Karstajā laika Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi aicina neuzturēties tiešos saules staros un pietiekami daudz dzert ūdeni, sacīja dienesta pārstāve Arita Freimane.

Viņa sacīja, ka svelme gaidāma vairākas dienas, un, lai saudzētu savu veselību, karstajās dienās mediķi iesaka būt piesardzīgiem - pēc iespējas mazāk dienas vidū vajadzētu uzturēties tiešajos saules staros, jāuzņem pietiekamā daudzumā šķidrums, jāizvēlas atbilstošs apģērbs, kā arī jāparūpējas par bērniem un sirmgalvjiem.

Tāpat NMPD uzsver, ka šajās dienās noteikti nevajadzētu visu dienu gulšņāt pludmalē, dienas vidū rušināties dārzā vai ilgstoši veikt fiziski smagu darbu. Tāpat tveice nav piemērots laiks aktīvai sportošanai, sevišķi laikā, kad saule ir visintensīvākā no plkst.11 līdz 15, piebilda Freimane.

Viņa arī norādīja, ka bīstami ilgstoši atrasties saulē ir maziem bērniem, viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Svarīgi arī raudzīties, lai bērni regulāri padzertos un, uzturoties ārā, valkātu cepuri vai lakatiņu. Freimane uzsvēra, ka nekādā gadījumā nedrīkst atstāt mazuļus vienus pašus mašīnā un slēgtās telpās, tāpat bērni var pārkarst arī, guļot nevēdinātās un karstās iekštelpās, kā arī ilgstoši uzturoties ratiņos.

Mediķi aicina ņemt vērā, ka ilgstoša karstuma ietekme var saasināt hronisku slimību norises gaitu, tāpēc ar ģimenes ārstu jāpārrunā, kā karstajās dienās pasaudzēt savu veselību. NMPD skaidroja, ka cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām saslimšanām, tai skaitā sirds asinsvadu slimībām, arī karstā laikā precīzi jāievēro ārsta norādījumi par medikamentu lietošanu. Īpaša uzmanība karstajās dienās nepieciešama slimniekiem, kuriem ierobežotas pārvietošanās iespējas un paši nevar par sevi parūpēties - viņiem jānodrošina telpu pietiekama vēdināšana un atdzesēšana, kā arī pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana, uzsvēra dienesta pārstāve.

Arī seniori, īpaši tie, kuri vecāki par 75 gadiem, pakļauti pārkaršanas riskam, atgādina NMPD. Gados vecākiem cilvēkiem būtiski ieklausīties savā organismā un ievērot īpašu piesardzību, un senioriem, tāpat kā bērniem, labāk uzturēties ēnā un labi vēdinātās telpās, kā arī ir dzert pietiekamā daudzumā ūdeni, uzsvēra dienestā.

Tāpat mediķi aicina ņemt vērā, ka nevēdināti, pārkarsuši biroji un darbs slēgtās, uzkarsušās telpās arī var radīt risku cilvēka veselībai, tāpēc jāparūpējas par telpu pietiekamu vēdināšanu un atvēsināšanos arī tajās strādājošiem.

Tikmēr, ja pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, NMPD aicina konsultēties ar savu ģimenes ārstu, vērsties pie dežūrārsta vai doties uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu var saņemt arī, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Bet, ja veselības stāvoklis strauji pasliktinās un parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums, NMDP aicina nekavējoties palīdzību meklēt slimnīcu uzņemšanas nodaļā vai zvanīt 113.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: