Krievijas karaspēkam pilnā apjomā nav izdevies pārsteiguma moments Ukrainā, taču vienību darbošanās liecina par mēģinājumiem "medīt" Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, atzina militārie eksperti.

Aizsardzības ministra Arta Pabrika padomnieks militārajos jautājumos, bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube norāda, ka pirmās 24 kara stundas vēl ir par maz plašu secinājumu izdarīšanai, taču pirmās indikācijas liecina, ka Krievijai tomēr pilnā apjomā nav izdevies pārsteiguma un precīzo ieroču uzbrukums.

"Šī virzīšanās ar sauszemes spēkiem nenotiek tiek ātri," norādīja Graube un piebilda, ka kopumā, spriežot pēc Ukrainas oficiālajiem avotiem, ukraiņi spēj kontrolēt situāciju.

Graube vērsa uzmanību, ka ukraiņu pretgaisa aizsardzība nav pilnībā iznīcināta un ukraiņu rīcībā vēl ir vidējās un tuvās darbības ieroči, piemēram, raķešu sistēma "Stinger".

Graube skaidroja, ka karos viens no uzbrukuma pirmajiem uzdevumiem ir paralizēt komandvadības sistēmu, taču šķiet, ka ukraiņu darbības kļūst koordinētākas.

"Pirmās dienas pārsteigums ir pārvarēts, bet, vai tas materializēsies efektīvā aizsardzības operācijā, to rādīs nākamās diennaktis. Jāskatās, vai ukraiņi spēs militāri aizsargāt Kijevu kā simbolu un nosargāt prezidentu un valdību," norādīja Graube.

Bijušais NBS komandieris gan vērsa uzmanību, ka arvien neizbēgamākas kļūst tuvā kontakta cīņas biezi apdzīvotās vietās. Tas ir īpaši sarežģīti uzbrucējiem, turklāt šādas cīņas neizbēgami būs ar civiliedzīvotāju upuriem.

Bijušais Latvijas NBS Sauszemes spēku komandieris, atvaļināts pulkvedis Igors Rajevs savukārt pauda uzskatu, ka patreizējā bilancē vairāk izskatoties, ka vairāk plusu tomēr ir krieviem, jo bombardēšana deva efektu un stipri ietekmēja ukraiņu pretgaisa aizsardzības sistēmu, kas gan nenozīmē, ka viņas vispār vairs nav.

"Viņi turpinās šaut un pretoties Krievijas lidaparātiem," piebilda Rajevs.

Krieviem acīmredzot veiksmīgs uzbrukums ir bijis Ukrainas dienvidos, kur krievu spēki izlauzās no Krimas, taču ukraiņi spēj turēties pretī pie Doņeckas un Luhanskas.

Spriežot pēc izvirzītajiem spēkiem pie Kijevas, Rajevs vērsa uzmanību, ka krievi Kijevas virzienā plāno vērst vieglos desantniekus ar ātriem transportlīdzekļiem un helikopteru atbalstu. Parasti šādi rīkojas, kad ir plāni par ātru reidu, proti, aizsteigties tālāk no frontes līnijas, lai iznīcinātu ļoti svarīgu objektu.

"Man ir tādas aizdomas, ka svarīgais mērķis ir Zeļenskis un Ukrainas valdība. Tas, spriežot pēc spēku izvietojuma un konfigurācijas. Biju domājis, ka šo uzbrukumu krievi veiks naktī, tomēr kaut kas atcēlies. Es nedomāju, ka viņi no tā atteikušies, un turpinās viņu medīt," norādīja Rajevs.

Viņš arī atgādināja, ka arī pats Ukrainas prezidents piektdien uzrunā tautai paziņoja, ka Kijevā ir iegājušas Krievijas diversantu grupas un ka Krievija plāno viņu nogalināt.

Rajevs uzskata, ka Kijevas ieņemšana kā tāda nav krievu mērķis, jo tā ir milzīga pilsēta. "Pilsētu var nodot, taču ieņemt ar spēku patlaban nav iespējams. Pat ja Kijevā būs vāja pretošanās, to nevar izdarīt vienas dienas laikā. Turklāt, ja karo biezi apdzīvotā vietā, tad izplēn gaisā krievu naratīvs, ka viņi uzbrūk tikai militāriem objektiem, jo pilsētās uzreiz būs neizbēgami tūkstošiem civiliedzīvotāju upuri. Viņi maksimāli ilgi izvairīsies no atklātas Kijevas šturmēšanas," norādīja Rajevs.

Arī viņš uzskata, ka nākamās 48 stundas ir pats svarīgākais periods, lai redzētu, kā šis karš var potenciāli beigties.

Jau vēstīts, ka ceturtdienas rītā neilgi pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēles sākt "militāru operāciju" Ukrainā tajā no dažādām pusēm iebruka Krievijas karaspēks.

Reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, Eiropas Savienības līderi piektdienas rītā noslēdza ārkārtas samitu ar vienošanos noteikt "maksimālas ietekmes" sankcijas pret Krieviju, vēršoties pret tās finanšu, enerģētikas un transporta nozarēm.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena preses konferencē paziņoja, ka šīs sankcijas būs ar "maksimālu ietekmi uz Krievijas ekonomiku un politisko eliti".

Lasi vēl

Komentāri (7)

 • -10
  Kriska 25.02.2022, 13:54:30

  Krievijai bija mērķis iznīcināt ieroču bāzes un parādīt, ka arī turpmāk to darīs , ja tur būs NATO ieroči

 • -11
  Jeska 25.02.2022, 14:45:16

  Smiekligi gan, bet krievu tanki jau brauka pa Kieva ielam.

 • -3
  Vadims Kevrelis 25.02.2022, 14:59:01

  Sapnī redzēju ka Krievu karavīri pa vadiem ,pa rotai pāriet Ukraiņu pusē un no rīta jau pirmajās avīžu lapās lasu, ka tiešām ir pārgājuši. Neskatoties uz Krievu pārākumu viņu zaudējumi ir lieli par ko paši un propaganda aiz liela kauna nerunā. Neskatoties uz to ka Ukrainas Armija ir mazākumā tomēr viņiem ir vislielākais trumpis un tā ir morālā stāja kas savukārt nav iebrucējiem.

 • -3
  .Nahs Nahs 25.02.2022, 15:01:28

  "Par krievu nīšanu neviens nerunāja,tā nebija nīšana,bet gan šo suņu neatzīšana par cilvēkiem.Neiedomājams pretīgums pret šo prātam neaptveramo kreatūru cietsirdību,ka vēlme iznīcināt viņus kā žurkas,indīgus zirnekļus un vilkus,bija tik dabīga vajadzība,kā pašsaglabāšanās".
  Ļevs Tolstojs."Hadži Murats".

 • -4
  Vadims Kevrelis 25.02.2022, 15:25:07

  Vakar paklausījos slavenās Krievu aktrises Lias Ahedžānovas interviju, kurā viņa visu pateica par savu apkaunojošo valsti, par to ka Putina priekšā ir apstājušās pat vētras un tornado, par to ka Krievija ''vaino'' Ukrainu korupcijā un no kurienes ir uzradušies pašu miljardieri ''godīgi'' strādājot, par to ka var notiesāt bērnu spēlējoties Netā ar bīstamam varai spēlēm.Par to kā sabiedrotie kara laikā atbalstīja un palīdzēja gan ar ēdamo gan ar Studbekeriem uz kuriem Krievi montēja katjušas un par to Staļins pateica paldies un bez sabiedrotiem karā nebūtu arī uzvaras, par Gulagu un izsūtītajiem. Vienvārdsakot patiesi un aizkustinoši.

 • -1
  .Nahs Nahs 27.02.2022, 09:00:56

  Suņa nāve sagaidīs visus lielkrievu okupantus!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: