2023. gada pirmajos trīs mēnešos Ventspils brīvostā strādājošie termināļi kopā pārkrāvuši 3,14 miljonus tonnu. Pirmais ceturksnis aizvadīts atbilstoši prognozēm par sankciju un ģeopolitiskās situācijas ietekmi uz tranzītkravu apgrozījumu.

Šī gada februārī stājās spēkā Eiropas Savienības sankcijas, kas aizliedz transportēt, tai skaitā pārkraut, Krievijas izcelsmes un Krievijas eksportēto jēlnaftu un naftas produktus. Kā jau tika prognozēts, šī regula ļoti lielā mērā ietekmē kravu apgrozījumu Ventspils ostā, kur vēsturiski tieši Krievijas izcelsmes naftas produkti veidojuši lielāko kravu apjoma īpatsvaru. Ventspils brīvostas pārvaldes budžets 2023. gadam tika plānots, rēķinoties ar kravu apjoma samazinājumu, līdz ar to minētā situācija nav pārsteigums un ostas pārvalde tam ir sagatavojusies.

2023. gada trīs mēnešos 12 Ventspils brīvostā strādājošie privātie termināļi kopā pārkrāvuši 3,14 miljonus tonnu, kas ir par 20,9% mazāk nekā pagājušā gada pirmajā ceturksnī. Lielāko kravu īpatsvaru aizvien veido naftas produkti, aiz sevis apjoma ziņā atstājot Kazahstānas akmeņogles. Trešā lielākā kravu grupa pēc apjoma Ventspilī bija ar prāmjiem pārvadātās kravas (Ro-Ro). Šogad palielinājies dažādu lauksaimniecības produktu, labības un koksnes produktu, kā arī dažādu metālu kravu pārkraušanas apjoms Ventspils ostā.

Vienlaikus jāuzsver, ka kravu apjoms ir tikai viens no daudziem ostu darba efektivitātes rādītājiem. Ventspils brīvostas pārvalde ir uzsākusi vairākas jaunas iniciatīvas, kam gaidāma pozitīva ietekme uz reģiona ekonomisko attīstību nākotnē.

SIA “BLNC” veic priekšdarbus, lai Ventspilī investētu līdz 25 miljoniem eiro un būvētu dzeramā ūdens uzkrāšanas termināli un eksporta infrastruktūru. Īstenojot projektu, līdz pat 3-6 miljoni tonnu nefasēta dzeramā ūdens ar tankkuģiem tiks eksportēti uz tādiem ģeogrāfiskajiem galamērķiem, kur dzeramais ūdens ir deficīta produkts.  

Ventspils ir dziļūdens osta ar piemērotu infrastruktūru dažāda veida kravu apkalpošanai. Tas, apvienojumā ar dabas doto reģiona vējainību un līdz ar to augstāko ikgadējo saulaino dienu skaitu Latvijā, padara Ventspili perfekti piemērotu atjaunojamās enerģijas ražošanas un servisa mezgla attīstībai. 2022. gadā Ventspils brīvostas pārvalde noslēdza līgumus par apbūves tiesību piešķiršanu četru saules parku būvniecībai. Saules enerģijas ražošanas attīstība ir ne vien svarīgs solis enerģētiskās neatkarības stiprināšanā, bet arī nozīmīga nākotnes attīstības investīcija, jo būs papildu priekšrocība ne tikai industriālo parku un ražotņu attīstībai Ventspilī, bet arī ostai. Šogad Ventspils brīvostas pārvalde plānojusi izstrādāt pētījumu par labāko risinājumu atkrastes vēja parku un saistītās infrastruktūras apkalpošanai Ventspils ostā, kas ietvers arī jauna termināļa modelēšanu Ventspils Ziemeļu ostā.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: