Ventspils Augstskolas Informācijas un tehnoloģiju fakultātes, profesionālas bakalaura studiju programmas ''Elektronikas inženierija'' 3. kursa studenti studiju ietvaros īsteno projektu par stratosfēru zondi ''IRBE-5''.

Viens no studiju programmas mācību mērķiem ir gūt jaunas zināšanas, veidojot mūsdienīgas elektronikas iekārtas. Apvienojoties komandā, deviņi studenti: Rodrigo Laurinovičs, Mareks Krišjānis, Jēkabs Stikāns, Deniss Beļinskis, Ralfs Jātnieks, Vitālijs Zapāns, Alekss Golovčenko, Aleksandra Smirnova un Eleonora Harčuka augstskolā iegūtās zināšanas un prasmes izmantojuši stratosfēras zondes misijas ''IRBE-5'' izstrādē, pierādot savas spējas un reizē popularizējot Ventspils Augstskolas elektronikas inženierijas virzienu.

''IRBE-5'' ir stratosfēras (11 – 50 km augstumā virs jūras līmeņa) zonde, kas tiks nogādāta atmosfērā aptuveni 20 līdz 25 km augstumā. Zondes derīgā krava sastāv no vairākām būtiskām apakšsistēmām: elektrobarošanas, sensoru, borta datora un komunikācijas.

Misijas tehniskais mērķis ir nodrošināt divvirzienu komunikāciju un modernizēt iepriekšējo sakaru apakšsistēmu, ļaujot zondei nosūtīt komandas no zemes bāzes stacijas, Ventspils Augstskolas amatieru radiostacijas. Tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu lietotāja kontrolētu zondi – derīgās kravas atdalīšanu no balona, kas aprīkota ar drošības izpletni. Savukārt zinātniskais eksperiments ir veikt ultravioletā starojuma mērījumus, lai novērtētu ozona molekulu blīvumu atmosfērā atkarībā no augstuma.

Lai sasniegtu ambiciozos mērķus, komandas pārstāve Eleonora Harčuka atzīst, ka jābūt aktīviem un zinātkāriem, kā arī mērķtiecīgiem, pozitīviem un izpalīdzīgiem. ''Vienam otru atbalstot, ir vieglāk pārvarēt sarežģījumus. Mūsu komandai šī ir lieliska iespēja veidot gan elektroniku, gan pilnveidot komandas gara sadarbības prasmes, lai rezultātā iegūtu strādājošu iekārtu,'' stāsta Eleonora.

Runājot par vēsturi, ''IRBE-5'' ir jau piektā stratosfēras zonde, ko izstrādājuši studenti un citi interesenti, kuriem ir aizraušanās veidot elektronikas risinājumus. Iepriekš zondes tika veidotas starptautisko meteoroloģisko balonu sacensību ''Global Space Balloon Challenge'' ietvaros. Piemēram, 2017. gadā Ventspils Augstskolas elektronikas inženierzinātņu studenti izstrādāja projektu ''IRBE-3'', kur jaunieši izveidoja jaunu, funkcionāli uzlabotu derīgās kravas kapsulas prototipu ar plānu, kur tas attiecībā pret saviem priekštečiem palielināja siltumnoturību kapsulas iekšienē. Savukārt derīgās kravas meklēšanai pēc tās piezemēšanās tika izmantotas pašu izgatavotas 434 MHz diapazona ''Yagi-Uda'' antenas, kas nodrošināja augstu virziena darbību.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • -6
  Cita ventspilniece. 14.01.2022, 21:20:07

  Līdzīgs projekts bija satelīts "Venta-1",vai ne?
  Ar ko tas beidzās,ko?

 • -3
  yolo 15.01.2022, 08:51:52

  Ļoti iespaidīgi. Malači studenti!

 • -1
  VpilsAugstskola 18.01.2022, 09:30:09

  Labdien! Venta-1 bija Latvijas pirmais Zemes mākslīgais pavadonis, kas polārā orbītā tika palaists 2017. gadā. Projektu īstenoja Ventspils Augstskola, Vācijas uzņēmums “OHB-System AG”, Brēmenes Augstskola un Ventspils Augsto tehnoloģiju parks.

  Savukārt studentu veidotā zonde “IRBE-5” ir īstenota studiju ietvaros, kur galvenais uzdevums ir studentiem gūt jaunas zināšanas un prasmes, lai spētu veidot strādājošas elektronikas iekārtas. Jāpiemin, ka IRBE-5 ir jau piektā stratosfērā zonde, ko īstenojuši Ventspils Augstskolas studenti, gūstot godalgotas vietas starptautiskajās meteoroloģisko balonu sacensībās “Global Space Balloon Challenge”.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: