Vakardienas vizītes laikā Ventspilī premjerministrs Valdis Dombrovskis atbildēja uz Ventas Balss jautājumiem.

Kāds iespaids jums radās pēc Starptautiskā radioastronomijas centra apmeklējuma?

– Radioastronomijas centrā nebiju pirmo reizi. Pozitīvi tas, ka tas attīstās un kļūst par pasaules līmeņa zinātnisko centru. Šo unikālo infrastruktūru Latvijas un visa reģiona mērogā, protams, ir jāsaglabā un jāattīsta.

Ko jūs varat apsolīti ražotnei Bio-Venta?

– Eiropas Komisijā tagad saistījušies kopā divi jautājumi – par akcīzes nodokļa atlaidēm un par biodegvielas ražotāju valsts atbalstu. Iebildumi par akcīzes nodokli radās pēc Mažeiķu naftas sūdzības par to, ka atvieglojumus saņem tikai Latvijā sajaukta degviela.

Mēs nediskriminējam ražotājus, jo jaukt var jebkuru degvielu, vienalga kur ražotu. Taču tam ir jānotiek ar mūsu kontroli. Tagad mēs strādājam ar Eiropas Komisiju pie tā, lai atdalītu šos divus jautājumus un nebloķētu lēmumu par subsīdijām.

Kad ražotāji varēs saņemt subsīdijas?

– Tajā apjomā, kādas valdība noteikusi 2009. gada oktobrī, subsīdijas ir iekļautas budžetā un tiks pakāpeniski izmaksātas. 2009. gadā, par spīti krīzei, mēs atdevām daļu subsīdiju parādu, toskait arī Bio-Ventai. Es neņemos solīti izmaksāt visas subsīdijas līdz 2011. gada jūnijam, ņemot vērā 2001. gada budžetu, kurā mēs turpināsim fiskālo konsolidāciju.

Vai jūs piekrītat mēra Aivara Lemberga priekšlikumam, ka trīs ministriju – Ekonomikas, Zemkopības un Finanšu –, kas tagad nodarbojas ar šo jautājumu risināšanu, vietā valdībai jāieceļ viena atbildīgā?

– Pārsvarā ar šo jautājumu nodarbojas Ekonomikas ministrija. Finanšu ministrija iesaistīta šajā procesā saistībā ar jautājumu par akcīzes nodokli.

Starp citu, vai jūs speciali neapsēdāties līdzās Ventspils mēram, kad tika apspriestas Bio-Ventas aktuālās problēmas?

– Atvainojiet, es pirmais ienācu zālē, pārējie nāca aiz manis un apsēdās, kur vēlējās.

Vizītes laikā Ventspilī jūs pavada Jaunā laika līdere Solvita Āboltiņa, kas balotējas Saeimas vēlēšanās no apvienības Vienotība. Vai jūs izmantojat šo vizīti Vienotības priekšvēlēšanu kampaņai?

– Nē, tā ir reģionāla vizīte, kādas man jau bijušas agrāk un būs arī turpmāk. Es diezgan bieži braucu pa reģioniem un iepazīstos ar ražotnēm. Tāpēc tā nav aģitācijas vizīte (smejas).

Varbūt Āboltiņas kundze ir jūsu padomniece uzņēmējdarbības jautājumos?

– Kā jūs zināt, Āboltiņas kundze ir Saeimas priekšsēdētāja biedre un startēs saeimas vēlēšanās Kurzemes apgabalā, tāpēc viņai ir svarīgi iepazīties ar situāciju dažādās Kurzemes vietās.

Uz kā balstās jūsu pozitīvais ekonomiskās attīstības rezultātu vērtējums šogad, kad IKP samazinājies par 6%?

– Uz ES metodiku, pēc kuras tiek vērtēts, kā valsts izkļūst no recesijas. Ja divus ceturkšņus pēc kārtas tiek sasniegti pozitīvi rezultāti, tad tas norāda uz recesijas beigām. Pirmajā ceturksnī, ņemot vērā sezonālu izlīdzināšanos, mēs sasniedzām 0,3% pieaugumu, otrs ceturksnis sola būt pat nedaudz labāks. Protams, joprojām tiek plānots ekonomikas kritums, taču ne tik strauju, kā tika paredzēts.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: