Ilgstoši valdošais karstais un sausais laiks apdraud labības graudaugu sējumus un lopbarībai domātos zālājus, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).

LLKC norāda, ka karstā laika dēļ Latvijā agrāk nekā ierasts ir savārpojuši ziemāji, vietām jau redzami ziedoši rudzi. Ja mitruma šādos apstākļos pietiktu, augi varētu augt, tomēr pašlaik valdošais sausums pasliktina to spēju no augsnes uzņemt barības vielas. Daudzviet, kur nav lijis jau vismaz 2-3 nedēļas, virsmēslojumu augi praktiski neizmanto - tas būs iespējams vien tad, kad būs pietiekami nokrišņi.

"Lielā sausumā graudaugi atmet apakšējās lapas - tās ātrāk nokalst, līdz ar to samazinās fotosintezējošā virsma, tiek zaudēts ražas potenciāls. Ja sausuma periods vietās, kur jau tagad tas valda ieilgs un pastiprināsies, ražas zudumi būs neatgriezeniski. Ļoti rūpīgi jāizvērtē, kādu barības vielu, īpaši mikroelementu, augiem sāk trūkt. Jāatceras - ja uz lapām jau ir labi saskatāmas bojājumu pazīmes, tad barības vielu trūkums ir ļoti liels un dažreiz ko glābt ir novēloti. Tādēļ vislietderīgāk ir laicīgi ņemt augu vai lapu paraugus un sekot barības vielu nodrošinājumam," norādīja LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

Visbēdīgākā pašlaik ir situācija Kurzemes pusē, kur vasarāju lauki aizkaltuši un zālājiem draud izdegšana.

"Smaga situācija ir ar vasarājiem. Tie vasarāji, kurus paguva iesēt savlaicīgi, izskatās labi. Kas sēti vēlāk - ir jau aizkaltuši un, nav nekādu iespēju tos piebarot vai lietot augu aizsardzības līdzekļus," norāda LLKC Kuldīgas biroja vadītāja Daiga Mellere, piebilstot, ka novēloti sētie vasarāji augstā gaisa temperatūrā sliktāk cero, būtiski samazinot ražas potenciālu.

LLKC eksperti arī norāda, ka par graudaugu sējumiem vēl kritiskākā situācijā Kurzemē pašlaik ir zālāji. "Stiebrzāles ir jāpļauj tagad, jo tās jau koksnējas. Taču - to masa ir trīs reizes mazāka kā nepieciešams. Ja turpināsies sausums, nopļautie lauki izdegs un nebūs atāla otram pļāvumam. Lopiem tas nozīmē zināmu bada gadu," teica Mellere.

LLKC eksperti atgādina siltuma un sausuma apstākļos īpaši vērot laukaugu kaitēkļu attīstību un tos ierobežot, jo tiem šādi apstākļi ir labvēlīgi. Karstā un sausā laikā, kad augs ir stresā, rūpīgi jāizvērtē augu aizsardzības līdzekļu lietošana - noteikti jālasa marķējums vai šaubu gadījumā jāsazinās ar speciālistu.

LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijas teritorijā. Tā pastāvēšanas mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • -2
  keda 31.05.2018, 09:29:05

  Kristieši varētu precizēt, kā tur bija rakstīts par pasaules galu - cik tur laiku plūdi, tad sausums, visādi kukaiņi un tad KRANTI! :D
  Bet ja nopietni, galīgi bēdīga ziņa, cerams, tomēr atradīs veidu, kā visu saglābt!

 • 0
  Nif nifs 05.06.2018, 12:15:14

  Bet lūdzu.
  Tauta celsies pret tautu un valsts pret valsti, lielas zemestrīces būs, kā arī bads un mēris vietu vietām, šausmu parādības un lielas zīmes no debesīm. Bet vēl priekš tam tie savas rokas pacels pret jums /t.i. kristiešiem, kas jau notiek/....Mana Vārda dēļ...
  ...būs zīmes pie saules, mēness un zvaigznēm, tautas virs zemes būs neziņā, kur palikt, jo jūra kauks un celsies. Un cilvēkiem sirds pamirs izbailēs, gaidot lietas, kas nāks visā pasaulē: jo debesu stiprumi sakustēsies...
  Tāpēc palieciet nomodā visu laiku, Dievu lūgdami, lai jūs spētu izglābties no visām šīm briesmām, kurām ir jānāk, un lai jūs varētu stāties Cilvēka Dēla priekšā...
  :)

 • 0
  karlito 05.06.2018, 17:38:02

  Bēdīgi..gaidām lietu!!!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: