Dokumentālā filma Ģimenes lietas sašķēlusi netradicionālu ģimeni – brāli Valdi un māsu Zandu, kas kopdzīvē radījuši divus bērnus. Meitenei ir 6, zēnam – 9 gadi.

Valdis uzskata, ka viņu no māsas un dzīvesbiedres šķīrusi filmēšanas grupa, kas aizvedusi Zandu nezināmā virzienā, nometinot kaut kur mežā un liekot strādāt. «Atnācu mājās, bet Zandas ar bērniem vairs nebija.

Režisors teica, ka viņa vajadzīga reklāmas nolūkos, bet aizveda arī Anduli, kas ir manas mātes otrā vīra dēls – labsirdīgs puisis, kas nemāk lasīt un rakstīt. Ir nu gan gājieni – paņem divus invalīdus un aizved sazin kur,» sūrojas Valdis. Viņa neparastās attiecības ar māsu dokumentējusi filmu studija FA Filma un režisors Andris Gauja, ar kuru Ventas Balsij neizdevās sazināties – viņš šobrīd esot Krievijā.

Valdis režisoram pārmet arī to, ka viņš, provocējot tārgalniekus filmēšanas laikā skandalēties, bieži cienājis viņus ar alkoholu. Valda un Zandas dzīvē patiešām netrūkst dīvainību.

Viņi apzināti ļāvušies incestam, tāpēc vīrietis oficiāli nav atzīts par bērnu tēvu. To, vispirms veicot dārgās DNS analīzes, var mēģināt panākt tiesas ceļā, norāda Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta vadītāja Ārija Iklāva, piebilstot, ka tiesa var pieņemt Valdim nelabvēlīgu lēmumu: «Tas tomēr ir asinsgrēks, ko mūsu sabiedrība un likums neatbalsta. Tieši šī iemesla dēļ nav oficiālu datu par līdzīgiem gadījumiem, kad kopīgi bērni ir māsai un brālim vai meitai un tēvam. Šādas attiecības parasti neafišē.»

Valda un Zandas māte Rasma, kurai ir deviņi bērni, mēģinājusi abus atturēt no kļūmīgā soļa, bet viņi neesot klausījuši. «Valdis teica, ka nav pazinis māsu,» atceras māte. Par to nebūtu jābrīnās, jo bērnībā viņš nošķirts no mātes, kas par viņu nerūpējās, un aizvests uz Aglonu.

Sākumā puika dzīvojis valsts aprūpes iestādē, tad nonācis audžuģimenē, pēc tam sirojis pa Rīgu, kur apcietināts par zagšanu. Iznācis no cietuma, Valdis pirmo reizi satika Zandu.

Vaicāts, vai mīl savu māsu un vienlaikus dzīvesbiedri, vīrietis, nodūris galvu, saka: «Jā!» Dzērumā viņš ir agresīvs un vardarbīgs, saka pašvaldības darbinieki; Valdis atzīstas, ka šī iemesla dēļ nonācis apcietinājumā otro reizi. Zanda pagastā nesen darbojusies simtlatnieku programmā un «strādājusi dūšīgi».      

Latvijā, kā medijiem teicis režisors Gauja, filmas pirmizrāde gaidāma septembrī (pagaidām pieejams reklāmas klips), bet ārzemēs Ģimenes lietas izrādīta Karlovivaru (Čehija) kinofestivalā programmā Docu Talents from the East.

Foto paraksts: Valdis pie mājas, kurā vēl nesen kopā ar viņu dzīvoja māsa un vienlaikus viņa bērnu māte Zanda.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: