Z/s Pūpoliņi saimnieki Kaspars un Esmeralda nupat iegādājušies jaunu, spēcīgu un modernu traktoru JCB Fastrack.

Tas ir mērķtiecīgs solis saimniecības attīstības virzienā.

Pūpoliņi, kas apsaimnieko pāri par 200 ha graudaugu tīrumu, nebaidās riskēt. Lēmums par jaunā traktora, kas tik jaudīgs un moderns ir vienīgais Latvijā, iegādi ir ļoti pārdomāts un izsvērts.

Jauns traktors saimniecībai bija nepieciešams, jo vecais New Haland, kas saimniecībā iegādāts pirms 4 gadiem jau lietots, pārāk niķojies. Sējas laikā, kad no svara ir katra saulaina stunda, tādi niķi var maksāt dārgi. Ne vienmēr meistari var spēkratu salabot un laikus piegādāt nepieciešamās detaļas. Visu izvērtējot, Pūpoliņi izlēma traktoru pirkt jaunu.

Šī ir pirmā reize, kad jaunie zemnieki uzdrošinājušies izmantot ES atbalstu, iesniedzot projektu Lauku atbalsta dienestā (LAD) un saņemot 50 % finansējumu. Toties ventavnieki ir pieredzējuši kredītu ņēmēji.

Kredīti izmantoti gan zemes pirkšanai, gan mājas celšanai, gan graudu glabāšanas angāra iegādei. Ņemot aizņēmumu bankā, Pūpoliņi vienmēr cenšas rēķināt ar rezervi. «Jārēķinās, ka tā ir bankas nauda, nevis savējā,» nosaka Kaspars.

Graudu audzētāji labi apzinās – jo vairāk sējumu, jo vairāk var nopelnīt, tāpēc mērķtiecīgi strādā, lai paplašinātu saimniecību. Kad pirms septiņiem gadiem jaunie sākuši saimniekot atsevišķi no vecākiem un nodibinājuši savu saimniecību, Esmeralda un Kaspars apstrādājuši 87 ha lauku, tagad tīrumu ir krietni vairāk. Arī šajā ziemā viņi iegādājušies vairākus desmitus hektārus zemes, jo apzinās, ka savos laukos saimniekot ir izdevīgāk nekā īrētos.

Jaunais traktors saimniecībā būs neatsverams palīgs. Skaistais 230 zirgspēku milzis, kura cena ir ap Ls 100 000, brauc līdz pat 70 km/h. Tajā var ieprogrammēt vairākas darbības, piemēram, uzstādīt, lai spēkrats lauka galā apstātos, paceltu arklu, mainītu kustības virzienu utt. Ekonometrs palīdz izvēlēties tādu darba režīmu, lai traktors patērētu pēc iespējas mazāk degvielas.

Taču lielākā atšķirība, kas šo braucamrīku padara par galvas tiesu pārāku nekā citus viņam līdzīgos, ir lieliskā amortizācija. Traktors pa lauku ejot kā pa šoseju, tāpēc braucējs nenogurst. Tā kā vairāk nekā 200 ha platība jāuzar un jāapsēj vienam cilvēkam, respektīvi, saimniekam pašam, ir svarīgi, lai var padarīt pēc iespējas ātrāk un vairāk.

Pūpoliņi priecājas, ka iegādājušies traktoru ar garantiju. Firma Kapro, no kā spēkrats pirkts, to piegādājusi solītajā termiņā. Pirkšanas līgums paredz arī labu servisu, bet, ja remonta gadījumā būs nepieciešamas vairāk nekā 3 dienas, zemnieki saņems maiņas traktoru. Aizņēmumu no bankas jaunie zemnieki cer atdot 5 gadu laikā.      

Par sliktajiem laika apstākļiem, zemajām graudu iepirkumu cenām, izsutušajiem ziemājiem un citām ķibelēm, kas parasti nomāc zemniekus, Pūpoliņi nesūdzas. Saimnieks vien nosaka, ka nedaudz uztraucies, ka šogad pavasaris ir vēlāks un sēja iekavējusies.

Taču par tiem, kuri allaž ir ar kaut ko nemierā, Kaspars saka:«Ja ir grūti, nevajag to darīt! Neviens jau tev nepiespiež strādāt zemi, vienmēr ir vēl cita izvēle.» Viņa sieviņa Esmeralda piebilst: «Cik paši padarīs, tik arī būs.»   

Kā informē LAD Ziemeļkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Lauksaimniecības un lauku attīstības daļas vadītāja Liana Krūmiņa, nupat – 5. maijā – sākusies projektu pieteikumu pieņemšana pasākumā Lauku saimniecību modernizācija, un tā turpināsies līdz pat gada beigām.

Reģionālajā pārvaldē jau saņemti 18 iesniegumi, 3 no tiem – no Ventspils novada. Mūspuses zemnieki ar ES finanšu atbalstu vēlas iegādāties jaunu lauksaimniecības tehniku, bet viena no saimniecībām projektu iesniegusi, lai būvētu jaunu kūti. 

 

Paraksts pie foto:

Par jauno spēkratu priecājas visa Pūpoliņu ģimene – Esmeralda, Kaspars, lielais dēls Ričards(13), Reinis (6) un Elizabete Terēza(2).
Foto: Ģirts Staris    

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: