Aizkavējoties valsts budžeta pieņemšanai, Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) ir nobažījusies par pašvaldību funkciju nodrošināšanu no nākamā gada un aicina amatpersonas vērtēt radušos situāciju.

Ņemot vērā to, ka pašlaik ir ieilgušas jaunās valdības veidošanas sarunas, 2019. gada 1. janvārī vēl nebūs pieņemts un izsludināts valsts budžets 2019. gadam, LLPA aicina risināt situāciju, izvērtējot pašvaldību finanšu resursu pieejamību, lai varētu nodrošināt vēl 2018. gadā pieņemtos valdības lēmumus par pedagogu algu palielināšanu no pašvaldību budžeta, kā arī sākto projektu realizāciju, tostarp Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanu. LLPA aicina apsvērt papildu dotāciju piešķiršanu pašvaldību funkciju izpildes nodrošināšanai, izejot no 2019. gada valsts budžeta bāzes.

LLPA norāda, ka līdz ar apjomīgo nodokļu reformu, kas īstenota 2018. gadā, pašvaldību budžetos turpmākajos gados vērojams nodokļu ieņēmumu samazinājums. Ņemot vērā, ka 85% no nodokļu ieņēmumiem pašvaldību budžetos veido iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi un gada sākumā bija vērojama IIN neizpilde, pašvaldības pauž bažas par finanšu resursu pietiekamību pašvaldību funkciju pilnīgai nodrošināšanai no nākamā gada janvāra.

Lai nodokļu reformas ietekme neapdraudētu pašvaldību funkciju izpildes realizāciju, 2018. gadā tika ieviesta speciālā dotācija pašvaldībām, ar kuras palīdzību tiek nodrošināts, ka pašvaldību budžetos ieskaitāmie nodokļi veido 19,6% no kopbudžeta nodokļa ieņēmumiem, neieskaitot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas valsts pamatbudžetā veselības aprūpes finansēšanai, atgādināja asociācija.

Līdz ar to LLPA aicina veikt nepieciešamās darbības, lai jau no 1. janvāra pašvaldībām būtu pieejami finanšu resursi 1/12 daļas apmērā no dotācijas, kas 2019. gadā nodrošinātu pašvaldību budžetos ieskaitāmo nodokļu kopā ar speciālo dotāciju īpatsvaru 19,6% apmērā. LLPA vērš uzmanību, ka apstiprinātās dotācijas apmērs 2018. gadā un 2019. gadā atšķiras vairāk nekā sešas reizes un ir attiecīgi 21,8 miljoni eiro un 144,8 miljoni eiro.

LLPA vēstulē ministru prezidentam Mārim Kučinskim un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājam Mārtiņam Bondaram (AP) aicinās izvērtēt radušos situāciju un sniegt iespējamos risinājumus.

Lasi vēl

Komentāri (2)

 • -2
  Spīdola 21.11.2018, 15:20:08

  Ieilgušas sarunas ir tikai ZZS interešu dēļ, jo Raimim tā lika. Lemberga ielikteņiem tāds darbs - klausīt uz vārda.
  Kamēr vien Aivara mīļdzīvnieki ir salikti kur nu kurais, tikmēr šajā valstī komunisma un korupcijas ēna turpinēs aizsegt šīs valsts cerību starus.

 • 0
  Ivars Jansons 21.11.2018, 18:56:37

  Man tādu LLPA nevajag. Stāviet pie ratiem...

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: