No četriem Ventspilī praktizējošajiem acu ārstiem šobrīd ar milzīgu pārslodzi strādā tikai viens – Aigars Brencēns. Pārējie bauda atvaļinājuma priekus.

 Neatliekamo palīdzību acu traumu gadījumos ventspilniekiem šobrīd nodrošina Ziemeļkurzemes slimnīcā, kur oftalmologs Brencēns viens pats veic visus acu ārsta pienākumus – operē, konsultē pacientus, dežūrē, ārstē pacientus acu nodaļā.

Toties Ventspils pilsētas poliklīnikā un Kronosā strādājošie acu ārsti Silvija Sila, Larisa Počebita un Paimans Emadi ir atvaļinājumā, savukārt doktorātā Elite acu ārsta nav vispār.

Nesaņēmis cerēto palīdzību poliklīnikā, pacients ar acs vainu izmēģina laimi Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā. Zvanot uz reģistratūru, atbilde ir strupa – acu ārsts nestrādā. Uz vaicājumu: «Ko lai es daru?» atbilde jau robežojas ar rupjību: «Kā lai es zinu?» Pēc šāda atteikuma atliek vien nolikt tālruņa klausuli un samierināties ar acs vainu, cerībā, ka – pasāpēs un pāries.

Ventas Balsij zvanot uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu un jautājot par acu ārsta pieejamību, tiek saņemta atbilde, ka pacientus ar acu vainām divas reizes darba dienā – plkst. 12 un 18 konsultē Brencēns. Pats ārsts reģistratūras darbinieču teikto gan attaisno, ka arī bez plašākas reklāmas viņš ar pacientu pieplūdumu tik tiko tiek galā. Diemžēl te visi tiek ierauti kā apburtā lokā, jo darba tik daudz ir arī tā iemesla pēc, ka daudzos gadījumos neārstēta acu vaina pēc laika kļūst par neatliekumu – un jau prasa nopietnu ārstēšanu.

Būtībā bez acu ārstu palīdzības poliklīnikā ventspilnieki atstāti divas nedēļas. Poliklīnikas valdes priekšsēdētāja Agnese Šepte atzīst, ka visu acu ārstu atvaļinājums vienlaikus ir sakritība – katram no viņiem bijis savs, taču nopietns, iemesls nopelnītajā ikgadējā atpūtā doties tieši jūlija otrajā pusē.

Tomēr Ventas Balsij sākot interesēties par šo problēmu, Šepte vienojas ar Brencēnu par regulārām pacientu pieņemšanām nākošnedēļ, no 26. līdz 30. jūnijam. Var tikai apbrīnot minētā daktera darba spējas un izturību, jo jau slimnīcā viņam darba pārpārēm. «Vakar rīta pusē operēju, tad bija nepieciešama neatliekamā palīdzība. Pēc tam divas stundas pārtraukumiņš un tālāk no plkst. 18 līdz 21 atkal sniedzu neatliekamo palīdzību,» stāsta ārsts Brencēns, kura nupat attainotais dienas režīms atkārtojas dienu no dienas. Šādā saspringtā darba ritmā viņš strādā jau gandrīz divus mēnešus. «Pie manis ved pacientus arī no Liepājas, Saldus, Kuldīgas, Talsiem. Esmu vienīgais operējošais ārsts Kurzemē un, izskatās, ka arī vienīgais, kurš strādā. Visi pārējie atvaļinājumā,» tā Brencēns.

Ventspils slimnīcas valdes loceklis Dainis Gīlis uzsver, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība acu traumu gadījumos stacionārā tiek nodrošināta, savukārt uz ārstēšanu  jāpagaida, kad no atvaļinājuma atgriezīsies citi oftalmologi. Arī slimnīcas galvenais ārsts uzskata, ka slimnīcas uzdevums ir sniegt neatliekamo palīdzību, bet ārstēšanu vienkāršākos gadījumos jānodrošina ambulatorajām medicīnas iestādēm.

Bet ko darīt cilvēkam, kuram notikusi nelaime? Ne tik liela, lai būtu nepieciešama neatliekamā palīdzība, bet pietiekoši nepatīkama, lai meklētu ārsta palīdzību. Tikai oftalmalogs var noteikt, cik nopietna ir vaina – vai pietiks ar zāļu plināšanu, vai būs nepieciešama ārstēšanās stacionārā.

Turklāt vasarā pieaug nelielu acu traumu slaits – atpūšoties jūrmalā vējš acīs iepūš smiltis, ogojot vai sēņojot aci nejauši traumē zars, ķermeņa sakaršanas un straujas atdzišanas rezultātā biežāk parādās tā saucamie mieža graudi.No malas raugoties šāda situācija nbūtu risināma pavisam vienkārši – tā prasa vienīgi atvaļinājumu grafiku koordinēšanu pašvaldības SIA Ventspils poliklīnika.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: