Pašvaldības iestāde "Ventspils Komunālā pārvalde" Jūrmalas parkā jau ir sākusi un līdz augusta beigām turpinās apkarot Spānijas kailgliemežus. Jūrmalas parkā novērots vislielākais gliemežu skaits. Spānijas kailgliemežu ierobežošanai tiek izmantots limacīds, kas satur dzelzs fosfātu - videi un dzīvniekiem draudzīgu līdzekli, kas efektīvi iedarbojas uz kailgliemežiem.
Pašvaldībā uzsver, ka pirms sākt cīņu ar Spānijas kailgliemezi, jāņem vērā, ka tas ir darbietilpīgs un ilgstošs process, kas jāatkārto katru gadu. Pašlaik visefektīvākā metode ir gliemežu savākšana ar rokām un to iznīcināšana. Tāpēc pašvaldība aicina visus iedzīvotājus aktīvi iesaistīties, lai kopīgi mazinātu šīs invazīvās sugas izplatību Ventspilī.
Pašvaldība aicina arī visus iedzīvotājus aktīvi iesaistīties Spānijas kailgliemežu ierobežošanā, tajā skaitā sakopjot savus īpašumus, pļaujot zālienu, neveidojot dēļu un zaru kaudzes, jo ēnainas un mitras vietas ir labvēlīgas tā attīstībai un ekspansīvai izplatībai.
Pašvaldība rekomendē gliemežus vislabāk savākt agri no rīta vai vakarā, vai arī pēc lietus tie parasti ir viegli pamanāmi. Savāktos gliemežus var iznīcināt mehāniski vai ielikt traukos ar sālsūdeni vai 1% vara sulfāta šķīdumu.
Mehāniskā iznīcināšana nozīmē gliemežu tūlītēju nogalināšanu, piemēram, pāršķeļot ar lāpstu vai šķērēm. Ja bojāgājušie netiek savākti, gliemeži pie tiem pulcējas, tāpēc dārzs jāapseko atkārtoti. Metodi nedrīkst lietot vasaras otrajā pusē, kad notiek olu dēšana, ja atrod olas, tās rūpīgi jāsavāc un jāutilizē.
Var veidot paslēptuves mitrās, ēnainās vietās, cieši pie augsnes, izmantojot dēļus, kastes vai burkas, zem kuriem gliemeži slēpjas. Tajās var likt barību vai vielas, kas pievilina gliemežus, piemēram, alu, raudzētu maizi, kefīru vai kompostu. Paslēptuves darbojas tikai mitrā vidē, tāpēc vajadzības gadījumā tās jāaplaista. Šādi gliemežus vieglāk nolasīt vai mehāniski iznīcināt.
Var izbūvēt aizsargsienas, taču jāņem vērā, ka tām jābūt ciešām - bez spraugām vai caurumiem - un iestrādātām dziļi augsnē. Ap sienām nedrīkst krāties mitrums, un zālei jābūt nopļautai.
Elektriskā gana žogu var pagatavot vai iegādāties jau gatavu rūpniecisko izstrādājumu. Indijas skrējējpīles jeb pudeļpīles labprāt ēd kailgliemežus, taču tām jānodrošina papildu ūdens un barība, lai uzturs būtu pilnvērtīgs.
Pret gliemežiem pieejami trešās klases augu aizsardzības līdzekļi ar dzelzs fosfātu, kurus var iegādāties bez apliecības, taču tie jālieto atbildīgi, ievērojot norādījumus, lai nekaitētu videi.
Lai palīdzētu ierobežot šo invazīvo sugu, jāziņo par atradnēm Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļa vietnē: www.daba.gov.lv/lv.
Spānijas kailgliemezis vairojas ļoti strauji, barojas ar daudziem augiem un izspiež vietējās gliemežu sugas, apdraudot vietējo bioloģisko daudzveidību.
Spānijas kailgliemezis ir liels, 7-14 centimetru garš, masīvs gliemezis ar brūnganoranžu, gļotainu ķermeni, kam nav redzamas čaulas. Tas nav izvēlīgs barībā - ēd gan dzīvus, gan mirušus augus, kā arī reizēm citus gliemežus.
Komentāri (3)
Cik maksās iedzīvotājiem par kilogramu savāktu gliemežu?
Savākt un aizvest uz kādu adresi novadā-Puzes pag."Vecupes",par piemēru...
Ja pa ziemu būtu bijis sals vismaz -25 grādi pāris dienu, tad šie gliemeži neizdzīvotu tik zemā temperatūrā, kas Latvijai kādreiz bija raksturīga...