Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī šovakar atklās Ventspils novada medību trofeju 2010 izstādi Zvēri mežos un ūdeņos.

 Ventspils novada medību trofeju izstādē skatāmās trofejas iegūtas Ventspils novadā no 2002./2003.gada līdz 2009./2010.g. medību sezonai. Trofejas tika vērtētas un izstādei izdots arī katalogs, kurā var iepazīties ar mērījumu rezultātiem.

Izstādē eksponētas aptuveni simts vērtētās trofejas, kas atbilda izstādes nolikumam. Būtisku izstādes daļu veido izbāztie zvēri, kas netika vērtēti, bet, kas pieder pie Latvijā medījamajiem dzīvniekiem vai atsevišķi eksotiskie dzīvnieki, kas atbilst izstādes tēmai Zvēri mežos un ūdeņos.

Kā atzīst izstādes ekspertu komisijas priekšsēdētājs Jānis Baumanis, Ventspils novads izsenis bijis slavens ar saviem staltbriežiem, un tieši no šejienes ir nācis arī Latvijas rekords, kas joprojām nav pārspēts-1968.gadā mednieka V.Sējas nomedītā staltbrieža ragi, kas novērtēti ar 247,19 CIC punktiem.

Izstādi bagātina gan dabas fotogrāfa Andra Eglīša lielformāta fotogrāfijas, kurās atainoti Latvijā medījamie dzīvnieki, gan mākslinieka Johana Heinriha Baumaņa (1753-1832) medību stāsti, kā arī īpaši izstādei izveidots kinomateriāls, kurā dokumentēts medību trofeju ekspertu komisijas darba process un stāstīts par trofeju vērtēšanas kritērijiem, kas ir gana sarežģīti un saistoši.

Kā teicis kāds gudrais, medības ir sensena dzīvības attīstība, nevis cilvēka izgudrojums. Toties cilvēka ziņā ir dažādi ticējumi, kas saistās ar medībām, piemēram, Kārlis Draviņš savā lieliskajā grāmatā Kurzemē aizgājušos laikos, raksta: ”Laikos, kad medījuši ar kramenīcām, bijis ticējums, ka vilkam piemītot spēja apburt plinti- nopūst pulveri no pannas”, t.i., panākt, ka uz krama šautenes atslēgas plauktiņa uzbērtais pulveris pazūd, un tāpēc viņam tēmētais šāviens nevar iet vaļā”.

Savukārt, muzeja izstādes laikā būs iespēja iegādāties ne tikai mednieku augsti vērtēto Jāņa Vanaga grāmatu Medības. Atziņas un patiesības (autorizdevums 2010).

Izstādi Ventspils novada medību trofejas 2010’ atbalsta: Aivars Lembergs, Uldis Pumpurs, Igors Skoks, sia Kurland Hunting, Andris Eglītis, Aldis Ābele. Izstāde Ventspils muzejā skatāma no 10. jūlija līdz 2010.gada 26. septembrim.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: