Lai pārliecinātos, ka SIA Ūdeka attīrīšanas ierīces strādā nevainojami un jūrā tiek izvadīts tīrs ūdens, paraugiem pie paša kolektora sasmeļ 70 litrus.

Notekūdeņu attīrīšanas kompleksa izvads atrodas aptuveni vienas jūras jūdzes attālumā no Ventas ietekas jūrā. Reizi gadā uz turieni dodas uzņēmuma speciālisti, lai paņemtu paraugus analīžu veikšanai kolektora tiešā tuvumā.

Tā arī šoreiz kapteiņa Ārvalža Brieža stūrētais navigācijas kuģis Kapteinis Orle nogādā Ūdekas kanalizācijas daļas vadītāju Dzintaru Kļavu un laboranti Lidiju Počebutu tieši pie kolektora izvada. Par tā klātbutni jūras dzelmē liecina brīdinoša boja.

Jūras ūdeni analīžu veikšanai smeļ četros punktos (pa labi, pa kreisi, notekūdeņu izvada priekšā un aizmugurē) - virsējā slānī, vidusdaļā un pie pašas grunts 8-9 metru dziļumā. Katru paraugu ielej piecu litru kanniņā, kā arī vēl atsevišķi litra pudelē – kopā analīžu veikšanai savāc turpat 70 litru ūdens.

«Visus paņemtos paraugus vedīsim uz akreditēto laboratoriju Ventamonjaks serviss. Tur ar ūdeni veiks visus nepieciešamos darbus, nosakot naftas produktu, supsensēto vielu, slāpekļa, fosfora un citu vielu daudzumu, kā arī ķīmisko slāpekļa patēriņu, bioloģisko slāpekļa patēriņu utt. Testēšanas rezultāti būs gatavi aptuveni nedēļas laikā,» skaidro

Dzintars Kļava. Par rezultātiem viņš ir pārliecināts: «Attīrītajos ūdeņos es varētu peldēties, nirt... Garantēju, ka nekāda kaitējuma nebūs.»

Paraugu ņemšanas procedūra jūrā, pie kolektora izvada, notiek reizi gadā. Tāpat reizi 12 mēnešos notiek tā vizuāla pārbaude, ko veic ūdenslīdēji. Toties uz vietas attīrīšanas procesa galaprodukts tiek pārbaudīts nepārtraukti - katru dienu uzņēmuma ekspreslaboratorijā, divas reizes nedēļā - akreditētajā laboratorijā Ventamonjaks seviss. Reizi ceturksnī pārbauda, vai paraugos nav parādījies dzīvsudrabs un formaldehīts, kā arī smagie metāli.

SIA Ūdeka attīrīšanas ietaišu maksimālā jauda ir 19400 kubikmetru attīrītu ūdeņu diennaktī. Šobrīd, vasarā, diennakltī tiek attīrīts 7-10 tūkstoši kubikmetru notekūdeņu no lielajām firmām: BIO Venta, Ventspils nafta, Ventamonjaks u.c., kā arī privātmāju bioloģiskajām tualetēm utt.

Ventspilī ierīkotas 23 sūkņu stacijas, kas pārsūknē visus notekūdeņus uz divām centrālajām sūkņu stacijām Brīvības un Muitas ielās, no kurām tos novirza uz attīrīšanas kompleksa ierīcēm. Viss savāktais ūdens satek pieņemšanas kamerā, un uzsāk bioloģiskās attīrīšanas ciklu, pēc kura tiek piesātināts ar skābekli. Trešais solis – tīrie ūdeņi izplūst jūrā.

Paraksts pie foto. Dzintars Kļava un Lidija Počebuta, laborante ar 26 gadu darba stāžu, apliecina, ka kopš jaunā attīrīšanas kompleksa atklāšanās 2005. gadā, pie notekūdens izvedes kolektora ņemtie ūdens paraugi vienmēr bijuši normas robežās.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: