300 bērniem no trūcīgām ģimenēm šovasar ir iespēja nopelnīt pieklājīgu kabatas naudu – valsts neizpildīto pienākumu jauniešu nodarbināšanā pārņēmusi Ventspils pašvaldība.

Jāatgādina, ka valsts kopš 2004. gada maksāja par skolēnu nodarbināšanu vasaras mēnešos, taču 2009. valdība sev definēja citas prioritātes un tagad par bērnu darbu vairs neapmaksā. Šo funkciju pašvaldība tagad pārņēmusi pilnībā. Lai darba devēju vietā samaksātu bērniem algas, kopumā atvēlēti 54 tūkstoši latu.

Tādējādi ieguvēji ir gan jaunieši, gan uzņēmēji. Firmas Daga īpašniece Malvīne Ivane atzīst, ka mazo strādnieku ražīgums ir krietni zemāks: „Ja man būtu pašai algas jāmaksā, protams, nevarētu atļauties viņus pieņemt”. Taču, pateicoties pilsētas subsīdijai, Dagas dārzos ar ravēšanu un ogu lasīšanu šovasar var nodarboties ap 30 bērnu. Ventspils pievārtē Leču dārzniecībā Ventas Balss sastapa bariņu gados jaunu ravētāju. Darbu vadītāja Svetlana, slavējot savus padotos, spriež, ka tagad aprūpētos sīpolus ziemā paši vien apēdīs. Daga piegādā ēdamo skolām. Bet, protams, vairāk par darba lietderības apziņu pašiem bērniem interesē viņu pirmā alga.

Lielākajiem tie ir minimālie 180 lati. Mazākajiem attiecīgi - puse. Visi šai programmā nodarbinātie nāk no ģimenēm ar trūcīgiem ienākumiem. Tas nozīmē, ka kabatas naudas nav vai arī tās ir pārlieku niecīgas, lai sakrātu kādam lielākam sapnim. Bet lielais sapnis vairumā gadījumu ir jauns telefons vai arī smukākas drēbes. Nataša gan atzīst, ka nopūlēties nākas vaiga sviedros. Četras stundas dienā, ko viņai saskaņā ar likumu atļauts strādāt, it kā nav pārlieku daudz. Taču pēdējās dienas bijušas ļoti saulainas, un klajā laukā svelme ir pamatīga.

Daudzi bērni domā par tuvinieku iepriecināšanu pēc pirmās lielās naudas - arī 13 gadus vecais Andis. Viņam ir divi brāļi, četras māsas. Abi vecāki bezdarbnieki. Iztikšana no pabalstiem. Puika gan kareivīgi nosaka: „Ko ēst mums ir.”

Ļoti populāri darba devēji Ventspils bērnu vidū ir zīmola TOP veikali un Diāna Bistro, kur pie vienkāršākiem darbiem noder arī mazas rokas. Savs desmits bērnu strādā arī Ventspils olimpiskā centra objektos – Pludmales akvaparkā, Piedzīvojumu parkā.

Pie kalna sastaptās Linda un Renāte stāsta, ka pastāvīgu darbu uz vasaras brīvlaika mēnešiem atrast ir teju neiespējami, tāpēc šī programma bijusi īsti laikā. Kā jau katrā darbā, ar te iespējamas nestandarta situācijas. Linda uz mirkli sastingst, lūkojoties uz savu darba fronti, un tad iebrēcas: „Ā, briesmīgs zirneklis!” 

Arī šajā Eiropas nostūrī lielākā biodegvielas rūpnīca Bioventa pieņēmusi darbā palīdzi savam saimniecības strādniekam. Ivaram Dzirniekam: „Es nopļauju zāli, viņa sagrābj, aplej puķes. Tas ļoti atvieglo darbu. Nezinu, kā viens pats visu pagūtu!”

Bērnu nodarbināšanu koordinē Ventspils Izglītības pārvaldes darbiniece Linda Gersone. Viņa stāsta, ka programma ir ļoti pieprasīta, un, lai visi gribētāji dabūtu pasvīst, dažbrīd nākas atraidīt tos, kas grib strādāt vēl vienu mēnesi.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: