Užavas pagastā, demontējot Lattelecom gaisa vadu līniju, nopostīta stārķu ligzda.

Netālu no tilta pār Užavas upi uz telefona staba atradās stārķu ligzda. Arī šogad tajā bija iemitinājies putnu pāris. Taču nu tie palikuši bez mājām, jo firmas CVS darbiniekiem, kuri pēc līguma ar Lattelecom strādā pie vecās gaisa līnijas demontāžas ceļa Leči–Grobiņa malā, ligzdu neizdevās saglabāt.

Lattelecom Komunikāciju daļas projektu vadītāja Līga Bite pastāstīja, ka bijis paredzēts stabu ar ligzdu atstāt, šajā nolūkā sagādāti pat balsti. Taču, ņemot nost vadus, tika konstatēts, ka ligzda lielā mērā balstās uz tiem. Sākumā nobruka daļa no zaru pinuma, pēc tam arī pārējais. Pēc ligzdas nokrišanas nav bijis jēgas stabu atstāt – tas izņemts.

Stārķu ligzdošana – perēšana – sākas aptuveni maija vidū, skaidro putnu pētnieks Jānis Gorobecs. Tāpēc ne olām, ne jaunajiem putniņiem ligzdā vēl nevajadzētu atrasties. Stārķu pāris var mēģināt atrast citu, neaizņemtu ligzdu, līdz maija vidum veikt tajā remontu un tad radīt un audzināt pēcnācējus.

Taču, ja ligzdu tomēr atrast neizdosies, viņi varētu kļūt par klaiņotājiem – daļai no stārķu populācijas ligzdošanas tendences nemaz neesot.

Stārķu skaits Latvijā atkarīgs no laika apstākļiem un barības daudzuma, taču šobrīd tas esot līdzsvarā, tātad ne par daudz, ne par maz. Bioloģijas zinātņu doktore, Bioloģijas institūta vadošā pētniece Māra Janaus, kas par stārķiem interesējas īpaši, skaidro, ka arī gadījumā ja ligzdā bijušas olas, stārķu pāris var gan uzvīt jaunu ligzdu, gan no jauna dēt un perēt mazuļus.

Baltais stārķis ir viena no Latvijā visbiežāk sastopamajām putnu sugām. Saskaitīts, ka mūsu zemē dzīvo aptuveni 10 600 stārķu pāru. Polijā dzīvo aptuveni 52 tūkstoši, Lietuvā – 10 tūkstoši. Kopumā šajās trijās valstīs dzīvo 5% visu pasaules stārķu. Ligzdu izvietojuma blīvums Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropā – līdz pat 65 ligzdām uz katriem 100 km² lauksaimniecības zemju.

Stārķu blīvums liecina par dabas vides veselību un bagātību – to ir tik daudz, cik barības vide spēj nodrošināt. Ziemu baltais stārķis pavada galvenokārt Āfrikas tropu daļā, bet dažkārt tas migrē līdz pat Dienvidāfrikas dienvidiem un ir sastopams arī Indijā.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: