Latvijā pavisam ir 26 odu sugas, kuru aktivitāte mainās. Patlaban aktīvi ir tie odi, kuri dzimuši pavasarī, skaidro Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Diemžēl odi iecerēto atpūtu upes krastā, meža malā vai pļavas viducī var izbojāt daudz vairāk nekā nepatīkami laika un citi apstākļi.

Lai pasargātu sevi no odu dzēlieniem, aptiekās iegādājami pretodu līdzekļi. Ģimenes aptiekas vadītāja Tatjana Krupnova atzīst, ka tie, sevišķi sākoties siltam laikam, ir ļoti pieprasīti. Aptiekā nopērkami 3–4 veidu pretodu līdzekļi. Diemžēl to cena nav maza – sākot no 2 latiem. Toties iedarbība garantēta.

Ja trūkst naudas vai aizmirsies pretodu aerosolu vai citādi lietojamu līdzekli iegādāties, tad no odu kodumiem var pasargāties arī ar apģērba palīdzību – tam jānosedz lielākā daļa cilvēka ķermeņa, kā arī jābūt pietiekoši biezam vai blīvam, lai kukaiņi nedzeltu cauri audumam.

Kukaiņu aktivitāte pieaug vakaros, īpaši pēc saules rieta. Daudz odu sastopams mitrās laukmalēs un krūmājos, sevišķi ūdeņu tuvumā – ja nevēlaties odus pamielot, izvairieties doties pastaigās pēc saulrieta, bet dienā labāk uzturieties saules apspīdētās, vējam pieejamās vietās.

Ja esat odu sakosts, izmantojiet speciālus losjonus, lokālos antihistamīna gēlus un antihistamīna tabletes. Savukārt, ja koduma vieta kļūst spilgti sarkana, tai ir ļoti sāpīgi pieskarties, tā pietūkst un kļūst lielāka par pusi no papīra naudas zīmes, jāzvana ģimenes ārstam.

Odu šogad ir vairāk nekā citus gadus, jo šogad ziema bija bez atkušņiem, līdz ar to tie, kuri pārziemo kāpuru veidā, nenosala, kā arī pavasaris bija pateicīgs tam, lai odu oliņas tiktu izdētas dažādās ūdenstilpēs. Labā ziņa ir tā, ka bargo ziemu ir pārdzīvojuši ne tikai dažādi kukaiņi, bet arī to ienaidnieki, piemēram, zirnekļi, tādēļ vasarā varētu notikt dabiskā regulācija.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: