Iespējams, kādai daļai ventspilnieku Ventspils labiekārtošanas kombināts galvenokārt asociējas ar atkritumu apsaimniekošanu un pilsētas apzaļumošanu, taču uzņēmuma darbības lauks ir krietni plašāks. Cita starpā Ventspils labiekārtošanas kombināts nodrošina arī pilna servisa apbedīšanas pakalpojumus.

Plašāk sarunā ar uzņēmuma Apbedīšanas biroja vadītāju JĀNI MIHAILOVU.

Lūdzu, pastāstiet par Ventspils labiekārtošanas kombināta Apbedīšanas biroju un ar ko tas nodarbojas?

– Zem šī nosaukuma darbojas viena no Ventspils labiekārtošanas kombināta komandām, kuras darbība aptver vairākus būtiskus virzienus – mēs esam atbildīgi par Ventspils kapsētu uzturēšanu un apsaimniekošanu, kā arī nodrošinām pilna servisa apbedīšanas pakalpojumus. Tas nozīmē, ka mūsu pārziņā ir gan kapliču uzturēšana, gan tīrības un kārtības nodrošināšana kapsētās, gan arī mirušo apbedīšana – šie trīs savstarpēji saistītie virzieni veido mūsu ikdienas darba pamatu.

Kādus apbedīšanas pakalpojumus jūs nodrošināt?

– Mūsu piedāvāto pakalpojumu spektrs ir no A līdz Z. Sākot no mirušā transportēšanas no mājām, slimnīcas vai pansionāta visā Latvijas teritorijā 24 stundas diennaktī līdz pat mirušā guldīšanai zemes klēpī. Varam palīdzēt pilnīgi visā, kas saistīts ar bēru organizēšanu un norisi, morga pakalpojumiem, dokumentu sagatavošanu un noformēšanu. Plašā klāstā piedāvājam bēru piederumus – zārkus, krustus, plāksnītes, segas, sēru lentes, sveces un pat ziedus, ja nepieciešams.

Šis manis pieminētais vairāk attiecas uz tradicionālajām bērēm, ar ko saprotam mirušā apbedīšanu zemē, taču aizvien biežāk cilvēki izvēlas kremāciju. Mēs nodrošinām arī kremācijas pakalpojumus, kas paredz mirušā sagatavošanu izvadīšanai, transportēšanu uz krematoriju, sēru ceremonijas organizēšanu, urnas apbedīšanu kapsētā ar vai bez ceremonijas, kā arī zārka iznomāšanu uz bēru ceremoniju.

Lūdzu, pastāstiet, kā ir jārīkojas tuvinieka nāves gadījumā?

– Ja nāve iestājusies pēkšņi un negaidīti, tad pirmais, kas jādara, – jāzvana ātrajai palīdzībai. Uzreiz pēc tam, kad mediķi ir konstatējuši cilvēka bioloģisko nāvi bez vardarbības pazīmēm, tuviniekiem ir jāvēršas pie apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja un jāpiesaka mirušā transportēšana uz morgu.

Savukārt tādos gadījumos, ja dzīvības pārtrūkšana saistībā ar kādu smagu slimību vai traumām jau iepriekš bija paredzama, ātrajai palīdzībai nav jāzvana, tā vietā uzreiz jāvēršas apbedīšanas birojā un iespējami ātri jāinformē mirušā ģimenes ārsts.

Nākamais solis, ja cilvēka dzīvība izdzisusi mājās vai pansionātā, – jāsaņem ģimenes ārsta sagatavota izziņa. Tas ir vienīgais dokuments, uz kā pamata Dzimtsarakstu nodaļā var noformēt Miršanas apliecību. Ja cilvēkam nāve iestājusies slimnīcā, tad šādos gadījumos minēto izziņu izsniedz ārstējošais ārsts.

Lai nokārtotu Miršanas apliecības un pabalsta saņemšanu, ir izvēles iespējas – var paši doties uz Dzimtsarakstu nodaļu vai nākt pie mums. Līdzi jāņem izziņa, mirušā personas apliecinošs dokuments un visu pārējo nokārtosim mēs.

Šie ir pirmie soļi, kurus ir vērts zināt, lai pēc iespējas atvieglotu skumjos dzīves brīžus.

Vasara ir laiks, kad cilvēki biežāk dodas uz kapiem, lai sakoptu tuvinieku atdusas vietas. Kā jūs raksturotu ventspilnieku kapu kopšanas kultūru?

– Salīdzinot, kā bija pirms kāda laika un kā ir tagad, jāatzīst, ka mēs kā sabiedrība lēnā garā ejam uz priekšu. Priecē, ka cilvēki kļūst atbildīgāki un neizmet atkritumus, kur pagadās. Kopš Komunālā pārvalde pie kapu atkritumu konteineriem ierīkojusi videonovērošanu, ir lielāka kārtība. Tomēr vēl ir, uz ko tiekties.

Savukārt, ja mēs runājam par kapsētu labiekārtojumu, tad arī šajā jomā esam diezgan auguši. Tādu gadījumu kā, piemēram, apbedījumu veikšana neatļautā vietā, patvaļīga koku stādīšana vai nesaskaņotu labiekārtojuma darbu veikšana tikpat kā vairs nav. Kopīgiem spēkiem šajā jomā esam panākuši zināmu kārtību. Nebaidos teikt, ka cilvēki ir kļuvuši apzinīgāki un saprot, ka kapsēta nav tā vieta, kur var rīkoties, kā vien ienāk prātā. Arī amatnieki, kas izgatavo pieminekļus, uzstāda apmales un palīdz iekārtot kapavietu, zina noteikumus un tos ievēro. Tomēr atgādināšu tiem, kas, iespējams, to nezina – Ventspils kapsētās jebkādu labiekārtojuma darbu veikšanai ir jābūt saskaņotai ar kapu pārzini.

Pēdējos gados daudz tiek runāts par tā dēvēto demogrāfijas krīzi – ka mirstība pārsteidz dzimstību. Kā jūs šo situāciju redzat no savas perspektīvas?

– Šo tēmu dažkārt apspriežam arī ar kolēģiem Dzimtsarakstu nodaļā. Visticamāk, katrs televīzijā vai kur citur ir dzirdējis stāstām, ka dzimstība Latvijā arvien sarūk. Tad, ja mēs runājam par mirstību, šajā jomā sevišķi nekas nemainās. Ventspilī mēnesī vidēji tiek reģistrēti 35–40 mirušie, un šis skaits diezgan stabili turas. Vienīgi Covid-19 laikā mirstības rādītāji bija salīdzinoši augstāki. Diemžēl mirstība apsteidz dzimstību, un, ja šāda tendence turpināsies, tad saprotams, ka plaisa paliks aizvien lielāka.

Ir dzirdēts runājam, ka pēdējā laikā no dzīves aiziet vairāk gados jaunu cilvēku. Vai arī jūs to novērojat savā darbā?

– Man nav oficiālas statistikas, lai varētu to apstiprināt vai noliegt, bet tas, ko es redzu savā ikdienā un arī salīdzinot novērojumus pa gadiem, – aizvien biežāk starp mirušajiem tiek reģistrēti cilvēki tādā vecumā, kuri varētu vēl dzīvot vismaz pāris desmitu gadu. Es runāju par cilvēkiem 50, 60, 70 gadu vecumā. Ja no dzīves aiziet 80–90 gadus vecs cilvēks, tas šķiet saprotamāk, psiholoģiski vieglāk pieņemams. Atceros, bija pāris tādas nedēļas, kad pamatā tika izvadīti 40, 50, 60-gadīgie. Psiholoģiski tas bija diezgan smagi.

Jums savā darba ikdienā nākas būt līdzās cilvēkiem viņu skumjākajos dzīves brīžos. Vai izdodas emocionāli no tā norobežoties?

– Dzīve un arī iepriekšējā darba pieredze laikam man ir piespēlējusi prasmi uzaudzēt diezgan biezu ādu. Atceros, pašā sākumā bija grūtāk, bet šobrīd esmu iemācījies sabalansēt darbu ar brīvā laika nodarbošanos. Muzicēšana, kas man ļoti patīk, laiks ar ģimeni – tas izlīdzsvaro arī emocijas.

Tajā pašā laikā mūsu darbā situācijas ir ļoti dažādas. Ir pat tādi brīži, kad tuvinieki melni pajoko, īpaši, ja tāds humors paticis arī viņu 90 gadus vecajai omītei, kas pēc gara un bagāta mūža aizgājusi viņsaulē. Bet, ja cilvēki nāk, lai atvadītos no bērniem, jauniešiem, tad gan šie brīži vienmēr ir ļoti smagi… Manā pieredzē ir bijuši pāris tādi gadījumi, kad arī pats neesmu varējis apspiest emocijas. Un tad gan, aizbraucot vakarā mājās, ir grūtāk tikt pāri darba dienai.

Uzziņai

Ventspils labiekārtošanas kombināta Apbedīšanas birojs no pirmdienas līdz svētdienai visu diennakti nodrošina transporta pakalpojumu mirušā nogādāšanai no mājām, slimnīcas vai pansionāta uz Mežu kapu kapličas morgu. Lai pieteiktu pakalpojumu, zvanīt pa tālr. 26495523.

Jautājumos par apbedīšanas pakalpojumiem var zvanīt pa tālr. 63624245 vai ierasties klātienē Apbedīšanas birojā – Pils ielā 12, 1. stāvā.

Lasi vēl

Komentāri (1)

  • 0
    Larijs Kukarans Pirms 3 stundām, 40 minūtēm

    Uz šo tāds paskats,ka viņam būtu kāds bagāts radinieks aizgajis uz labākiem medību laukiem un atstājis lielu mantojumu.Es saprotu,ka viņs tur strādā,bet šis ir laikam ir vienīgais kantoris kur smaids uz reklāmas nebūtu jātaisa.Kaut gan tagad viss ir otrādi,kur tu pasaulīt ej?Smalkjūtība,tādas laikam vairs nav,žēl.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: