Ventspils un citu pašvaldību dienaskārtībā iekļauts konceptuāls lēmumprojekts par pludmaļu pārņemšanu.

Šobrīd pilsētai pieder vien daļa no Zilā karoga pludmales, bet Staldzene pilnībā piekrīt valstij. Arī pārējās Latvijas piekrastes pašvaldības gadiem ilgi iegulda līdzekļus pludmaļu uzturēšanā, kaut gan faktiski pludmales tām nepieder, un šādā kontekstā gan tēriņi ir pretlikumīgi, gan arī visas labiekārtojuma būves – soliņi, ģērbkambari, rotaļu laukumi bērniem.

Šopavasar piekrastes pašvaldību apvienība nāca klajā ar iniciatīvu sakārtot valdībā un Saeimā gadiem iestrēgušo jautājumu, piedraudot, ka no nākamajām brīvdienām pārtrauks kopt piekrasti.

Tagad Pašvaldību savienības priekšsēdis un Ventspils novada domes deputāts Andris Jaunsleinis atzīst, ka protesta akcija pati par sevi nav būtiska. Svarīgs ir risinājums, un pirmais solis uz to ir pašvaldību kopējā viedokļa formulēšana.

Iepriekš pašvaldību solītie atkritumu protesti visticamākais nenotiks, jo nav jau arī īsti kam demonstrēt, cik ļoti piemēslotas var kļūt pludmales, jo no valsts puses interese par šo problēmu ir nulle. Savukārt atpūtnieki ne pie kā nav vainīgi.

Aptaujātās ministrijas atsaucas uz pāris gadus vecu koncepciju, un atbildību par problēmjautājuma tālāku virzību arvien cenšas pārspēlēt viena otrai. Vides ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktors Rolands Bebris šādu valsts izvairīšanos un kavēšanos skaidro ar sava veida apsūdzību: ”uz pašvaldībām nevar paļauties,” ar to domājot būvniecību kāpu zonā. Arī daudzviet tūristiem atņemto iespēju brīvi nokļūt pludmalē.

Taču pašvaldību līderis A. Jaunsleinis oponē – ja pastāv šādas bažas, likumos var noteikt, ka pludmale piekrīt pašvaldībai, taču nav atsavināma. Pašvaldību savienības izsūtītajā vēstulē pilsētām un novadiem ar lēmuma pieņemšanu lūgts nekavēties, un, iespējams, jūnijā būs pilnīga skaidrība, kāda ir valdošā nostāja. Visticamākais, ka vairums pašvaldību vēlēsies pārņemt pludmales. Šaubas varētu būt vien gadījumos, ja teritorija ir ļoti liela, bet atpūtnieku maz. Formulējusi vienotu viedokli, pašvaldību savienība meklēs sarunu partneri vispirms valdības koalīcijā, bet pēc tam pašā valdībā un Saeimā.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: