Ar netipisku situāciju saskārusies Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils slimnīcas Uzņemšanas nodaļas māsa Kristīne Ķīce – Lagzdiņa, kura kādam pacientam aizvadītajā svētdienā, 16. jūlijā, izņēmusi 19 ērces. Šis gadījums liek atgādināt par piesardzību, dodoties dabā un vakcināciju pret ērču encefalītu.

Ērces mēdz būt tik sīkas, ka ar neapbruņotu aci vai pašam tās var būt grūti saskatīt. Konkrētajam pacientam ar tuvinieku palīdzību bija izdevies konstatēt un atzīmēt 17 piesūkušās ērces, bet vēl divas atrastas un izņemtas, ierodoties slimnīcas Uzņemšanas nodaļā. Pacients ilgu laiku bija pavadījis mežā - bez iespējas pārbaudīt, vai kāda ērce nerāpo pa apģērbu vai ķermeni; ērces konstatētas, atgriežoties mājās.

Kā norāda Uzņemšanas nodaļas speciālisti – pa vienai vai vairākām ērcēm vasaras periodā, kad cilvēki biežāk laiku pavada dabā, tiek izņemts ik dienas. Jūlijā pēc palīdzības ērces izņemšanā jau vērsušies 78 pacienti, kas ir par 12 vairāk, nekā pērn šajā periodā. Lielākais pacientu skaits šovasar bijis Jāņu dienā – 24. jūnijā, kad ērces izņemtas 20 pacientiem.
Par ērču piesūkšanos un izņemšanu gan daudz bīstamāka ir iespēja inficēties ar kādu no to pārnēsātajām infekcijas slimībām – ērču encefalītu vai Laimas slimību (Laimboreliozi) u.c.

Komentē Dr. Anna Marija Prince, SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” Infektologs (rezidents):
Ērču pārnēsātas infekcijas slimības bieži parādās infektologu, neirologu un ģimenes ārstu redzeslokā. Aptuveni trešdaļa ērču pārnēsā Laima slimības ierosinātāju. Pozitīvā ziņa ir tā, ka lielākā daļa pacientu līdz slimnīcai nenonāk, jo pieejama ambulatora diagnostika, terapija (Laima slimība, ērlihioze) kā arī asimptomātiskas formas (piemēram, ērču encefalīts). Taču smagākos gadījumos ir nepieciešama ārstēšana stacionārā, tai skaitā pastāv risks iegūt paliekošas slimības sekas. Laima slimības formu ārstēšana mēdz būt problemātiska, savukārt ērču encefalītam nav efektīvas specifiskas terapijas, un tas liek uzsvērt profilakses nozīmi.

Svarīgi atcerēties:
    • atjaunot vakcināciju pret ērču encefalītu;
    • atrodoties brīvā dabā, tērpties gaišā, slīdošā un noslēgtā apģērbā, samazinot ērces iespēju nokļūt saskarsmē ar ādu, piemēram, liekot bikšu galus zeķēs, valkājot piegulošas apkaklītes. Gaišs apģerbs palīdz arī laicīgi pamanīt ērci pirms tās piesūkšanās;
    • apģērbu apstrādāt ar kukaiņu un ērču repelentu;
    • veikt regulāras ādas un mājdzīvnieku pārbaudes pēc atrašanās brīvā dabā.
Piemēram, Laima slimības gadījumā – nozīmīgi samazināt ērces piesūkšanās ilgumu.

Ja ērce tomēr piesūkusies
Ērci ar tās galviņu vēlams noņemt pēc iespējas ātri un precīzi. Pēc tās noņemšanas rokas un koduma vietu nepieciešams notīrīt ar antiseptiķi (piemēram, alkoholu) vai ūdeni un ziepēm. Latvijā ir pieejama arī ērces pārbaude laboratorijā, taču vēlams par tālāko taktiku sazināties ar ģimenes ārstu vai infektologu - gadījumā, ja jāsaņem antibakteriālā terapija.
Jāpiebilst, ka doties dabā ir vēlams, tomēr nevar aizmirst par piesardzības pasākumiem, kas var aiztaupīt liekas rūpes.
Iespēja vakcinēties pret ērču encefalītu
Vakcinēties pret ērču encefalītu Ventspils slimnīcā iespējams procedūru kabinetā. Uz vakcināciju obligāti iepriekš jāpiesakās, zvanot pa tālruni 636 24665. Līdzi nepieciešams ņemt potēšanas pasi un ģimenes ārsta nosūtījumu.
Arī šogad Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā bērniem līdz 3 gadu vecumam, kuru dzīvesvieta deklarēta Ventspils administratīvajā teritorijā, ir iespēja izmantot Ventspils valstspilsētas pašvaldības nodrošināto iespēju – bez maksas vakcinēt bērnus pret ērču encefalītu. Pārējiem vakcinācija Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā ir par maksu.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: