Ventspilī pēdējo gadu laikā intensīvi tiek būvētas siltumtrases, dodot iespēju centralizētajai siltumapgādei pieslēgties jauniem patērētājiem - gan uzņēmumiem un iestādēm, gan privātmāju īpašniekiem. 

Jaunu siltumtrašu būvniecība aizsākās 2018. gadā, kad tika parakstīts līgums ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējuma piešķiršanu turpat 437 tūkstošu eiro apmērā. Papildus tam jaunu siltumtīklu būvniecība tiek īstenota arī par uzņēmuma Ventspils siltums līdzekļiem vairāk nekā 2 miljonu eiro apmērā, kas gūti, pārdodot neizmantotās CO2 izmešu kvotas. Tas bijis iespējams, pateicoties tam, ka abās pilsētas katlumājās siltumapgādes ražošanā tiek izmantots vietējās izcelsmes biokurināmais – koksnes šķelda. Tāpat arī tiek strādāts pie risinājumiem, kas samazina centralizētās siltumapgādes emisijas, jo Eiropā aktuālāki kļūst vides aizsardzības jautājumi, kuros kā viens no galvenajiem kritērijiem ir izmešu apjoms.

Tā kā siltumtrases nenosedz visu pilsētu, daudzu mājsaimniecību un uzņēmumu īpašnieki siltumenerģijas ieguvei izveidojuši lokālās apkures sistēmas – krāsnis, apkures katlus vai citas individuālās apkures ierīces, kas prasa regulāru uzraudzību. Turklāt, nepareizi ekspluatētas, lokālās apkures sistēmas veido gaisa piesārņojumu. Šo iemeslu dēļ un ņemot vērā priekšrocības, ko sniedz centralizētā siltumapgāde, arvien vairāk ventspilnieku izvēlas sev izdevīgāko apkures veidu. Jauno pieslēgumu skaits apliecina centralizētās siltumapgādes drošu un uzticamu ilgtspēju, jo tiek iegūts komforts, kas būtiski atvieglo ikdienu un ļauj aizmirst par daudzām lietām –kurināmā sagādāšanu, kurināšanu, apkures katla, krāsns un skursteņa tīrīšanu. Tā vietā ēkā tiek izbūvēts neliels siltuma mezgls, kas īpašas pūles neprasa. Turklāt tas ir videi draudzīgs apkures risinājums ar viszemāko kaitīgo izmešu līmeni, prognozējamām izmaksām, stabilitāti un siltumenerģijas piegādes drošību.

Diemžēl siltumtrašu būvniecība ir diezgan komplicēts process. Lai arī, paplašinot siltumtrašu atzaru tīklu, uzņēmums Ventspils siltums sniedz iespēju centralizēto siltumapgādi saņemt tiem, kuri to vēlas, tomēr jāņem vērā arī apstākļi, ka ne visās vietās šobrīd ir iespējams izbūvēt jaunus siltumtīklus. Par iemeslu tam ir pārāk lieli finansiālie ieguldījumi, kas neatsver plānotos ieņēmumus. Šādos gadījumos tiem ventspilniekiem, kuri apsver siltumapgādes iespējas savam mājoklim, būs jāizvēlas kāds cits apkures veids.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: