1. februārī Latvijā darbību uzsāks depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Lai nodrošinātu sekmīgu depozīta produktu ienākšanu tirgū, noteikts pārejas periods līdz 31. jūlijam, kurā veikalu plauktos atradīsies gan dzērienu iepakojumi ar depozīta zīmi, gan bez tās.

Kas jāņem vērā pārejas perioda laikā?

Sešu mēnešu pārejas periods noteikts ar mērķi, atvieglot dzērienu ražotājiem Latvijā pāreju uz depozīta sistēmu un sniegtu iespēju izpārdot saražoto preci bez depozīta zīmes. Tas nozīmē, ka līdz 31. jūlijam veikalu plauktos atradīsies gan ar depozīta zīmi marķēti, gan nemarķēti produkti, jo iepakojumu bez depozīta zīmes nomaiņa pret iepakojumiem ar depozīta zīmi notiks pakāpeniski. Savukārt no 1. augusta dzērienu plauktos atradīsies tikai jaunie produkti, kas marķēti ar depozīta zīmi.

Lai atpazītu, vai tiek iegādāts ar depozīta zīmi marķēts produkts, par ko tiks iekasēta 0,10 EUR depozīta maksa un ko pēc tam būs iespējams nodot depozīta punktos, iepakojuma iegādes brīdī iedzīvotājiem jāpievērš uzmanība dzēriena etiķetei un produkta cenu zīmei. Savukārt, ja tiks iegādāts iepakojums bez depozīta zīmes, par to depozīta maksa netiks iekasēta un to nodot depozīta sistēmā nevarēs.

Kā atpazīt depozīta iepakojumu?

Visi depozīta iepakojumi būs marķēti ar Latvijas depozīta zīmi, kas apzīmēs konkrētā iepakojuma piederību depozīta sistēmai, kā arī norādīs uz faktu, ka par šo iepakojumu ir iemaksāta depozīta maksa. Depozīta zīme apzīmē divu veidu iepakojumus – vienreiz lietojamo un atkārtoti uzpildāmo (AU) iepakojumu.

Nodotie vienreiz lietojamie iepakojumi tiks uzskaitīti un sagatavoti pārstrādei, savukārt atkārtoti uzpildāmie (AU) iepakojumi tiks nogādāti atpakaļ pie ražotājiem, kas šos iepakojumus izmazgās, atkārtoti uzpildīs un laidīs atpakaļ tirgū.

Kur nodot iepakojumus bez depozīta zīmes?

Ja pārejas perioda laikā tiks iegādāts dzēriena iepakojums, kas nav marķēts ar depozīta zīmi, to varēs nodot esošajos atkritumu šķirošanas konteineros. Savukārt, ja uz depozīta pieņemšanas punktu tiks atnests dzēriena iepakojums, ko nevar nodot depozīta sistēmā, vai arī, piemēram, depozītā nododamā iepakojuma etiķete vai pats iepakojums būs būtiski bojāts, to varēs izmest atkritumu šķirošanas konteinerā, kas atradīsies netālu no depozīta punkta, tādējādi parūpējoties par apkārtējās vides tīrību.

Lasi vēl

Komentāri (6)

 • -7
  sranskis 11.01.2022, 11:52:36

  Vai kāds naivi cer, ka dzērienu iepakojumiem, uz kuriem neattieksies depozīta sistēma, netiks pielikti šie 10 centi?:)

 • -3
  Neimanis 11.01.2022, 13:18:59

  Vai tad tas nebūs čekā redzams? Vismaz importa bodēs ir tā, ka iepakojuma cena parādās atsevišķi. Piemēram, minerālūdeņa pudele 35 centi +10 centi tara

 • 0
  sranskis 13.01.2022, 10:02:27

  Es par ko citu- ka uz cenu paaugstināšanas fona, cenu pacels arī ne-depozīta precēm-dzērieniem. Piemēram, Borzomi, Eviam, Sanpelegrino...man tādas sliktās prognozes.

 • -1
  Kriska 12.01.2022, 10:14:35

  Kāpēc Lietuvā jau sen pieņem taru bez nekādam zīmēm? No Ventspils uz Mažeikiem cilvēki brauc nodot taru un iepērkas. Tur domā par cilvēkiem, pie mums - par "biezo" maku

 • -2
  yolo 13.01.2022, 10:41:39

  Cik daudz pudeļu ir jāved līdzi, lai šāds iepirkšanās brauciena attaisno iztērēto laiku un degvielu?

 • 0
  Covid 19-22.ventspils.lv 13.01.2022, 11:25:07

  Diez vai tikai tariņas dēļ važo uz tiem Mažeikiem.Gan jau citas vajadzības pēc brauc un taru paņem līdz kā piedevu,cik nu maisus var sakrāmēt autiņā,kam buss,tam labi.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: