Tā saucamajās "deputātu kvotās" Saeima atbalstīja finansējuma piešķīrumu vēl 1 345 000 eiro apmērā Daugavpilī esošā sanatorijas kompleksa "Mežciems" restaurācijai, vairākām organizācijām un biedrībām, kā arī reliģiskajām draudzēm.

Saeima turpina skatīt likumprojektam "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2022., 2023. un 2024. gadam" iesniegtos priekšlikumus. Likuma projektā iesniegti vairāki koalīcijas deputātu priekšlikumi, paredzot tā saucamajās "deputātu kvotās" sadalīt līdz trim miljoniem eiro.

Vairākums Saeimas deputātu atbalstīja kolēģu Jura Juraša (JKP), Raivja Dzintara (NA), Ainara Latkovska (JV), Jura Pūces (AP) un Ata Zakatistova priekšlikumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem 2022. gadā novirzīt 270 000 eiro Daugavpilī esošā sanatorijas kompleksa "Mežciems" restaurācijai un vēsturiskās teritorijas revitalizācijai.

Atbalstu guva arī deputātu Andas Čakšas (JV), Latkovska, Pūces, Andreja Judina (JV) un Arvila Ašeradena (JV) priekšlikums no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" novirzīt papildus finansējumu 80 000 eiro apmērā biedrībai "Centrs MARTA" juridiskās palīdzības nodrošināšanai no vardarbības cietušam sievietēm.

Čakša skaidroja, ka jau ilgstoši mēģina pievērst uzmanību vardarbības situācijai Latvijā, norādot, ka "Centrs MARTA" jau vairāk nekā 20 gadus nodarbojas ar rehabilitācijas sniegšanu sievietēm, kuras cietušas no vardarbības. Viņa informēja, ka centrā pusgada laikā šogad par 65% pieaudzis to sieviešu skaits, kurām nepieciešama biedrības palīdzība.

Parlamentāriete aicināja atbalstīt šo līdzekļu piešķīrumu, lai finansiāli ļautu palīdzēt vairāk sievietēm saņemt palīdzību. Šo ieceri atbalstīja arī opozīcijas politiķe Regīna Ločmele (S) uzsverot, ka "Centra MARTA" ieguldījums cīņā pret vardarbību ir nenovērtējams. Vienlaikus Ločmele teica, ka viņai ir žēl, ka šo naudu centram neizmaksā regulāri un sistemātiski. Tas esot piemērs tam, cik nepareizi tiek veidots valsts budžets, izteicās politiķe.

Tāpat Saeima atbalstīja 70 000 eiro novirzīšanu biedrībai "OPEN Radošais Centrs" 13 patvēruma centru jauniešiem darbības nodrošināšanai un pārtikas pakām centru klientiem.

Vienlaikus pieņemts lēmums piešķirt 20 000 eiro lielu dotāciju biedrībai "Cerību spārni" āra trenažieru laukuma izveidošanai sociālo pakalpojumu ietvaros personām ar garīga rakstura traucējumiem Spāres muižā, Amatas pagastā. Dotāciju šādā pat apmērā lēma piešķirt arī Latvijas Autisma apvienībai lietotnes izstrādei, kas palīdzētu vecākiem, pedagogiem, aprūpes personām un citiem identificēt lielākās grūtību grupas izglītības iestādē un ārpus tām, kā arī izveidot plānu to novēršanai.

Plānots, ka lietotne palīdzēs stresa un trauksmes mazināšanā, palīdzēs pret uzvedības izaicinājumiem un vardarbības epizodēm klasē, kā arī samazinās nodarbību kavējumu apjomu audzēkņiem ar autiskā spektra traucējumiem. Lietotne paredzēta lietošanai skolas personālam, vecākiem vai arī pašiem jauniešiem. Koalīcijas deputāti paredz, ka šī lietotne būs liels atbalsts skolās ārpus lielajām pilsētām, kur ir pieejams minimāls atbalsta personāla skaits.

Šīs "kvotas" sakarā Ločmele piebilda, ka Izglītības un zinātnes ministrijai un valstij jau sen bija jāizstrādā sistēma, kurā vecāki vienkopus varētu gūt atbalstu no ārstiem, speciālistiem un valsts apmaksātiem speciālajiem pedagogiem. Šis esot "mājiens priekšvēlēšanu gadā", bet šī jautājuma kontekstā nepieciešams sistēmisks darbs, uzskata opozicionāre.

Vēl vairākums deputātu atbalstīja dotācijas piešķiršanu 20 000 eiro apmērā Latvijas Nedzirdīgo savienībai - tehnikas iegādei un bērnu pasaku un tematisko vārdnīcu videoversiju izveidei.

25 000 eiro piešķirs Latvijas Politiski represēto apvienībai, tās darbības nodrošināšanai, kā arī 40 000 eiro Saeima atbalstīja novirzīt Lazdonas Svētās Trijādības Pareizticīgo draudzei Lazdonas Svētās Trijādības pareizticīgo baznīcas remontam. Vēl 30 000 eiro no "Līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem" novirzīs Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrijai bērnu rotaļu laukuma izveidei Rīgas katoļu ģimnāzijā.

Saeima arī atbalstīja 85 000 eiro pārdali no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Balvu novada pašvaldībai nacionālo partizānu mītnes vietnes (pilsētiņas) Stompaku purvā atjaunošanai. Finansējums paredzēts vismaz divu nacionālo partizānu bunkuru atjaunošanai. Savukārt 150 000 eiro piešķirti Romas katoļu baznīcas Rēzeknes - Aglonas diecēzei Rēzeknes Jēzus Sirds Romas katoļu katedrāles iekštelpu apdarei un remontam.

Atbalstīts arī koalīcijas deputātu priekšlikums novirzīt 50 000 eiro Latvijas teātra darbinieku savienības darbības nodrošināšanai, kā arī 20 000 eiro pārdalīti, lai nodrošinātu finansējumu sakrālā mantojuma sakārtošanas projektam "Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un infrastruktūras atjaunošana Preiļu Romas katoļu baznīcas teritorijā". Vienlaikus 20 000 eiro vērta dotācija piešķirta Latvijas Nacionālajam arhīvam Valsts drošības komitejas dokumentu digitalizācijas projekta turpināšanai.

Saeimas sēdē atbalstu guva arī divi parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sagatavoti priekšlikumi, kas paredz novirzīt 540 000 eiro Satversmes aizsardzības biroja kapacitātes stiprināšanai un 97 000 eiro - Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu uzturēšanai un saglabāšanai.

Vienlaikus 20 000 eiro piešķirti Latvijas Politiski represēto apvienībai Amatas represēto pieminekļa izveidei, 100 000 eiro - biedrībai "Vilhelma Purvīša māja - muzejs" Purvīša muzeja izveidei, 15 000 eiro - vīru kopai "Vilki" lekciju un priekšnesumu cikla par Latvijas vēsturi skolās nodrošināšanai, 10 000 eiro - Latgaliešu kultūras biedrībai Latgales kongresa norises nodrošināšanai, kā arī atbalstīts Nacionālās apvienības (NA) frakcijas priekšlikums, kas paredz novirzīt 20 000 eiro biedrībai "Peripatos", pētniecības projekta realizācijai.

Opozīcijas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (R) atzīmēja, ka no visām kvotām līdzekļu piešķīrums vīru kopai "Vilki" uzskatāms par īpatnēju un lūdza priekšlikuma autorus paskaidrot, kāds ir tā mērķis. Dzintars norādīja, ka būtiska daļa no kopas darbības sastāv no informācijas vākšanas no strēlniekiem un pagājušā gadsimta karavīriem. Viņš informēja, ka "Vilki" programmas "Skolas soma" ietvaros aktīvi apmeklēja skolas, cenšoties izglītojamos ieinteresēt par Latvijas karavīru vēsturi.

Dzintars akcentēja, ka NA ieskatā, šis būs nozīmīgs ieguldījums kompetenču izglītībā, veidojot izglītojamo attieksmi pret valstiskumu un vērtībām.

Šovakar atbalstu guva arī koalīcijas deputātu tā saucamā "kvota" 200 000 eiro apmērā onkoloģisko pacientu atbalsta biedrībai "Dzīvības koks", lai pabeigtu rehabilitācijas centru Dignājas muižā un tajā varētu uzņemt cilvēkus un īstenot valsts apmaksāto psihosociālās rehabilitācijas programmu "Spēka avots" onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem.

Atbalstu guva arī koalīcijas deputātu priekšlikums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem novirzīt 30000 eiro biedrībai "Papardes zieds" jauniešu ar garīga rakstura traucējumiem veselības un tiesību aizstāvībai un izglītībai.

Tā saucamajās "deputātu kvotās" tika sadalīti vēl 50 000 eiro Aizkraukles pagasta kultūras nama remontam. 23. novembrī, gaidāmajā sēdes turpinājumā deputātiem būs jālemj vēl par koalīcijas parlamentāriešu "kvotu" priekšlikumiem kopumā 322 878 eiro apmērā.

Saeima jau atbalstījusi divas tā saucamās "deputātu kvotas", no kurām viena paredz piešķirt 88 000 eiro Daugavpils būvniecības tehnikuma izglītības programmas īstenošanas vietas "Višķi" materiāltehniskās bāzes uzlabošanu mūsdienīgas mācību vides un kvalitatīvas profesionālās izglītības nodrošināšanai.

Tāpat Saeimā atbalstu guva deputātu Dzintara, Pūces, Juraša, Latkovska un Zakatistova priekšlikums, kas paredz no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 5000 eiro dotāciju biedrībai "Draudzīgais aicinājums" pasākuma "Gada skolotājs" organizēšanai. Šo priekšlikumu atbalstīja kopumā 63 parlamentārieši.

Vēl Saeimas vairākums atbalstīja koalīcijas deputātu priekšlikumu par 40 000 eiro piešķiršanu biedrībai "Latvijas mazpulki". Kā skaidroja Dzintars, ar šo summu paredzēts no pamatskolas līmeņa popularizēt lauksaimniecisko izglītību, kam būs nozīmē inovatīvo risinājumu ieviešanai šajā jomā. No politiķa teiktā izriet, ka Zemkopības ministrijai līdz šim nav izdevies panākt atbalstu šim rosinājumam, tāpēc to virza deputāti.

Līdz ar to kopumā "deputātu kvotās" sadalīti 1,42 miljoni eiro, savukārt līdz šim, skatot valsts vidēja termiņa budžeta likumprojektu, dažādiem mērķiem sadalīti kopumā 1 658 000 eiro.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: