Jau pēc nedēļas, no 1. jūnija visā Latvijā plānots pāriet uz ciparu apraidi. Tiek prognozēts, ka aptuveni 5 līdz 6% skatītāju paliks bez televīzijas.

Pāriešana uz ciparu apraidi nozīmē, ka tie televīzijas skatītāji, kuri nav iegādājušies dekoderus, vairs nevarēs bez maksas skatīties LTV1, LTV7, LNT un TV3 kanālus. TV3 Latvia ģenerāldirektore Baiba Zūzena gan paziņojusi, ka kanāls TV3 paliks analogajā apraidē arī pēc 1. jūnija un būs pieejams bez dekodera. Satiksmes ministrija šo paziņojumu traktē kā sabiedrības maldināšanu. Ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Eida Ventas Balsi informē, ka pēc ministrijas rīcībā esošās informācijas, TV3 un Latvijas valsts radio televīzijas centrs nav panākuši vienošanos par analogās apraides turpināšanu pēc 1. jūnija.

Tāpat Eida norāda, ka pārejas termiņu nav plānots pagarināt un šobrīd Saeimā diskusijas norit vienīgi par analogās apraides pagarināšanu vietējām televīzijām, kas raida ar saviem raidītājiem.

Tikmēr SIA Lattelecom Komunikācijas daļas projektu vadītāja Līga Bite informē, ka šobrīd tirgū pārdoti ne mazāk kā 200 000 dekoderu un jaunākā modeļa televizoru ar iebūvētiem dekoderiem, ko skatās ap 150 000 mājsaimniecību visā Latvijā. Šobrīd analogais TV pieslēgums saglabājies vēl aptuveni 9% jeb 80 000 mājsaimniecību. Ņemot vērā iedzīvotāju aktivitāti pārslēdzoties uz ciparu apraidi, uz 1. jūniju šis skaits varētu sarukt līdz 5– 6%.

Eksperti vērtē, ka pāreja uz digitālo televīziju vislēnāk norit reģionos. Tas saistīts gan ar reģionu iedzīvotāju zemāku maksātspēju, gan ar mazāku skatītāju skaitu, kuri jau iepriekš bija pārgājuši uz digitālo virszemes televīziju vai televīzijas maksas platformām.

Jāatgādina, ka pirmais uz ciparu televīziju 1.decembrī pārgāja TV5, bet LTV7 analogajā apraidē nav redzams kopš 1.marta. Analogā apraide visā Latvijā tiks atslēgta 1. jūnijā plkst. 1.00 naktī.

Vienlaicīgi ministru prezidents Valdis Dombrovskis ir uzdevis Satiksmes ministrijai izvērtēt priekšlikumu pagarināt SIA Lattelecom ciparu apraides tiesības. Lattelecom paziņojis, ka ir gatavs sponsorēt dekoderu iegādi 70 000 trūcīgām mājsaimiecībām un samazināt bezmaksas nacionālo kanālu apraides maksu par 25%, ja valsts pagarinās Lattelecom tiesības veikt ciparu apraidi līdz 2018.gada beigām. Patlaban kompānijai ir tiesības veikt ciparu apraidi līdz 2013.gada beigām

Bieži vien pēc dekodera pieslēgšanas rodas problēmas ar attēlu. Parasti vaina nav signāla neesamībā, bet gan uztverošajās iekārtās un to saslēgšanā. Tādēļ eksperti iesaka veikt sekojošus pasākumus:

Jānofiksē antena pagriežot to tuvākā retranslācijas torņa virzienā. Antena ir pareizi jānofiksē, lai tā vēja dēļ pagriežoties nepazaudē signālu, kā tas bieži notiek.

Jāpārbauda kabeļi, jo dažkārt izrādās, ka kabeļi, kas savieno dekoderu, televizoru un antenu, nav kārtīgi līdz galam sasprausti, un tieši tas rada problēmas.

Jāpārstartē dekoders. Ja strāvas padevē bijuši traucējumi, tad dekoders uzkaras. Tādā gadījumā dekoders jāatvieno no strāvas un pēc pusminūtes jāpievieno atpakaļ.

 

Kanālu meklēšana. Iestatot dekoderu pašā sākumā, jāveic automātiska, nevis manuāla kanālu meklēšana, jo tad dekoders pats atradīs visus kanālus.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: