Gatavojoties svētkiem, noderēs zāļu sievas Līgas Reiteres ieteikumi mājas pušķošanā.

Lai vīri sanes bērzus, ozolu un pīlādžu zarus, meitas salasa jāņuzāles. Meijas un zarus sprauž pie mājas durvīm, vārtiem un veido līgošanas vietā trejus vārtus: rīta saulei, vakara saulei un Jāņu bērniem. Istabas izkaisa ar smaržīgām zālēm: kalmēm, kumelītēm, mārsilu, raudeni, mētrām u.c.

Pušķojot māju un sētu ļaudis, piedomā pie savas veselības, prāta, gara un spēka. Kad līgotāji vāc jāņuzāles, lai tās žāvētu tējai, jāatceras – visstiprākās zāles ir vīstoša auga aromāts. Augs vīzdams atdod savu enerģiju, un mēs to varam reizē ar smaržu ieelpot, tā stiprinot savu veselību.

Vasarā, kad dienas ir visgarākās un darba slodze vislielākā, svarīgi parūpēties par savu veselību un spēku, guļot smaržīgā sienā vai vismaz guļamistabā, kurā vīst ārstniecības augi. Aromāts sakārto galvu.

Ne velti saka, ka visas veselības vainas ceļas no galvas. Lūk, kādēļ sievas un meitas Jāņos pin trejdeviņu ziedu vainagus un kaisa smaržīgos augus istabā! Otrajā vietā ir zaļās receptes: svaigi augļi un dārzeņi, salāti, sulas, šmoķi un kompreses. Bet tikai trešajā vietā – tējas, uzlējumi un izvilkumi.

Runājot par telpas un sētas pušķošanu, jāņem vērā, ka ozolu zarus liek pie zāļu pušķiem un pin Jāņu kroņus un goda vītnes. Ozolu ārstniecībā lieto spēka un enerģijas veicināšanai. Kā ventiņi saka – ozols i priekš špēg un erk. Bērzs ir veselības koks. Bērzus liek pie durvju stenderēm, istabas stūros un gultas galos.

Bērzs attīra organismu, ārstē iekaisumus, dzen žulti un urīnu, ārstē balseni un angīnu. Tātad, guļot ar bērza meijām pušķotā mājā, līgotāji atgūs Jāņu naktī izdziedāto balsi un otru elpu caur visām ādas porām. Pīlādzis ir gara, prāta un vieduma koks. Viens no latviešu maģiskajiem kokiem, kas atvaira ļaunumu, jo stiprina imunitāti, spēcina organismu, ārstē iekaisumus.

Pīlādža zaru aizsprauž pie ieejas durvīm mājā, kūtī, pagrabā, liek gultas galā un liek klāt pie zāļu pušķiem. Uz sarkanajām ogām iepretī kātiņam redzamā zīme – krustiņš vai piecstaru zvaigzne, ir aizsardzības simbols. Pīlādzis māca mums nepieciešamību aizsargāties no nevēlamām ietekmēm un būt piesardzīgiem.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: