Mihailovs. SMU dibināts mācību gada sākumā, un kopš dibināšanas meitenes piedalījušās trīs Ventspils mēroga SMU tirdziņos un divos tirdziņos Cits bazārs, kas ir valsts mēroga tirdziņi. Abos Cits bazārs tirdziņos pārdota gandrīz visa līdzi paņemtā produkcija. Glow Brows ražo kosmētiskās eļļas uzacu un skropstu mitrināšanai un barošanai. Uzacu eļļas gatavo meitenes pašas no jau gatavām eļļām, pēc pašu izstrādātām receptēm. Barojošā līdzekļa sastāvs veidots uz avokado un makadāmijas riekstu eļļas bāzes, savukārt mitrinošā līdzekļa pamatā ir mandeļu un persiku kauliņu eļļas. Produktus veido no pilnīgi tīrām labas kvalitātes eļļām, un ražošanas procesā netiek pievienotas nekādas citas ķīmiskas vielas, jo, kā skaidro produkta autores, viņām, kā jau jaunietēm, ir jutīga āda, kas slikti panes jebkādu kairinājumu, tāpēc bijis ļoti svarīgi, lai produkts ir tīrs un labs arī ādas veselībai. Reģistrējot mācību uzņēmumu, tā veidotājiem bija jāapliecina produkta nekaitīgums. Uzņēmumam jau ir savi pastāvīgie klienti, kas pērk produktus atkārtoti. Turklāt nolikums ļauj tirgot produktus ne tikai tirdziņos, bet arī interneta platformās, galvenais veikt precīzu pārdotās produkcijas uzskaiti. Nākamajā gadā īsti to pašu produktu pārdot nedrīkst, bet to drīkst uzlabot.

Šogad dominē kvalitāte

Šogad Ventspils 2. vidusskolā pavisam izveidoti pieci mācību uzņēmumi. Skaita ziņā tas nav daudz, bet, kā atzīmē Mihailovs, šogad uzņēmumi, to radītie zīmoli un produkti ir ļoti kvalitatīvi un SMU darbība ļoti produktīva. «To, ko šie jaunieši paņem no programmas, viņi var izmantot ne tikai mācībās, bet arī savā dzīvē. Šī ir izcila pieredze, jo reālajā dzīvē uzņēmējs par savām kļūdām maksā ļoti dārgi, turklāt ne tikai naudā. Šeit ir tik lielas iespējas kaut ko darīt, bet par kļūdām tomēr nav tik liela atbildība. Tā tomēr ir mācību programma.» Mācību gada noslēgumā ir jāizpilda ziņojums, kurā jāapraksta tirgus, konkurence, cenu politika. «Tā nav nekāda spēle!» aizrautīgi skaidro skolotājs Mihailovs. «Turklāt šajā programmā galvenais nav arī mērķis tikai tirgot. Galvenais ir mācīties uzņēmējdarbību, darboties un attīstīt uzņēmējspēju.» SMU veidošana vidusskolā ir līdzvērtīga projekta vai zinātniski pētnieciskā darba aizstāvēšanai. «Šie jaunieši ir izvēlējušies veidot SMU un savu ideju kopā ar paveikto noslēgumā prezentēs līdzīgi kā zinātniski pētniecisko darbu. Tas ir grūti, jo jāizdomā, kā aizstāvēt savu ideju un pierādīt, ka tā ir dzīvotspējīga,» norāda Mihailovs. Drīzumā vidusskolā sāksies uzņemšana 10. klasē, un Ventspils 2. vidusskolā vidējo izglītību var iegūt virzienā Matemātika, inženierzinātnes vai uzņēmējdarbība, izvēloties komerczinības un tirgzinības apgūt padziļināti. «Pieredze rāda, ka daudzi no tiem, kuri iesaistījušies SMU programmā, pēc tam arī aiziet studēt vai nu uzņēmuma vadību, vai ko līdzīgu – tas ir svarīgi karjeras izvēlē. Piemēram, Aļika jau izdomājusi, ka studēs Ventspils Augstskolā jaunuzņēmumu vadību. Tas ir labi, ka jaunieši paliek Ventspilī. Tas pilsētai ir svarīgi.» 

Otrā iespēja

Vēl kāda vērtīga prasme, ko jaunieši iemācās, veidojot savus uzņēmumus, – iesākto realizēt līdz galam. To lieliski parāda šajā pašā skolā veidotā SMU Second Chance pieredze. Uzņēmumu izveidojuši divi skolēni – Jekaterina Gromovaja un Daniels Suhanovs –, un kopā ar skolotāju Mihailovu un četrām Glow Brows jaunietēm uz sarunu atnācis arī Daniels. Viņa SMU ražo somas no otrreiz izmantota džinsu auduma. Skolā pat rīkota akcija, aicinot skolēnus un skolotājus atbrīvoties no pašiem nevajadzīgajiem džinsa apģērbiem, atdodot tos jaunajiem uzņēmējiem. Somas ar mājturības skolotājas palīdzību šuvuši abi jaunieši paši. Laika gaitā, ņemot vērā klientu atsauksmes, produkts uzlabots. Katru somu rotā dizaina darbnīcā RADE veidots uzņēmuma logo. Skolotājs Mihailovs un skolēni ir pateicīgi par projektu, kas nodrošina jauniešiem iespēju pāris reižu mēnesī apmeklēt dizaina darbnīcu, kurā var veidot dažādas ar zīmola izstrādi saistītas lietas vai papildmateriālus. Arī SMU Second Chance dibināts mācību gada sākumā un piedalījies dažādos tirdziņos un festivālā Cits bazārs, kur viņiem bija jāsagatavo minūti gara prezentācijas runa angļu valodā. «Tas bija grūti,» atzīst Daniels, bet pats festivāls gan bijis interesants, jo tajā satikti līdzīgi domājoši jaunieši. Festivālā piedalījušies ap 40 SMU no 13 valstīm. «Tā ir ļoti vērtīga pieredze!» puisis secina. Šogad festivālā redzēti daudz IT jomas produkti, bijis arī daudz videi draudzīgu produktu. «Septembrī, sākot veidot SMU, nekad nevar zināt, kādas būs šā gada tendences, jāspēj skatīties uz priekšu. Citreiz jaunas idejas rodas vēl tajā pašā mācību gadā, bet svarīgi ir iesākto paveikt līdz galam,» stāsta skolotājs Mihailovs. Jekaterinai un Danielam pēc šī produkta izstrādes prātā bijušas jau citas idejas, kuras varētu realizēt, bet nācis piedāvājums piedalīties festivālā, tādēļ jaunieši izlēmuši turpināt iesākto un neapstāties.

Komandas gars

Savukārt Glow Brows meitenes šajā mācību gadā izlēma pārbaudīt savus spēkus konkursā Start Strong 3+3, kas paredzēts 10–12. klases audzēkņiem, lai veicinātu vidusskolas jauniešus veidot skolēnu mācību uzņēmumus, kas ir dzīvotspējīgi Latvijas vai konkrētā starptautiskā uzņēmējdarbības vidē. Start Strong 3+3 konkursu organizē Junior Achievement Latvia, ASV vēstniecības Latvijā un karjeras skola Start Strong. Konkursa dalībnieki pilda dažādus uzdevumus, kā arī atbild uz jautājumiem intervijās. Šoreiz iesākumā jaunietēm bija jāsagatavo konkursa videopieteikums. «Mums bija jāpastāsta, kas mēs esam, kāds ir produkts, kāpēc mēs gribam braukt uz ASV un kāpēc būtu pelnījušas uzvaru. Mums bija jāstāsta par savām mīļākajām nodarbībām, hobijiem un to, kas mūs aizrauj, par ko mēs degam,» stāsta SMU vadītāja Aļika. «Evnikas video bija par viņu kā uzacu meistari, mans – par to, ka kopš mazotnes nodarbojos ar džudo, Arinai – par grāmatu lasīšanu, bet Taisijai – par mūziku. Otrajā mājasdarbā bija jāsagatavo video par kādu sev tuvu slavenību, un mēs izvēlējāmies skolotāju Oļegu.» 

Skolotājs Mihailovs stāsta, ka konkursā bijuši vairāki ar komandas darbu saistīti uzdevumi, kuros atklājies, ka meitenes lieliski spēj darboties komandā. Arī pašas jaunietes saka, ka komandas gars ir viena no uzņēmuma veiksmes atslēgām. Šogad reģionālajā konkursā Cits bazārs meitenes ieguva Labākās pārdošanas komandas titulu, jo pārdošanas rādītāji bijuši tiešām augsti, bet pašām jaunietēm svarīgs bijis arī tas, ka žūrija novērtējusi un atzīmējusi, ka viņām ir ļoti laba, saliedēta komanda un tieši sadarbība komandā ir viņu stiprā puse. «Mums ir sadalītas lomas, katrs ir atbildīgs tieši par savu jomu, bet cita citu arī ļoti atbalstām, stāsta Aļika. «Es esmu direktore, Evnika ir sociālo tīklu administratore, Arina ir ražošanas vadītāja un Taisija ir grāmatvede.» «Manuprāt, mūsu komandas stiprums ir tieši tajā, ka visas esam tik atšķirīgas!» viņai piebalso Evnika. «Mums ir ļoti dažādas intereses. Es pati esmu ļoti radoša, Aļika ir izteikts līderis, īsta vadītāja. Viņa nodarbojas ar džudo. Arinai patīk lasīt, savukārt Taisija mums ir tāda ļoti diplomātiska. Kopā darbojoties, mēs beigu beigās nonākam pie kompromisa.» 

Jāiet līdz galam!

Konkursā Start Strong 3+3 Ventspils 2. vidusskola piedalījusies pirmo reizi. To stāstot, skolotājs Mihailovs izmanto izdevību un saka paldies Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas komandai, kura uzvarēja šajā konkursā pagājušajā gadā. «Mūsos pamodās tāda draudzīga konkurence un arī gribējās uzvarēt. Sarunājām ar meitenēm, ka iesim līdz galam! Nu, vismaz līdz finālam,» skolotājs stāsta. To arī brīžos, kad kāds no paveicamajiem uzdevumiem šķitis par grūtu, vai arī bijusi sajūta, ka īsti sagatavoties neatliek laika, viņi cits citam atgādinājuši – jāiet līdz galam! Tas arī izdevies – no četrām finālā nonākušajām SMU komandām laurus plūkusi tieši Glow Brows un skolotāja Mihailova komanda, kurai tagad pamazām jāpošas braucienam uz ASV, Sietlu. Līdz braucienam palicis vien nedaudz vairāk kā mēnesis. «Pirmā prasītā informācija jau nosūtīta, tagad gaidām vebināru, kurā uzzināsim, kas mūs tur sagaida. Es jau mācos angļu valodu,» smejoties saka skolotājs Mihailovs. «Pāris vārdus zinu!» Jaunieši būšot viņa palīgi, jo viņu angļu valodas zināšanas ir lieliskas. Iepriekš neviens no viņiem ASV nav bijis, tā būšot pilnīgi unikāla pieredze, kuru viņi solās izbaudīt.

Dalība Junior Achievement Latvia projektos ir brīnišķīga iespēja praktiski realizēt savas idejas no teorijas līdz praksei.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: