Paužot izpratni par skolotāju vēlmi demokrātiskā veidā - protesta gājienā - aktualizēt problēmas, ar kurām saskaras izglītības nozarē strādājošie, Izglītības un zinātnes ministrija (IzM) norāda, ka streiks, uz kuru turpmākajās divās dienās aicina Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), ir nelikumīgs.

Vienlaikus gan IzM piebilst, ka, atbilstoši Streiku likuma 24. panta pirmajai daļai, streiku vai streika pieteikumu par nelikumīgu var atzīt tikai tiesa. Līdz šim neviens tiesai nav lūdzis vērtēt streika likumību.

Jau ziņots, ka, pretēji IzM un valdības nostājai, LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga apgalvo, ka streika prasības nav izpildītas, un piedraudējusi, ka LIZDA neizslēdz iespēju pagarināt streiku, ja tuvākajās dienās tas netiks izdarīts.

IzM apgalvo, ka ir izpildīts visas prasības, ko LIZDA bija formulējusi gan 2022. gada 12. septembrī, iesniedzot streika pieteikumu, gan 17. septembrī atsaucot pieteikto streiku, gan 2023. gada 14. aprīlī, iesniedzot atkārtotu streika pieteikumu.

Ministrijā uzsver, ka valdība ir izpildījusi visu, ko nosaka ar LIZDA pērn septembrī panāktā vienošanās, un apstiprinājusi pedagogu zemākās mēneša darba samaksas likmes pieauguma grafiku laikposmam no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim, kā arī veikusi grafika īstenošanai nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos.

Līdz ar to LIZDA 12. septembrī pieteiktā streika izvirzītās prasības esot izpildītas tādā apmērā, kādā par to tika panākta vienošanās Ministru kabineta un LIZDA turpmākajās sarunās, vienošanās rezultātus atspoguļojot valdības 17. septembra sēdes protokollēmumā.

IzM ieskatā streika norise no 24. līdz 26. aprīlī pēc būtības nav uzskatāma par likumīgu, jo konkrētā streika pieteikumā minētās prasības ir izpildītas. To nosaka arī Streiku likuma 23. panta otrā daļa.

Tāpat IzM norāda, ka vispārējās izglītības finansējuma modelis "Skolēns pašvaldībā" nosaka, ka valsts budžeta dotācija izglītībai tiek pārskaitīta katrai pašvaldībai, kuras sadala finansējumu skolām saskaņā ar likumā noteiktajām normām un individuāliem apsvērumiem par līdzekļu efektīvu izmantošanu esošajā skolu tīklā.

Ar streiku tiek risinātas strīds starp darba devēju un darba ņēmēju, un pedagogu streika gadījumā darba ņēmēju pārstāv arodbiedrība, savukārt darba devēji ir pašvaldības, kurās atrodas pašvaldību izglītības iestādes.

Jau ziņots, ka pirmdien LIZDA rīkotajā protesta gājienā piedalīsies vairāk nekā 8000 izglītības un medicīnas iestāžu darbinieku, lai prasītu "cieņpilnu un atbildīgu attieksmi" pret nozarēm. Gājiens iesāks trīs dienu streiku.

Lasi vēl

Komentāri (2)

  • -2
    Aka 25.04.2023, 05:09:56

    Paldies tiem skolotājiem ,direktoriem,kas vispirms domā par bērniem. Kauns tiem,kas nevar savas lietas sakārtot...,brauciet uz Igauniju, pamācieties, neejiet dažu politiķu pavadā!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: