Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs komentējis Latvijas Valsts prezidenta amata kandidāta Egila Levita izteikumus intervijā žurnālā Ir.

«Latvijas Valsts prezidenta amata kandidāts Egils Levits priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros sniedzis interviju žurnāla Ir politžurnālistam Aivaram Ozoliņam. Protams, lai Levits tiktu klasificēts šim augstajam valsts amatam konkrētā žurnāla un politžurnālista izpratnē, Levitam obligāti jāatbild uz jautājumu arī par mani: «… kā izprotat Lemberga lomu Latvijas politikā?» (Mani uzrunā lietišķais stils, žurnāls Ir, 25.04.2019). Uz to Levits arī atbild, taču nevis kā augstas raudzes jurists un starptautisko cilvēktiesību eksperts, par kādu viņam patīk sevi pozicionēt, bet kā konjunktūras politiķis, kurš izprot spēles noteikumus un pozīciju, kuru vēlas dzirdēt politžurnālists Ozoliņš.

Citu pamatojumu vai izskaidrojumu augsti profesionāla jurista atbildei būtu grūti iedomāties: «Attiecībā uz neleģitīmu ietekmi uz Latvijas politiku – to ir jāmēģina mazināt ar visiem tiesiskajiem līdzekļiem.» Ozoliņš katram gadījumam tomēr pārjautā, «tātad Jūs izprotat Lembergu kā piemēru neleģitīmai ietekmei uz politiku», uz ko Levits atbild apstiprinoši ar piebildi, ka «šī jautājuma aktualitāte laika gaitā ir mazinājusies…, ja mēs salīdzinām ar to, kāda bija situācija tūkstošgades sākumā un šodien…». To saka Latvijas Valsts prezidenta amata kandidāts.

Diezgan paradoksāli, ka augsta ranga cilvēktiesību ekspertam man jācitē Latvijas Republikas Satversmē nostiprinātās cilvēka pamattiesības, kas ikvienam Latvijas pilsonim garantē politiskās tiesības un brīvības, kā arī tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī apvienoties biedrībās, politiskajās partijās un citās sabiedriskajās organizācijās.

Gribētos dzirdēt Levita precīzu skaidrojumu, kā tieši ir izpaudusies mana neleģitīmā ietekme uz Latvijas politiku? Kā gandrīz 31 gadu atkal un atkal demokrātiski ievēlēta pilsētas domes deputāta un domes priekšsēdētāja darbība vai kā demokrātiski ievēlēta Augstākās Padomes deputāta darbība, balsojot par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu 1990. gada 4. maijā, var tik traktēta kā “neleģitīma”?

Varbūt mana neleģitīmā ietekme uz politiku ir saistīta ar to, ka Augstākās Padomes darbības laikā darbojos Latvijas Tautas frontes frakcijā, bet no 1994. gada esmu trešās vecākās politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” biedrs un tās valdes priekšsēdētājs? Vai tomēr neleģitīma ir bijusi iesaiste virknē likumīgi reģistrētu nevalstisko organizāciju, piemēram, Latvijas Tranzīta biznesa asociācijā vai Latvijas Olimpiskajā komitejā?

Visticamāk, atbilde ir cita. Kamēr vieni Augstākajā Padomē 1990.gadā balsoja par Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu, zināmā mērā riskēdami ar savu nākotni visai neskaidras politiskās situācijas apstākļos, citi tajā pašā laikā Latvijai pat tuvumā nerādījās. Jo neviens taču nezināja, kā situācija attīstīsies – PSRS drīza sabrukšana tolaik līdzinājās tuksneša ilūzijai! Kad melnais darbs bija padarīts, par neatkarības atjaunošanu nobalsots, barikādes izturētas un valsts atjaunota, atlika vien baltā zirgā ierasties uz baltā galdauta svētkiem!

Nožēlojami, ka atklātas diskusijas vietā, lai ieņemtu kāroto amatu, pat tik augsta līmeņa profesionālim jāizkalpojas noteiktas politiskās žurnālistikas un politiskās grupas konjunktūras priekšā. Latvijas valsts nākotnes labā jācer, ka tā bijusi tikai neveikla mirkļa situācija, nevis potenciālā Valsts prezidenta darbības standarts, dejojot pēc politiskās konjuktūras stabules.

Aivars Lembergs, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs»

Lasi vēl

Komentāri (13)

 • 0
  Pelēkais akmens 30.04.2019, 11:00:34

  «Levita politiskā konjuktūra»!!! Kļūda raksta autoram! Pareizi: "konjunktūra"

 • -1
  Arājs 30.04.2019, 11:13:21

  "Kamēr vieni Augstākajā Padomē 1990.gadā balsoja par Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu, zināmā mērā riskēdami ar savu nākotni visai neskaidras politiskās situācijas apstākļos, citi tajā pašā laikā Latvijai pat tuvumā nerādījās. Jo neviens taču nezināja, kā situācija attīstīsies – PSRS drīza sabrukšana tolaik līdzinājās tuksneša ilūzijai! Kad melnais darbs bija padarīts, par neatkarības atjaunošanu nobalsots, barikādes izturētas un valsts atjaunota, atlika vien baltā zirgā ierasties uz baltā galdauta svētkiem! "
  Bet kur bija pats Lembergs BARIKĀŽU laikā,ko?

 • -19
  Ordo 30.04.2019, 11:50:15

  Latvija to ir (ne)godam nopelnījusi.
  Tā dara ar kolonijām.
  Jeņķi par premjeru un Eiropas pusjūdu par prezidentu.
  Lai pieskata saimnieku interesēs.
  Tāpat kā padomjlaikos te ielika krievvalodīgos latviešus.

 • -5
  B. Jurševics 30.04.2019, 14:24:26

  Lembergs kārtējo reizi neizmantoja iespēju paklusēt. Tas saprotams, jo rakstā pieminētā neleğitīmá ietekme uz Latvijas politiskajiem procesiem "slīd laukā no rokām". Pēdējais ietekmes bastions - Prezidenta postenis (iespēja apžēlot notiesāšanas gadījumā) arī drīz būs zudis.
  Lembergs šeit min savu patriotisko nostáju, balsojot par 4.maija deklarāciju. Es vēl ļoti labi atceros mūsu abu privāto 1990.gada 2.maija sarunu Lemberga kabinetā (Lembergs toreiz bija Ventspils padomes izpildkomitejas priekšsēdētājs un AP deputāts, es - Ventspils padomes priekšsēdētājs un LTF Ventspils nodaļas vadītāja vietnieks). Nākamajā dienā mums abiem bija jādodas uz AP sesiju Rīgā, Lembergam kā AP deputātam, man kā Ventspils padomes pr-jam, kur gatavojās pieņemt nu jau vēsturisko 4.maija deklarāciju. Šajā privātajā sarunā Lembergs vairākkārt uzsvēra, cik nelietderīga un nepārdomāta ir šādas deklarācijas pieņemšana, ka sabojāsim attiecības ar vareno PSRS, ka Latvija nedrīkst no tás atdalīties.

 • -5
  B. Jurševics 30.04.2019, 14:25:28

  4.maijā, atrodoties klātienē AP sēžu zālē, ar bažām gaidīju Lemberga balsojumu. Visa Latvija tajā dienā sēdēja pie TV ekrāniem vai ar tranzistoru rokā, gaidīja AP pozitīvo rezultātu Neatkarības deklarācijas sakarā... Jā, viņš nobalsoja par. Nobalsoja bez pārliecības, ar aprēķinu, iepriekš zinot, ka deklarācijas pieņemšanai balsu pietiks. Par balsojumu 4.maijā (ar vai bez aprēķina) paldies, bet nu sevi par baigo Latvijas patriotu nu gan nevajag "zīmēt". Latvijas patriots nekad, izmantojot savu vēleto amatu un tautas uzticību, nebūtu nonācis uz apsūdzēto sola par savas tautas apzagšanu personiskás iedzīvošanās nolūkos. Lembergam tāpat līdz šim nav pieticis drosmes publiski pastāstīt, kur viņš slēpās 1991.gada janvāra Barikāžu laikā, jo visas iepriekšējās publiskotās informācijas neiztur kritiku.

 • 0
  Arājs 30.04.2019, 15:10:07

  Vai nevarētu būt tā,ka šī kandidāta tēvs Jonass Levits un tas Jonass Levits,kurš 1940.gadā tika iecelts par valsts komisāru (lasi-poļitruku) ir viena un tā pati persona?
  https://tautastribunals.eu/?p=50005

 • 0
  reku 30.04.2019, 18:13:44

  https://raystar.capital/egils-levits-prezidenta-kandidats-latvija-riga/

 • 0
  reku 30.04.2019, 18:14:58

  http://fronte.lv/2019/04/jonass-levits-okupacijas-varas-iecelts-komisars/

 • 0
  reku 30.04.2019, 18:15:52

  https://tautastribunals.eu/?p=49405

 • -11
  keda 30.04.2019, 22:28:25

  Piedodiet, kungi, bet nu šo lapu teksti dažkārt liek domāt, ka tie rakstītāji un bilžu taisītāji nav garīgi veseli... Viedokļi un pārliecība var būt dažādas, bet tie izpausmes veidi...

 • -16
  Ordo 30.04.2019, 15:45:59

  Pareizi jau Aiviņš izdarīja ka neklusēja.
  Ja Egils brūķē muti bez kādas diplomātijas,
  tad Aiviņš saprot, ka atkal vajag гнуть savu līniju,
  kā saka brālīgajā krievu tautā.
  Amizanti klausīties runas par neleģitīmu ietekmi uz varas centriem no tiem,
  kas katru savu politisko kustību saskaņo attiecīgajās ārvalstu vēstniecībās.

 • 0
  Krima 30.04.2019, 18:51:15

  Ļoti vērtīgi bija iepazīties ar Lemberga viedokli šajā jautājumā. Secinājumi katra paša ziņā.

 • 0
  <>^<> 02.05.2020, 17:51:37

  nefanoju par Lembergu,bet:
  Levits&Kariņš ir reāli citplanētieši,kuru organismā
  nav 72% ūdens,kā normālam cilvēkam!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: