Jau vairākus gadus pašvaldības SIA ŪDEKA pārraudzībā esošajā notekūdeņu attīrīšanas procesā radušās dūņas tiek izvestas no notekūdeņu attīrīšanas kompleksa uzreiz pēc to izveidošanās, tādējādi jau šobrīd ir ierobežota nepatīkamu smaku izplatīšanās pilsētā.

Decembra sākumā noslēgts līgums arī par vēsturiski saglabājušos un līdz šim uzkrāto dūņu izvešanu, kam pilnībā vajadzētu novērst smaku problēmu.

Izlietotais ūdens no ventspilnieku mājokļiem un uzņēmumiem nonāk kopējā kanalizācijas tīklā un ar vairāk nekā 20 dažāda lieluma un jaudas sūkņu staciju palīdzību tiek virzīts uz Ventspils bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksu Pārventā, Dzintaru ielā netālu no uzņēmuma Bio-Venta. Kompleksā notiek sarežģītais notekūdeņu attīrīšanas process, kā laikā rodas dūņu atlikums un mikroorganismu biomasa jeb notekūdeņu dūņas.

Latvijā nav izveidota vienota notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas sistēma, kā tas ir citviet pasaulē, tādēļ ūdenssaimniecības uzņēmumi tās apsaimnieko pēc saviem ieskatiem, pārsvarā – noslēdzot līgumus ar lauksaimniekiem, kuri dūņas iepērk kā mēslojumu dažādām lauksaimniecības kultūrām. Šādi dūņas apsaimnieko arī pašvaldības SIA ŪDEKA.

Daudzus gadus Ventspilī notekūdeņu dūņas tika uzglabātas divos kompleksā izbūvētajos dūņu laukos (dūņu uzglabāšanas krātuvēs) un tās tika nodotas izvedējam (lauksaimniekam, ar kuru noslēgts līgums) pēc nepieciešamības. Šādas kārtības lielākais mīnuss bija nepatīkamu smaku izplatīšanās pilsētā dienās, kad pūš Z, ZA vējš, t.i., vēja virziens vērsts no jūras puses uz pilsētu.

Šīs smakas rodas dabisku procesu rezultātā un cilvēka veselībai nekādā ziņā nav kaitīgas, taču var radīt diskomfortu, tādēļ pirms vairākiem gadiem tika mainīta ierastā kārtība un notekūdeņu dūņas vairs netiek uzglabātas dūņu laukos, bet gan izvestas no attiecīgās iekārtas uzreiz pēc to izveidošanās. Tādā veidā jau šobrīd ir novērsta smaku izplatīšanās pilsētā no kompleksa darbības.

Taču vēsturiski vienā no dūņu laukiem jau ilgstoši atrodas samērā liels apjoms notekūdeņu dūņu, kas izveidojies vēl iepriekšējās kārtības laikā, pārejas uz jauno kārtību laikā, kā arī periodos, kad dūņas tomēr nācies uzglabāt sakarā ar dūņu izvešanas problēmām lauksaimniekam. Konstatēts, ka no šīm uzkrātajām dūņām ne tikai joprojām izplatās smakas, bet nokrišņu laikā šī masa tiek sašķidrināta un nonāk kompleksa drenāžas sistēmā, tādējādi vēlreiz nonākot attīrīšanas procesā.

Šogad decembrī ir noslēgts līgums arī par šo vēsturiski saglabājušos dūņu izvešanu, līdz ar to pilnībā atbrīvojot dūņu laukus no notekūdeņu dūņām un maksimāli ierobežojot nepatīkamu smaku izplatīšanos pilsētā.

Jāatzīmē, ka citur pasaulē, tai skaitā kaimiņos Lietuvā, ir izveidota centralizētāka dūņu apstrādes sistēma, un notekūdeņu dūņu apstrādes un izmantošanas jautājumi tiek risināti nacionālā līmenī, veidojot valsts atbalsta programmu. Kaimiņvalstī ir izveidoti četri reģionālie dūņu pieņemšanas un apstrādes centri, līdz ar ko ūdenssaimniecības uzņēmumiem nav jāuztraucas par dūņu uzglabāšanas un pārstrādes jautājumiem.

Zināms, ka ar laiku līdzīga stratēģija tiks ieviesta arī Latvijā, jo notekūdeņu dūņu pielietojums ir plašs un pašlaik netiek pilnvērtīgi izmantots to potenciāls. Piemēram, dūņas var kalpot kā atjaunojamais energoresurss – attiecīgi tās apstrādājot, var iegūt kurināmo materiālu. Tāpat dūņām ir labvēlīgs sastāvs, lai izmantotu mežsaimniecībā produktīvu jaunaudžu veidošanās vajadzībām, un citi pielietojuma veidi.

Foto: Ventspils bioloģiskajā notekūdeņu attīrīšanas kompleksā esošie abi dūņu lauki tiks pilnībā atbrīvoti no notekūdeņu dūņām, tādā veidā pilnībā novēršot smaku izplatīšanos pilsētā.

Apmaksāta informācija

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: