Ņemot vērā publiskā vidē izplatīto informāciju par iespējamo paaugstināto radiāciju granīta segumam Lielajā laukumā, veikti radiācijas mērījumi visā laukuma platībā, kas apliecināja ka radiācijas līmenis ir normas robežās un ir 33 reizes zemāks nekā nosaka normatīvie akti.

Lai kliedētu iedzīvotāju satraukumu par apdraudējumu savai veselībai, pēc Ventspils pilsētas pašvaldības iestādes “Komunālā pārvalde” pasūtījuma dozimetriju jeb jonizējošā starojuma mērījumus Lielajā laukumā veica sertificēta laboratorija. Starojuma līmenis tika mērīts 20 dažādos mērījumu punktos visā Lielā laukuma platībā.

Iegūtie rezultāti liecina, ka maksimālā iedzīvotāju paredzamā doza Lielajā laukumā nepārsniedz 30µSv, kas ir 33 reizes zemāks rādītājs par normatīvajos aktos noteikto pamatlimitu. Ar eksperta atzinumu apstiprināts, ka granīta segums Lielajā laukumā nerada radiācijas līmeni, kas varētu radīt draudus iedzīvotājiem.

Baumas par iespējamo granīta seguma negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību izplatītas, pamatojoties uz to, ka tādiem būvniecībā izmantojamiem materiāliem kā ķieģeļi, dolomīts, ģipsis, kaļķis un it īpaši granīts, atkarībā no to ieguves vietas, var būt paaugstināta radiācija. Kā tas ziņots iepriekš, Lielā laukuma seguma būvniecībā izmantotā granīta izcelsmes valsts ir Indija, bet tas apstrādāts un uz Ventspili piegādāts no Ķīnas.

Lasi vēl

Komentāri (4)

 • 0
  Murcis76 06.02.2017, 11:50:46

  Lūdzu precizējiet, kāda ir laika norma kuras laikā būs 30µSv iedarbība uz cilvēka organismu? Kā arī lūdzu precizēt tieši kādos normatīvajos aktos (vēlams ar atsaucēm uz konkrētiem likumiem), kuros ir norādīts ka 30µSv ir 33 reizes zemāks par pamatlimitu.

 • 0
  es 06.02.2017, 13:49:56

  ''Ņemot vērā publiskā vidē izplatīto informāciju''

  Kurš tieši izplatīja šo informāciju?

 • -1
  P/i "Komunālā pārvalde" 07.02.2017, 10:32:07

  Murics76,

  saskaņā ar veiktajiem mērījumiem, 30 µSv lielu ietekmi cilvēks var saņemt, uzturoties Lielajā laukumā 365 h gadā, iedzīvotāju pamatlimitu nosaka 2002.gada 9.aprīļa MK noteikumi Nr. 149 “Noteikumi par aizsardzību pret jonizējošo starojumu” 43. punkts – 1 mSv gadā jeb 1000 µSv. Tātad, kā jau tas minēts publikācijā, noteiktā Lielā laukuma seguma ietekme ir 33 reizes mazāka nekā normatīvajos aktos noteiktais pamatlimits.

 • -1
  laimonis_laimigais 07.02.2017, 10:39:37

  ""es",
  nu, es arī biju viens no tiem, kas izplatīja tādu informāciju. Noskatījos Discovery sižetu par dažādiem materiāliem, kas var saturēt radonu, un tā kā viens no tiem ir granīts, mani interesēja arī Lielajā laukuma granīta seguma radioaktivitāte. Paldies, ka mana un citu ventiņu interese un ziņkārība tika apmierināta, katru vakaru ar mierīgu sirdi tagad dodos pastaigā pa Lielo laukumu.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: